kirec.gen.tr https://www.kirec.gen.tr Kireç, Kireç Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kirec.gen.tr Wed, 11 Jan 2017 00:00:00 +0000 Fri, 18 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Çamaşır Makinasının Kireci Nasıl Temizlenir https://www.kirec.gen.tr/camasir-makinasinin-kireci-nasil-temizlenir.html Tue, 30 Oct 2018 22:42:33 +0000 Çamaşır Makinasının Kireci Nasıl Temizlenir, Teknolojinin gelişmesiyle evinde çamaşır makinası kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Günümüzde en temel ev araç gereçleri arasında ilk üçte bulunan çamaşır m Çamaşır Makinasının Kireci Nasıl Temizlenir, Teknolojinin gelişmesiyle evinde çamaşır makinası kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Günümüzde en temel ev araç gereçleri arasında ilk üçte bulunan çamaşır makinası hanımlar için çok önemlidir. Çamaşır makinanızı  sık sık kullandığınızdan içi kısımlarının  temiz olduğunu düşünebilirsiniz. Aklınızdan çamaşırlarım temizleniyor içi de temizdir demeniz oldukça doğaldır. Yıkama işlemi bittikten sonra makinanın iç aksanları ıslak kalır ve  bu sebeple  mikropların üremesi için uygun bir ortam oluşur.  Çamaşır makinası suyunu musluk sularından tedarik ettiği için zamanla makinanın içindeki parçalar kireçlenebiliyor. Bu kireçlenme kullanılan deterjandan da kaynaklanabilir. O nedenle içerisinde belli bir oranda kireç sökücü bulunan deterjanları seçmenizde fayda var. 

Çamaşır makinası kireçlenirse çamaşırlarınız sandığınız gibi temizlenemez. Çamaşır makinasının kireçlenmesinden kaynaklı içindeki ısıtıcı doğru çalışmayabilir ve  suyu istenilen sıcaklığa getirmekte zorlanabilir. Bu zorlanmalardan kaynaklı ilerleyen zamanlarda çamaşır makinenizde bozulmalar meydana gelebilir. Çamaşır makinasının kireci nasıl temizlenir nasıl önlem almalıyım derseniz, evde kendinizin bile uygulayabileceği çok basit yöntemler var.

Çamaşır Makinasının Kireci Nasıl Temizlenir
 • Limon tuzu
 • Sirke
Bu iki ürün çamaşır makinasını tamamen kireçten kurtaracaktır. Deterjan gözüne bir, iki su bardağı limon tuzu koyun, çamaşır makinanızın iç kazanına da bir miktar sirke dökmeniz yeterli. Çamaşır makinanızı en yüksek sıcaklıkta içi boş olarak çalıştırın. 
]]>
Kireç Suyu Formülü https://www.kirec.gen.tr/kirec-suyu-formulu.html Wed, 31 Oct 2018 01:03:37 +0000 Kireç Suyu Formülü, sönmemiş kirecin suyla tepkimesi sonucu üretilir edilir  kireç suyu formülü ca(oh)2’ dir. Doğada kalsiyum karbonat bulunduran taşların kalsinasyon sıcaklığında (850-950°C) pişirilm Kireç Suyu Formülü, sönmemiş kirecin suyla tepkimesi sonucu üretilir edilir  kireç suyu formülü ca(oh)2’ dir. Doğada kalsiyum karbonat bulunduran taşların kalsinasyon sıcaklığında (850-950°C) pişirilmesi ile kireç elde edilir. Kireç taşı adı verilen kalsiyum karbonat (Ca CO3), bu sıcaklıkta kalsiyum oksit (CaO) ile karbondioksit (CO2) vererek ayrışır. 900 derecede CaCO3 CaO + CO2 

Kirecin elde Edilmesi: Kirecin elde edilmesi, basit bir kavurma işlemi ile olur. Fakat reaksiyon tersinir (iki yönlü) olduğu için ortaya çıkan karbondioksidin sürekli olarak uzaklaştırılması gerekir. Kireç, bazlar içerisinde, üretilmesi en basit ve en ucuz olandır. Özellikle sodyum hidroksit (NaOH) ile sodyum karbonat (Na2CO3) benzeri önemli olan bileşiklerin elde edilmesinde kullanılması, kirecin sınai içindeki önemini ortaya çıkarır. Kireç baz olarak sodyum hidroksitten ayrı olarak birçok hidroksitlerin üretimi içinde kullanılır. Ayrıca kireçten sadece baz olarak değil içerdiği yabancı madde, bilhassa kil oranına göre “zayıf kireç” ya da “su kireci” adı ile yapı malzemesi olarak da faydalanılır. 

Kireç fırınından üretilen kalsiyum oksit (CaO), sönmemiş kireç şeklinde bilinir. Sönmemiş kireç üzerine su eklendiğinde, kireç suyu formülü CaO+H2O Ca (OH)2+ısı olur. tepkimeye göre ısı çıkması ile sönmüş kirece (Ca (OH)2) döner. Bu kireç yumuşak bir kıvamda, yağlı kireç ya da suyu uçurularak, öğütülür ve toz kireç olarak piyasaya sunulur. Bu şekilde sönmüş kireç, su ve kumla karıştırılıp, harç yapılır. Bu karışım formülünde su işlenebilmeyi sağlarken,  kum da dolgu ile taşıyıcı iskelet malzemesi şeklinde işlevi olur.

Kireç Suyunun Kullanımı: Kireç; Ca (OH)2+CO2 CaCO2+H2O tepkimesine girerek, havada bulunan karbondioksitle birleşir ve kalsiyum karbonata dönüşüp, sertleşir. Kireç, silis kumuyla karıştırılıp, ısıl işlem uygulanıp, kireç-silis taşı üretiminde, çimento harcının işlenebilmesi ve sıvanabilmesi özelliğini iyileştirme ve elastikiyet modülünü düşürmesiyle çatlamalara karşı dayanımı arttırma amacıyla kullanılır. Kirecin yapı malzemesi olarak kullanılması, içinde bulundurduğu yabancı maddeler önemli rol oynar. Bu maddelere göre, buna özgü olarak üç tip kireçten bahsedilebilir.

 • Yağlı olan kireçler: %5 kadar diğer yabancı madde içerir. Su eklenmesiyle 2, 5 mislini bulan bir hacim artışı olur, kireç kabararak plastik bir hamur haline gelir. Bu kireç hamuru açık havada bırakılmakla, mevcut hacmini kaybeder ve çatlaklar oluşur. Bu durum, kireç hamuruna kum karıştırılarak önlenir. 
 • Zayıf kireçler: %5-6 civarında yabancı madde (demir oksit, silis, alümin) içeren kalkerlerden yapılır. Bu kireç yağlı olan kireçlere göre su etkisiyle daha az kabarır ve kum karışımıyla daha yavaş sertleşen harç olur. 
 • Su kireçleri: %6-12 kil içeren kalkerlerden üretilir ve su ile birleşimi diğer çimentolara göre daha az ama net olarak sertleşir. Bu kireçler suyun etkisiyle kabarır ancak yapışkan hamur olmaz. Bu açıdan adi kireç yapısıyla çimento arasında yer alır.

]]>
Kireç Lekesi Nasıl Çıkar https://www.kirec.gen.tr/kirec-lekesi-nasil-cikar.html Wed, 31 Oct 2018 11:20:36 +0000 Kireç lekesi nasıl çıkar: Kireç lekesi her eşyadan farklı yöntemlerle temizlenir. Kireç lekesi olan eşyaların kullanımı da zor olur. Duş başlığı, çaydanlık ve ütülerde farklı yöntemler ile kireç lekelerinden kurtu Kireç lekesi nasıl çıkar: Kireç lekesi her eşyadan farklı yöntemlerle temizlenir. Kireç lekesi olan eşyaların kullanımı da zor olur. Duş başlığı, çaydanlık ve ütülerde farklı yöntemler ile kireç lekelerinden kurtulmak mümkündür. Kireç lekelerini temizlemek için farklı kimyasallar kullanabileceğimiz gibi ev yapımı malzemelerde kullanabiliriz.
 
Doğal yöntemler ile kireç lekeleri nasıl temizlenir: 

Çaydanlıklarda kireç lekelerini çıkarmak için; çaydanlığın yarısına kadar su konup içine yarım yemek kaşığı limon tuzu eklenir. Karıştırarak kaynatılıp suyu dökülür. Çaydanlığı yıkadığınızda kireç lekelerinin geçmiş olduğunu göreceksiniz. Ütülerdeki kireç lekeleri ise buhar deliklerini tıkayarak kullanılmaz hale getirir. Ütüler deki kireç lekelerini temizlemek için; ütünün su haznesini sirke ve su ile doldurun. Ütüyü prize takıp ısınmasını bekleyin bir kaç dakika  buhar püskürtüp fişinden çıkarıp soğumasını bekleyin. Tamamen soğuduktan sonra suyu dökün ve temiz su koyarak yeniden çalıştırın. Daha sonra kullanmadığınız bir kumaş üzerinde deneyin.Kireç lekelerinin geçtiğini göreceksiniz. Duş başlıklarında kireç lekesi nasıl geçer: Duş başlığı yerinden çıkarıp bir kabın içine koyun. Başka bir tencere de bir litre su ve bir bardak sirke koyarak kaynatın. Kaynattığını karışımı duş başlığına dökerek bir gece bekletin. Sıcak su plastik başlıkları eritebilir. Bu gibi durumlarda suyu direk dökmeden aralıklar ile duş başlığını sıcak suya sokup çıkarın. Kireç lekelerinden arındığını göreceksiniz.
]]>
Bulaşık Makinesi Kireç Önleyici https://www.kirec.gen.tr/bulasik-makinesi-kirec-onleyici.html Thu, 01 Nov 2018 02:24:24 +0000 Bulaşık makinesi kireç önleyici; Son yıllardan hemen hemen herkesin evinde bulaşık makinesi bulunmaktadır. Bulaşıklarla saatlerce uğraşmayıp zamandan tasarruf etmemizi sağlayan bu teknoloji harikası makineler kullandığımız s Bulaşık makinesi kireç önleyici; Son yıllardan hemen hemen herkesin evinde bulaşık makinesi bulunmaktadır. Bulaşıklarla saatlerce uğraşmayıp zamandan tasarruf etmemizi sağlayan bu teknoloji harikası makineler kullandığımız suların kireç oranın fazla olması nedeni ile kireçten tıkanıp çabucak bozula biliyorlar. Bulaşık makinesinin kireçlenmesi demek sudan ve zamandan yaptığımız bütün tasarrufun boşa gitmesi anlamına gelir. Bunun için bulaşık makinesi kireç önleyici deterjanlar kullanmaya özen göstermek gerekir. Ayrıca makinede kireç oluşmasına engel olmak için çeşitli doğal yöntemlerde deneye biliriz. 

Bulaşık makinesi kireç önleyici adı altında piyasada bir çok kimyasal ürünler dolaşmaktadır. Bunlar hem sağlığımıza zararlı hemde cebimize. Çünkü kireç önleyici adı altında satılan tüm ürünler reklam giderleri sayesinde fiyatları iki katına çıkmaktadır. Bu kimyasal ürünler yerine hem cebimizi yakmayan hemde sağlığımıza zarar vermeyecek yöntemler deneye biliriz. Bunlardan biri çok eski bir yöntem olan limon tuzudur. Aşağıda bahsettiğimiz yöntemleri uygularken işe yarayıp yaramadığını görmek için makinenin atık su gider borusunu temiz bir kova içine koyarak sonucu görebilirsiniz. 

Bulaşık makinesi kireç önleyici olarak limon tozu kullanımı

Bir yemek kaşığı limon tuzunu bulaşık makinesinin içerisine serpip makineyi en yüksek ve ün uzun sürede boş olarak çalıştırarak bulaşık makinesinde kireç oluşumunu önleye biliriz. Ayrıca daha önce oluşan kireçleri de tamamen temizlediğini de görebilirsiniz. Ayrıca bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne elma sirkesi koymakta iyi bir yöntemdir. Bunun yanı sıra haftada bir gün bir tatlı kaşığı limon tuzu ile bir çay bardağı sirkeyi bulaşık makinesinin iç kısmına serperek de bulaşık makinesinin kireçlenmesini önleye bilirsiniz. Günlük bulaşıklarınızı yıkarken deterjan gözüne bulaşık deterjanı ile birlikte bir kapak üzüm sirkesi ekleyerek hem tabakların daha parlak olmasını sağlamış hemde bulaşık makinenizin kireçlenmesini önlemiş olursunuz.
]]>
Kireç Söndürme https://www.kirec.gen.tr/kirec-sondurme.html Thu, 01 Nov 2018 17:34:07 +0000 Kireç söndürme,Eski çağlardan beri başta tapınaklar olmak üzere barınma yerleri olarak kullanılan yapılarda kullanılan kireç, yapılan araştırmalarda kireç söndürme işleminden sonra kullanıldığı tespit edilmiş
Kireç söndürme,Eski çağlardan beri başta tapınaklar olmak üzere barınma yerleri olarak kullanılan yapılarda kullanılan kireç, yapılan araştırmalarda kireç söndürme işleminden sonra kullanıldığı tespit edilmiştir. Eski yapıların yanlarında rastlanan kireç kuyuları bunun en güzel örneğidir. Günümüzde de başta inşaat sektörü olmak üzere bir çok ekonomik sektör de uygulanan kireç; etkisinin çoğaltılması ve daha dayanıklı hale getirilmesi için su ilave edilerek kullanılır. 

Su ile karışan kireçte kimyasal yanma meydana gelir. Reaktive olan kirecin kimyasal yapısı değişerek hacmi ve kütlesi artar, daha kullanışlı hale gelir. Kireç kalitesinin artırılması için kullanılan suyu önemi büyüktür.  Etanol ve şeker ilave edilmiş su, kireç söndürmek için kullanıldığında kirecin kapladığı alanın daha az olduğu, tuz ilave edildiğinde daha fazla yüzey kapladığı görülebilir. 

Kireç nasıl elde edilir

Hammaddesi kireç taşı olan kireç, kireç taşı ve dolomitik kireç taşı olarak ikiye ayrılır. Dolomitik kireçtaşlarının içeriğinde kireç daha azdır. Her iki çeşidin elde edilmesi için yüksek ısılarda (yaklaşık 1000 derece) ısıtılır. Ortaya çıkan inorganik, beyaz madde kireçtir.  Elde edilen kireç türleri yüksek kalsiyumlu sönmemiş kireç  ve kalsiyum - magnezyum karışımlı dolomitik sönmemiş kireç diye adlandırılarak endüstriye kazandırılır. Kimsayal adı Kalsiyum oksit olan sönmemiş kirecin üretim aşamasına kalsinasyon süreci denir.

Kireç söndürme işlemi nasıl yapılır

Sönmemiş kirecin (kalsiyum oksit) su ile söndürülmesi ile sönmüş kireç (kalsiyum hidroksit) ortaya çıkar. Kireç söndürme işleminde suyun yavaş yavaş verilmesi gerekir. Hızlı su uygulaması ile kireç boğulmakta ve sönme işlemi geç olmaktadır. Bu işleme söndürme adı verilir. Sönmüş kireç akışkandır. Bir çok amaç için kullanılabilir. 

Yakın zamana kadar kireç söndürme işlemi inşaat sahası yanında açılan küçük kuyularda yapılmaktayken, günümüzde kireç üretim tesislerinde söndürülerek hazır olarak kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Söndürülmüş kireç kullanım alanları nelerdir

Yol yapım aşamasında sıcak asvalt içine katılarak, inşaatlarda sıva harcı yapmak için, beton blokların üretim aşamasında, gazbeton üretiminde, sıva üzerine ilk boyar badana maddesi olarak ve özellikle nem alma ihtimali yüksek bodrum kat vb. yerlerin sıvasında artırılarak kullanılır.
]]>
Kireç Suyu https://www.kirec.gen.tr/kirec-suyu.html Fri, 02 Nov 2018 15:38:01 +0000 Kireç Suyu, Kireç doğada sönmemiş halde bulunur. Belirli atmosferik basınç altında kalan doğal elementlerin kimyasal reaksiyona girmesi ile ortaya çıkar. Kireç bu halde kullanıma pek uygun değildir. Su ile karıştırılarak sö Kireç Suyu, Kireç doğada sönmemiş halde bulunur. Belirli atmosferik basınç altında kalan doğal elementlerin kimyasal reaksiyona girmesi ile ortaya çıkar. Kireç bu halde kullanıma pek uygun değildir. Su ile karıştırılarak söndürülür. Kireç suyu ise iki şekilde ortaya çıkar. 

Birincisi söndürülmüş kireç içine fazladan su karıştırılması ile elde edilir. İstenilen kıvama göre az yada çok su karıştırılabilir. Bu kireç suyu daha çok evlerde sebze ve meyvelerin sertleştirilmesinde kullanılır. Bunlardan en bilineni yaraların üzerine sürülmesi, mutfaklarda turşu yapmak için kullanılan sebzelerin kireçli suya yatırılması, bir diğer örnek ise kabak tatlısı yapan kişilerin kabağın dağılmaması için kireç suyu kullanmalarıdır.

Kireç suyu nasıl elde edilir ne için kullanılır

Bir başka kireç suyu türü ise Kalker taşının ocaklarda ısıtılmasının ardından ortaya çıkan bir kireç türüdür. Kireç suyu diye bahsedilen esasen budur. Bu kalker kirecinin içeriğinde yüzde 20 civarında kil bulunur. Ayrıca belirli oranlarda aliminyum ve silis bulunur. Fırında ısıtıldığında küçük parçalara bölünmeye en sonunda un haline gelmeye başlar di kalsiyum silikat ortaya çıkarak alüminyum ile silis kaynaşmasına sağlar. Kendiliğinden un haline gelen kalker kireci su ile karıştırılır. Bu işlem yapıldığında kireç sönmez, su içinde erimez, katı hale gelerek sertleşir. 

Bu şekilde su içinde bulunan inşaat temellerinde kullanıldığında sudan etkilenmemektedir. Bununla birlikte bu kimyasal reaksiyondan elde edilen kireç suyu özellikle sağlık alanında kullanılmaktadır. Kireç suyu özellikle çocukların midelerinde ortaya çıkan iltihabi durumlar için kullanılmaktadır. 

Eczacılıkta kullanılan kireç suyu hazırlanışı ise; bir şurup şişesinin yarısına kadar toz sönmemiş kireç doldurulur, şişenin kalan kısmına kireci söndürecek kadar su ilave edilir. Şurup şişesinin ağzı açık olarak kireç söndürülür. Tam sönme olduktan sonra şişenin ağzı kapatılır ve şişe çalkalanır. Suyun içinde kireç çökene kadar beklenir ve suyu dökülür. Eksilen su yerine zeytinyağı eklenir ve şişenin ağzı kapatılarak çalkalanır. Bu karışım egzama ve yanıkta yaraların üstüne sürülür ve yaraların iyileşmesi sağlanır.

Kireç suyu zararlı mıdır

Kireç suyunun kullanım alanına göre faydası ve zararı vardır, su içinde bulunan kireç katmanlar halinde biriktiğinden katmanlar arasında mikrobiyolojik bakteriler üreyebilir. Bu kapların kullanılması ile insanların sağlıkları tehdit altına girebilir. Kireçlenen kaplardan kaşık, bıçak, çatal gibi eşyalara bakteriler bulaşabilir. Haliyle hastalıklara davetiye çıkartılabilir.
]]>
Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir https://www.kirec.gen.tr/camasir-makinesi-kireci-nasil-temizlenir.html Fri, 02 Nov 2018 22:35:08 +0000 Çamaşır makinesinde kireç temizleme, eğer çamaşır makinenizde fazla kireç varsa bu işlem yapılması gerekir. Aksi taktirde fazla kireç makinenizin yapacağı işleri zorlaştırabilir, çamaşır makinenizin ömrünü yiyebilir hat Çamaşır makinesinde kireç temizleme, eğer çamaşır makinenizde fazla kireç varsa bu işlem yapılması gerekir. Aksi taktirde fazla kireç makinenizin yapacağı işleri zorlaştırabilir, çamaşır makinenizin ömrünü yiyebilir hatta çamaşır makinenizi bozabilir. Çamaşır makinelerinde oluşan kirecin en büyük sebeplerinden biri kullandığımız sudur. Bazı yerlerde gelen su çok fazla kireçli olduğu için buda çamaşır makinenizin kireçlenmesini sağlıyor buda çamaşır makinenizi bozabiliyor. Şehir değil de köy gibi yerlerde belli bir şebeke olmadığı için genelde kuyu suyu kullanılıyor. Kuyu suyunda da yine kireç olduğu için çamaşır makinenizin kireçlenmesini sağlıyor. Çamaşır makinenizde eğer kireç varsa bu kireçten hemen kurtulmanız gerekir. Fazla kireç çamaşır makinenizin yaptığı işi aksatır ve makinenize zarar verir. Ayrıca ömrünü çok fazla kısaltabilir. Çamaşır makinenizin işi aksadığı için çamaşırlarınızı düzgün yıkayamıyor ve sizin istediğiniz sonucu almanızın önüne geçiyor.

Çamaşır makinenizin kaliteliği ile kireçlenmesinin bir alakası yoktur. Dediğimiz gibi şehirlerde gelen su köylerde ise kullanılan kuyu suyundan olmaktadır kireçlenme genellikle. Çamaşır makinelerinde genelde kireçten zarar gören ve bozulan tek bir kısım vardır. Bu da rezistans adıyla anılan kısımdır. Bu kısmın ömrü normalde 15 yıldır. Fakat kireçlenince bu ömür kısalıyor ve çamaşır makinenizde sorunlar çıkmasına mani oluyor.

Çamaşır makinenizin kirecini önlemek;

Çamaşır makinenizin kireci önlemek için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri en klasik olanı ve en bilineni marketten kireç çözücü almaktır. Bu marketten alınan kireç çözücüler çamaşır makinenizi kireçlerden kurtarır ve çamaşır makinenizden daha iyi bir sonuç almanızı sağlar.

Çamaşır makinenizde oluşan kireci önlemek için bir yöntem de limon tuzu kullanmaktır. Limon tuzu yanında sirkede kullanılırsa daha etkili olur ve makinenizin içindeki kireçleri tamamıyla temizleyerek işlevini daha da arttırır. 200 gram limon tuzu ve 1 litre sirkeyi karıştırın ve çamaşır makinenizin iç kısmında bulunan tambur denen yerin oralara dökün. Bu çamaşır makinenizde performansı arttıracaktır. Makinenin içine bu karışımı döktükten sonra içine çamaşır atmadan boş bir şekilde 90 derecede uzun programda çalıştırın. Bu çamaşır makinenizde bulunan kireci sökecektir. Çamaşır makinenizin içindeki kireçleri temizlemek için çok iyi ve sağlam bir yöntem. Makinenize zarar vermeden içindeki kireçleri temizleyebilirsiniz bu yöntem ile.

Dediğimiz gibi çamaşır makinelerinde kireç oluşmasını sağlayan nedenlerden biri de şebekeden gelen sudur. Bu suyu engellemek için herhangi bir yöntem gözükmüyor olsa bile bu suyun temiz gelmesi için bir yöntem vardır. Filtre sistemi ile çamaşır makineniz için kullandığınız suyu kireçten ve diğer kirlerden arındırarak temiz ve saf bir suyla çamaşırlarınızı yıkayabilir ve çamaşır makinenizde oluşabilecek kireç sorunlarını engelleyebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem çamaşır makinenize zarar vermiyor. Bu yöntemi içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.
]]>
Kireç Temizleme https://www.kirec.gen.tr/kirec-temizleme.html Sat, 03 Nov 2018 07:40:45 +0000 Kireç Temizleme; Su da bulunan doğal kireç kullanılan kaplara yapışarak yiyeceklerin tat ve lezzetini değiştirmektedir. Bunun yanı sıra su ve buhar ile ortaya çıkan kireç temizlenmemesi halinde cihazların iç yapısını bo Kireç Temizleme; Su da bulunan doğal kireç kullanılan kaplara yapışarak yiyeceklerin tat ve lezzetini değiştirmektedir. Bunun yanı sıra su ve buhar ile ortaya çıkan kireç temizlenmemesi halinde cihazların iç yapısını boza bilmektedir. Hatta kireçten kaynaklı olarak çay kazanları, demlikler, buharlı ütüler ve hatta çamaşır makineleri kireç birikmesinden dolayı tıkanıklıklar yaşayarak bozulabilmektedir. Böylesi bir durumla karşılaşan bir kimse kireç temizleme işleminin nasıl olacağı sorusunu kendisine sormaktadır. Kireç temizleme işlemi aslında çok kolay bir işlem türüdür. Kireç sıcaklıktan kaynaklı olarak çözülerek bulunduğu zemine yapışır. Zaman içerisinde kireç sökücü kullanılmaması halinde sürekli birikerek zemin üzerinde beyazlık oluşur. Böylesi durumlarda kireç temizleme işlemi yapılır. Yapılan bu kireç temizleme işlemi kazıma veya tel yardımı ile yapılabilmektedir. Ancak yapılan bu işlemin bir çok zararları bulunmaktadır. Böylesi kireç temizleme işlemi sırasında araç gereçler ciddi sıkıntılar yaşayabilir.

Kireç Temizleme İşlemi Nasıl Yapılmalıdır.

Kireç temizleme cihaz üzerindeki beyaz kireç yapısının temizlenmesi ile gerçekleşmektedir. Kireç temizleme işlemi cihazdan, cihaza farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle kireç temizleme işlemi yapılırken çamaşır makineleri için ayrı kireç çözücüler ve çaydanlıklar için piyasada ucuz yollu kireç çözücüler ile bu işlem gerçekleştirilir. Kireç temizleme işleminde temel amaç makine veya cihaza zarar vermemektir. Bunun için kirecin kolayca çözülmesini sağlayan kireç çözücüler kullanılır. Kireç çözücülerin içinde bir kısım kimyasallar yer almaktadır. Bu kimyasallar kireç ile etkileşime girerek kirecin çözülmesini sağlayarak ortamda bulunan kireç temizliğini sağlar. Böylelikle kullanılan veya tüketilen besin maddelerinin sağlıklı olarak kullanılması sağlanır. Bir çok cihazda buharın etkisi ile kireç oluşmaktadır. Bu nedenle kireç oluşmasını engellemek amacıyla bir kısım kireç çözücü maddeler kullanılmasında ciddi anlamda faydalar bulunmaktadır. 

]]>
Bardaktaki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar https://www.kirec.gen.tr/bardaktaki-kirec-lekesi-nasil-cikar.html Sun, 04 Nov 2018 02:31:28 +0000 Bardaktaki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar, Şüphesiz bir çok ev hanımının merakla beklediği sorulardan biri de bardaktaki kireç lekesi nasıl çıkardır. Zor ve inatçı lekelermiş gibi duran bardaktaki kireç lekesini çıkarmak aslın Bardaktaki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar, Şüphesiz bir çok ev hanımının merakla beklediği sorulardan biri de bardaktaki kireç lekesi nasıl çıkardır. Zor ve inatçı lekelermiş gibi duran bardaktaki kireç lekesini çıkarmak aslında oldukça kolaydır. Bardaktaki kireç lekeleri bazen kireçli suda yıkanan bardaklardan kaynaklandığı gibi sürekli olarak bulaşık makinesinde bardak yıkanmasından da kaynaklanmaktadır. Zamanla bardakların üzerinde bir buğulanma ve kireç oluşmaya başlar. Bardaktaki kireç lekelerini hiç zorlanmadan hemen hemen her evde bulunan malzemeler ile tamamen doğal ve bitkisel yollarla temizlemeniz mümkündür. Bardaktaki kreç lekelerini çözen en etkili yöntemlerden biri tuz ve elma sirkesidir. Bilindiği gibi sirke gayet mükemmel bir leke çıkarma özelliğine sahiptir. Elma sirkesi ile birlikte tuzu dökerek bir bulaşık singeri sayesinde ovarak bardağa zarar vermeden kireci temizleyebilirsiniz. Böylelikle daha parlak ve temiz olan kireçli bardak ilk günkü alındığı gibi ışıl ışıl parlar. Yeni olan bardaklar ile birbirinden ayırt edemeyeceksiniz. 

Kola İle Bardaktaki Kireci Çıkarma Yöntemi,

Bunu bir çok ev hanımı gayet iyi uygulayabilir. Kireçli olan bardakları geniş bir kaba dizerek üzerine asiti gitmemiş bir kola dökün. Böylelikle kola içindeki oluşan asitler yavaş yavaş kirece nüfuz ederek kirecin parçalanmasını sağlayacaktır. Daha sonra bardakları bulaşık makinesine doğru bir şekilde dizerek bulaşık makinesinin parlatıcı kısmına bir miktar camaşır suyu ekleyin. Dilerseniz çamaşır suyu yerine parlatıcı da dökebilirsiniz. Daha sonra makineyi çalıştırın. Bardaklarınız yeni alınmış gibi ışıl ışıl edecektir. Bardaktaki kireç lekesini çıkarmak için bir diğer yöntem kireçli olan bardakları makineye düzenli bir şekilde dizdikten sonra parlatıcı yerine elma sirkesi dökün. Sirke kirecin çözülmesini sağlayacağı için bardakların parlamasını ve buğulanmanın ortadan kalkmasını sağlar. Bardaktaki kireç lekesi nasıl çıkar, limon ile çıkar. Yapılan bilimsel araştırmalara göre limon içeriğinde ki meyve asitleri, bardaktaki kireç lekelerini çıkardığı gibi uzun bir süre de bardak üzerinde kireç oluşumunu engellemektedir. 
]]>
Kireç Nasıl Çözülür https://www.kirec.gen.tr/kirec-nasil-cozulur.html Sun, 04 Nov 2018 08:47:50 +0000 Kireç nasıl çözülür; Hemen hemen her ev hanımının yada temizlik işçilerinin ortak sorunları arasındadır. Bazen suların ve kirlerin sebep olduğu kireçler batarya, banyo ve lavaboların temizliğinde tam bir kabusa dönü Kireç nasıl çözülür; Hemen hemen her ev hanımının yada temizlik işçilerinin ortak sorunları arasındadır. Bazen suların ve kirlerin sebep olduğu kireçler batarya, banyo ve lavaboların temizliğinde tam bir kabusa dönüşebiliyor. Kireç nasıl çözülür, nasıl baş edilir oldukça farklı ve değişik yöntemleri bulunmaktadır. Kimyasal ve doğal olarak farklı yöntemler vardır. Bizler yoğunlaşan teknoloji çağında hemen kimyasallara sarılsak da aslında doğal yöntemlerde oldukça pratik ve sağlıklıdır.

Kireç nasıl çözülür, nasıl çıkarılır bu  doğal yollarla oldukça kolaydır. Evde herkesin rahatlıkla bulabileceği malzemelerle hem ekonomik hem de sağlıklı yöntemlerle kireç nasıl çözülür sorununu ortadan kaldırabiliriz. Kimyasal deterjan ve formüllere oranla hem daha  kolay ve ekonomik hem de oldukça sağlıklı olan bu yöntemler üstelik inanılmaz sonuçlar vermektedir. 

 Kireç nasıl çözülür (pratik doğal yöntemler)
 • Limon kürü ile temizlik:  Bir adet limon ile kireç nasıl çözülür sorusunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bir adet limonu ortadan ikiye bölerek temizlik yapılacak bölgeye, önce ıslatılır sonra sürterek uygulanır. Bu yöntemle hem kireçten hem de oluşmuş kötü kokulardan kurtulmak mümkündür.
 • Limon tuzu sirke karışımı:  Bu karışımda oldukça pratik ve kolay uygulanır. Yapımı ise oldukça basittir. Yaklaşık yarım litre suyun içerisine tepeleme bir yemek kaşığı kadar limon tuzu atılır ve erimesi beklenir. Eridikten sonra doğal formülünüz temizlik yapmak için hazırdır. Üstelik bu formül bir kere ye özgü değildir. Hazırlanan bu formül tıpkı deterjanlar gibi daha sonra da kullanılabilir.
 • Limon suyu karbonat karışımı:  Bu formülde oldukça etkili ve sağlıklı sonuçlar vermektedir. Yapılışı oldukça basittir. Yaklaşık 200 ml limon suyuna bir tatlı kaşığı karbonat atılarak oluşturulan bu formül tek seferlik kullanım için daha uygundur. Aynı zamanda mikropları kırma özelliğine de sahiptir uygulanan bölgelerde istenilen sonucu çok hızlı bir şekilde verir ve hiç bir yan etkisi olmayan sağlıklı bir yöntemdir.
Kireç nasıl çözülür, yukarıda yazıldığı gibi çok kolay ve sağlıklı yöntemlerle artık sorun olmaktan çıkıyor. Kimyasal deterjanlara göre hem daha uygun hem de daha sağlıklıdır. Üstelik herkesin evde rahatlıkla yapacağı kadar basittir. Bu doğal yöntemlerin en önemli özelliği ise hiç bir zarar ve yan etkisinin olmayıp aynı zamanda dezenfektan görevleri üstlenmeleri ve oldukça güzel bir temizlik sağlamalarıdır. Kireç nasıl çözülür bu yöntemlerle çok basit ve sağlıklı hale getirilebilir. Özelikle astım hastaları, solunum sıkıntısı çeken insanlar, ellerinde alerji olan kişiler ve evde bebek olan ailelerin bu doğal yöntemleri kullanmasında fayda vardır.
]]>
Kireç Çözücü Çamaşır Makinesi https://www.kirec.gen.tr/kirec-cozucu-camasir-makinesi.html Mon, 05 Nov 2018 06:32:05 +0000 Kireç Çözücü Çamaşır Makinesi; için kullanılması gereken bir üründür. Çamaşır makineleri şebeke suyu ile çalışmaktadır dolayısıyla şebeke suları farklısemtlerde farklı sertlikte olabilmektedir. Suyyn içerisindeki b Kireç Çözücü Çamaşır Makinesi; için kullanılması gereken bir üründür. Çamaşır makineleri şebeke suyu ile çalışmaktadır dolayısıyla şebeke suları farklısemtlerde farklı sertlikte olabilmektedir. Suyyn içerisindeki bazı mineraller çamaşır makinesinin farklı yerlerine birikerek kireç oluşturmaktadırlar. Zamanla kirece maruz kalan çamaşır makineleri rezistansına yapışan kireçler çamaşır makinesinin bozulmasına sebep olabilmektedir. Çamaşır makineleri sürekli değişebilecek ucuz bir eşya olmadığı için kireç çözücü kullanmak gerekmektedir. Çamaşır makinesine biriken kireç kazanın dönmesini engelleyecek hatta çamaşırların istenen temizlikte olmamasına neden olacaktır. Günümüzde deterjanların yanında kampanyaya giren kireç çözüler alarak ayda bir çamaşır makinesinin kireçten arındırmak gerekmektedir.

Kireç Çözücü  Çamaşır Makinesi; 

Kireç çözücü kullanırken çamaşır makinesinin boş olması ve yüksek ısıda çalışması gerekmektedir. Ayda bir yapılması gereken kireç çözücü maliyeti bakımından oldukça fazla tuttuğundan şikayetçi iseniz çamaşır makinesi için ayda bir olmak şartı ile limon tuzu ve sirke kullanabilir çamaşır makinenizi yine boş olarak çalıştırarak kireçten arındırabilirsiniz. Böylece ucuz bir maliyeti olacaktır. Bir aydan daha kısa sürede kireç çözücü kullanmanız yine çamaşır makinesine zarar verecektir. Durduk yere masraf çıksın istemiyorsanız lütfen çamaşır makinenizi kireçten koruyarak kireç çözücü kullanınız.
]]>
Kirece Yatırılmış Kabak Tatlısı https://www.kirec.gen.tr/kirece-yatirilmis-kabak-tatlisi.html Mon, 05 Nov 2018 17:31:34 +0000 Kirece  Yatırılmış Kabak Tatlısı; enfes bir tatlı tarifidir. Enfes olduğu kadarda yapılışı oldukça zor bir tatlıdır. Normal yapılan kabak tatlısına göre yapılışı çok farklıdır. Bu enfes tatlının yapımı
Kirece  Yatırılmış Kabak Tatlısı; enfes bir tatlı tarifidir. Enfes olduğu kadarda yapılışı oldukça zor bir tatlıdır. Normal yapılan kabak tatlısına göre yapılışı çok farklıdır. Bu enfes tatlının yapımı beceri, ustalık ve bilgi istemektedir. Evet yapımı zor ama yediğinizde parmaklarınızı yiyeceğiniz bir tatlı tarifidir. Dış tarafı çıtır, çıtır içi yumuşacık ceviz ve tahin ile süslenerek servis edilen bu tatlıya bayılacaksınız. Kirece yatırılmış kabak tatlısı en çok Antakya yöresinde yapılan bir tatlı tarifidir. 

Kirece Yatırılmış Kabak Tatlısı İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 2,5 kilogram (Kabuklu)
Kireçli Su İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 4 litre su
 • 100 gram sönmemiş kireç ( yani bir kase)
Şerbeti İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1tatlı kaşığı limon tuzu
 • 7 su bardağı su
 • 6 su bardağı toz şeker
 • Şerbeti çok şekerli ve fazla olması gerekir çünkü kabaklar şerbetin içinde bekletilecek.
Kirece Yatırılmış Kabak Tatlısı Yapılışı;

Yapımı biraz zahmetli ama çok lezzetli olan bu tatlıyı yapmak için ilk önce sönmemiş kireci tam bir gün dört litre suyun içinde bekletin. Kap büyük olsun alır iken suyu bulandırmayın. İlla bir gece bekleyecek diye bir kural yok ama bir gece bekler ise suyu çok daha berrak olur. Kirecin üstüne suyu döktüğünüz anda kireç kolayca çözünür. Bu işlemden sonra sıra geldi kabakları soymaya kabağın çekirdeklerini temizleyin. Kabuklarını soyduğunuz kabakları karpuz dilimi gibi dilimleyin. Bir gece boyunca bekleyen kireçli su dibe çöker su iyice berrak olur. Suyun üst kısmında ince yapıda kaymak olur. Bu suya kireç kaymağı adı verilir. Bu kısım ile birlikte duru suyu bulandırmadan üst kısımdan alarak bir başka kap içine alın. Kabı kesinlikle eğmemelisiniz. Eğer eğer iseniz su bulanır burada çok dikkatli olun. Bu kabın içine kabak dilimlerini alın kabaklar iyice su içine girsin. Eğer kabaklar suyun içine tam girmedi ise üstüne ağırlık koyun. Böylece tam on sekiz saat kabakları bekletin. Dış taraflarının çıtır, çıtır olması için bu nokta oldukça önemlidir Bu tatlıyı ustaca yapan Antakyalı tatlı ustaları tam iki gün bekletiyorlar. İki gün bekler ise çok daha sert olurmuş. Süre dolduktan sonra kabakları kireçli su içinden alın. Tek, tek 5-6 defa iyice yıkayın. Kireçli kabakları yıkadıktan sonra tam bir saat kaynak su içinde yada çeşme suyunun içinde bekletin. Suda bekleyen kabakları sudan çıkarın ve 1-2 yerinden kürdan ile delin. Sıra geldi şerbeti yapmaya şerbet için büyük bir tencere içine toz şeker ile suyu koyarak kaynamaya bırakın. Tam beş dakika kaynatın ateşin altını kapatın. Kaynayan şerbeti ocaktan almayın ocak üstünde ılımaya bırakın. Şerbet sıcak değil ılık olmalıdır şerbetin ılık olması tatlının çıtır, çıtır olmasını sağlar. Şerbet iyice ılıdıktan sonra kabakları şerbetin içine koyun. Kabaklar tam şerbete girmedi ise Kabak dilimlerini iyice inceltin. Kabakları şerbetin içine koyduktan sonra ocağın altını açın kaynadıktan sonra ateşi kısın. Kısık ateşte tam iki buçuk saatte pişer. Pişme süresi kabakların dilimlerine göre iki yada iki buçuk saatte pişer. Daha sonra limon tuzunu atın ve bir taşım daha kaynatın. Ocaktan alın cam servis tabağına alın üzerini mutlaka bol tahin ve ceviz ile süsleyip kirece yatırılmış kabak tatlısı servis edin.
]]>
Fayans Kireç Temizliği https://www.kirec.gen.tr/fayans-kirec-temizligi.html Mon, 05 Nov 2018 19:27:47 +0000 Fayans kireç temizleyici: Fayans günümüzde evi, iş yeri, fabrika, restorant, otel, alış veriş merkezleri, sokak, cadde gibi bir çok yerde iç ve dış kaplama olarak, görsel açıdan insana hoş görünen renk, model ve tarz şekille Fayans kireç temizleyici: Fayans günümüzde evi, iş yeri, fabrika, restorant, otel, alış veriş merkezleri, sokak, cadde gibi bir çok yerde iç ve dış kaplama olarak, görsel açıdan insana hoş görünen renk, model ve tarz şekillerle kaplanmaktadır. Zamanla kirlenen, kullandığımız suyun kireçli oluşu ve deterjanların birleşimiyle hem matlaşır, hem de beyaz beyaz çizikler halinde kireç görüntüsü oluşmaktadır. Bunu ortadan kaldırmak için bir takım fayans kireç temizleyici kullanmamız kaçınılmaz olur.

Fayanslarda oluşan kireçleri temizlemek için, güvendiğimiz marka kireç çözücü ürünlerle işe başlayabiliriz. Fayanstan kireç temizlemek oldukça zor iştir. Seçtiğimiz ürünün ambalajında yazan kullanma talimatını dikkatle okumalıyız. Eldiven ve mümkünse maske kullanmak sağlığımız açısından son derece önemlidir. Kireç çözücülerde bulunan asit, temizleyeceğimiz yüzeye uyguladığımız zaman asit buharı oluşturur, bunu solumak boğazımızı ve nefes borumuzu tahriş eder. Fayansa uygulanacak kireç çözücüyü mutlaka suyla belirli ölçüde karıştırarak uygulamalıyız, fırça veya süpürgeyle ovalamalıyız. 
Fayans kireç temizleyiciyi direk uygularsak, fayansların cilası zarar görür, matlaşır ve ara derzler yıpranır çukurlar oluşur. Uygulamadan yirmi dakika yüzey bol suyla yıkanır ve silinir, kirden, kireçten arındığı görülür. Dikkat etmemiz gereken diğer bir husus ise, kireç temizleyici ile başka  temizleyiciyi karıştırmamak olmalı. Karıştırmak, daha yoğun asit buharı sağlığımızı olumsuz etkiler. Elimize, yüzümüze ve cildimize sıçratmamalıyız, temas olursa bol suyla yıkanmalıdır.

Fayans krem kireç temizleyici:

Fayanslarda oluşan kireçleri, krem ve püskürtmeli sıvı bir çok ürünle de temizleyebiliriz, kirecin yoğunluğuna göre ürün seçebiliriz. Ayriyeten, evde sirke ve karbonatı karıştırarak püskürtme yöntemiyle, günlük fayans temizliğimizi yapabiliriz. Eğer evde işlem yapılıyorsa banyo veya tuvalet penceresi mutlaka açık olmalı ve bekleme süresince oradan uzak durulmalıdır. 
]]>
Kireç Lekesi https://www.kirec.gen.tr/kirec-lekesi.html Tue, 06 Nov 2018 09:27:50 +0000 Kireç Lekesi; Kireç lekesi her yerde farklılık göstermektedir. Şebeke suyunun sertliğinden dolayı suyun içerisindeki bazı mineraller yapışarak kireç lekesi oluşturmaktadır. Duş kabin camları, musluklar, boya badana sonrası c Kireç Lekesi; Kireç lekesi her yerde farklılık göstermektedir. Şebeke suyunun sertliğinden dolayı suyun içerisindeki bazı mineraller yapışarak kireç lekesi oluşturmaktadır. Duş kabin camları, musluklar, boya badana sonrası camlar daki  kireç lekesi özellikle bayanların kabusu olmaktadır. Kireç lekesini çıkarmak için sert teller yanlış ve çizici bir malzemedir kullanılmaması gerekmektedir. Musluklardaki kireç lekesi hiç olmasa musluklar yeni takıldığındaki gibi pırıl pırıl olsa ne güzel olur öyle değilmi. Bunun için birçok ürün bulabilirsiniz. Fakat evde bebeğiniz var ise özellikle kireç çözücü olan ürünlerin içerisindeki kimyasal maddeler hem kendinize hemde ailenize zarar vermektedir. Arabanın camındaki kireçler içinde araba pastası yapabilirsiniz. Maliyeti epey çok olan araba pastasını sünger beze döküp dairesel hareketlerle kireç lekesini çıkarabilirsiniz. Daha sonra cila ile cilalamanız gerekmektedir.
 
Kireç Lekesini Ne Çıkarır; 

Balık sevenler için akvaryum camlarındaki kireç lekeleri yüzünden bütün iştahları kaçmaktadır. Oysa kireç lekelerini kimyasal ürün kullanmadan temizlemek çok kolay. Sirke ile kireç lekelerini temizlendiğini duymuşsunuzdur. Evet bildiğiniz salatalara dökülen sirke ile akvaryum camı, musluk başlıklarını, duşa kabin camlarını va evinizin kireç lekesi olan aynalarını silerek kireç lekesine son vermek mümkündür.

Kireç Lekesi Nasıl Temizlenir; 

Camlara sirkeyi spret şişesine doldurarak sıkın kuru gazete ile siliniz Kireç lekesinin gittiğini görecek arkadaşlarınıza da tavsiye edeceksiniz. Musluklardaki kireç lekeleri içinde sirkeli suda bekleterek çözüm alabilirsiniz. Kireç lekesi için çok kolaylıkla temin edebileceğiniz sirkeyi deneyin lütfen.
]]>
Kireç Sökücü Zehirlenmesi https://www.kirec.gen.tr/kirec-sokucu-zehirlenmesi.html Tue, 06 Nov 2018 13:55:41 +0000 Kireç Sökücü Zehirlenmesi; Pek çok kişi evde temizlik  yaparak her yerin pırıl pırıl olmasını ve lekelerden tamamen kurtularak eşyaların ilk günkü gibi beyaz ve canlı olmasını ister. Özellikle çaydanlık, tencere, lavabo Kireç Sökücü Zehirlenmesi; Pek çok kişi evde temizlik  yaparak her yerin pırıl pırıl olmasını ve lekelerden tamamen kurtularak eşyaların ilk günkü gibi beyaz ve canlı olmasını ister. Özellikle çaydanlık, tencere, lavabolar ve klozetler başı çekmektedir. Kadınlar bu konuda çok fazla kimyasal kullanmakta ve kendilerine de istemeden zarar vermektedirler. 

Kireç sökücüler çoğu zaman en çok tercih edilen temizlik malzemelerindendir. Buna karşın temizlik malzemelerinde kireç sökücü zehirlenmesi de çok fazla karşılaşılır. En çok dikkat edilmesi gereken şeylerden birsi önlem almak olacaktır. 

Kireç Sökücü Zehirlenmesi İçin Ne Yapılmalıdır
 • Kişinin ilk olarak kireç sökücü kullanacaksa başka bir malzeme ile bunu karıştırmaması gerekmektedir. Çünkü kimyasalların karışması sizi çok daha hızlı zehirler. 
 • Kişinin temizliğe başlamadan önce mutlaka ağzını bir yemeni ile ya da ağızlıkla kapatması gerekir. 
 • İşlem sırasında kireç sökücü bekleyebilecekse kişi mutlaka o ortamdan uzaklaşarak bir süre sonra yıkama amaçlı gelmeli, fakat işlem boyunca içine çekmemeye çalışmalıdır. 
 • Eğer önlemlere rağmen kişide zehirlenme olmuşsa; halsizlik, bbaş ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkiler görülür. Kişi derhal dışarı çıkarak temiz hava almalıdır. 
 • Bol miktarda su tüketmesi gerekmektedir. 
 • Kişi asla uyumamalıdır ve yalnız kalmamlıdır. 
 • Kahve içebilirsiniz. Fakat bol miktarda su tüketimini de devam ettirmek gerekmektedir. 
 • Tüm bunların yanı sıra kişinin soğuğa yakın ılık bir suyla banyo yapması da faydalı olur. 
 • limon, tuzlu ayran ve yoğurt tüketin. 
 • Eğer belirtilerde azalma olmuyor ise mutlaka acile gitmeli bir an evvel tıbbi müdahale gerektirmektedir.
]]>
Ütü Kireç Temizleme https://www.kirec.gen.tr/utu-kirec-temizleme.html Tue, 06 Nov 2018 18:54:34 +0000 Ütü Kireç Temizleme; Ütü yapmak her bayanın korkulu rüyasıdır.Günümüzde pres ütüler ve buharlı ütüler işleri kolaylaştırmaktadır. Fakat buharli ütülerin su haznesinde ve ütünün gözeneklerinde kireç birikmesi sonucun Ütü Kireç Temizleme; Ütü yapmak her bayanın korkulu rüyasıdır.Günümüzde pres ütüler ve buharlı ütüler işleri kolaylaştırmaktadır. Fakat buharli ütülerin su haznesinde ve ütünün gözeneklerinde kireç birikmesi sonucunda ütü yapmak oldukça sorun yaşatmaktadır. Bir gömlek ütülemek ütünün kireçten dolayı buhar vermeyeceği için uğraştıracak veya tam anlamı ile istenilen düzgünlükte olmayacaktır. Ütü kireçten arınması ve buhar deliklerinin açılması gerekmektedir. 

Ütü Kireç Olmaması İçin; 

Ütünün haznesinde bekleyen suyun kireç olmaması için ütünün su haznesine musluk suyu yerine kaynayarak soğumuş su doldurabilirsiniz. Böylece kireç tutmasını ve ütünün gözeneklerinin tıkanmamasını sağlamış olacaksınız. Klimadan çıkan suda ütünün kireç tutumamasını sağlamaktadır. Ayrıca marketlerden alacağınız ütü suyunu ütünüzde kullanarak kireç oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Ütü Kireç Temizliği Nasıl Yapılmalı; 

Ütü kireç tutarak buhar vermediği zaman içindeki suyu boşaltarak yüksek ısıda çalıştırılır. Isınan ütünün buhar düğmesine elinizle basıp çekerek içindeki kireçin gitmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca ütünün su haznesine sirke doldurularak ütü yüksek ısıda çalıştırmanız gerekmektedir. Sirke sayesinde ütünün içerisindeki kireç temizlenmiş olacaktır. Bu işlemden sonra ütü yapmadan önce bir kumaş üzerinde sirkeden oluşacak leke kalmaması için denemelisiniz. Daha sonra ütü yapmaya başlamalısınız. Kireçten arınmış ütünüzle daha zevkli ütü yapacaksınız. Çamaşırlarınız buharla pürüzsüz bir şekilde açılacaktır 
]]>
Kireç Temizliği https://www.kirec.gen.tr/kirec-temizligi.html Wed, 07 Nov 2018 10:06:21 +0000 Kireç Temizliği; kireç, kireç taşının hava, su ve sıcaklığın etkisiyle çeşitli haller aldığı organik olmayan bir maddedir. Kirece su ile çalışan elektrikli ev aletlerinde sıkça rastlanmaktadır. Bunun sebebi suda magnezyum Kireç Temizliği; kireç, kireç taşının hava, su ve sıcaklığın etkisiyle çeşitli haller aldığı organik olmayan bir maddedir. Kirece su ile çalışan elektrikli ev aletlerinde sıkça rastlanmaktadır. Bunun sebebi suda magnezyum ve kalsiyum elementlerinin fazla oluşunun suda yarattığı sertleşme etkisidir. Kireçle kaplanan elektrikli ev aletleri zamanla bozulmaya yüz tutar. Bozulmayı önlemek için elektrikli ev aletlerinin kireç sökücüler ile kireç temizliğinin yapılması gerekmektedir. Kireç tutmuş bir ev aleti hem düzgün çalışmaz hemde daha çok enerji harcanmasına sebep olur.

Kireç Temizleme Yöntemleri;
 • Limon tuzu kullanmak
 • Beyaz sirke kullanmak
 • Limon suyu kullanmak
 • Kimyasal ürünler kullanmak
 • Karbonat kullanmak
Asitik özelliğe sahip temizleme ürünleri kireç temizlemede etkin özelliğe sahiptir. Günlük hayatta kimyasal ürünlerin de kireç temizlemede büyük etkisi vardır. Kireç sökücü deterjanlar ile kirecin yok edilmesi mümkündür. Temizlenecek ev gerecinin içerisine kullanılacak olan doğal ya da kimyasal madde dökülerek bir müddet içinde bekletilmelidir. Kimyasal ürünlerle gerçekleştirilen kireç temizleme uygulamaları bittikten sonra ev eşyasını iyice durulamaya dikkat edinilmelidir. Doğal yöntemlerle yapılacak temizlik işlemleri kimyasal yöntemlerle yapılacak temizlik işlemlerine göre daha sağlıklıdır. Ayrıca kimyasal temizlik ürünleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulmalıdır aksi takdirde ölümlü sonuçlar ortaya çıkabilir. Kireç çaydanlıklar da, çamaşır makinesinde, bulaşık makinesinde, elektrikli su ısıtıcılarında, ütülerde, duş başlıklarında sık rastlanılan bir durumdur. Bu ev gereçlerinin her birinin kireç temizliğinde ayrı metotlar kullanılmaktadır.
]]>
Kirecin Zararları https://www.kirec.gen.tr/kirecin-zararlari.html Wed, 07 Nov 2018 17:56:05 +0000 Kirecin Zararları, kireç doğada bulunan kireç taşının, kireç ocaklarında yakılması ile elde edilir. Kolay ve ucuz elde edilen,kireç yanmamış kireç olarak bilinir.Canlılara zararlı olduğu için tarım alanında böcekler ve ha Kirecin Zararları, kireç doğada bulunan kireç taşının, kireç ocaklarında yakılması ile elde edilir. Kolay ve ucuz elde edilen,kireç yanmamış kireç olarak bilinir.Canlılara zararlı olduğu için tarım alanında böcekler ve haşerelerle mücadelede kullanılır. Sanayide büyük önem taşır ve kirecin zararı, insan sağlığına  özellikle gözlere ve cilde çok büyük hasarlar verir.

Ülkemizde doğal olarak mineralli su yani, kireçli su bulunmaktadır ve bölgelere göre değişiklik gösterir. Mineralli su kaynatma sırasında, içeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyum karbonat çözünmez buda kireç tortu su oluşmasına neden olur. Bu tortu, sıcak su tesisatı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve kazanların içinde kireç katmanları oluşturur. Buda cihazların bozulmasına ve enerji kaybına neden olur.

Kireç Birikintisi Enfeksiyon Riski

Toplu konutlarda sıcak su tesisatında, kireç birikintisi bakteri üreme riski oluşturur. Bu nedenle sıcak suyun sürekli yenilenmesi gerekir. Kireç  bulaşık ve çamaşır makinesinde temizlik ürünü kir ve bakterilere ulaşmasını engeller buda hijyenik bir ortam oluşturmaz.  Kireç li su sıcaklığı 60 dereceden civarı olduğundan tortular oluşur. Bu kireç tortu su, duş başlığı, musluk gibi havayla temas eden yerlerde oluşur. 

Kireçli Suyun Sağlığa Zararları 

Kireç oranı yüksek olan içme suyunda, içeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyumun fazlası vücutta depolanır.Araştırmalara göre vücutta tüketilmeyen kalsiyum, birbirine eklenerek büyük parçalar haline gelir. Bu nedenle karaciğer ve böbrek taşı oluşmasına, damar tıkanıklığına sebep olur. Hassa cilde sahip kişilerde, kireçli su ile banyo yaptıktan sonra kirecin zararları ciltte ve saçlarda rahatsız edici seviyelere gelir. Derinin gözeneklerini tıkayarak cildin nefes almasını engeller, kurumasına ve gergin hale gelmesine sebep olur. Saçlar mat ve sert  bir şekil olarak, dökülmesine, saç uçlarının kırılmasına sebep olur. Ellerin üzerinde hoş olmayan beyaz kalıntılar oluşturur. 

Kireç Nasıl Temizlenir

Ev aletlerinde kireç birikintisi oluşmuş ise sirke, limon tuzu ve limon kullanarak kurtulmak mümkündür. Kireç tutmuş ev araç gereçleri sirke veya limon suyu ile ovmak suretiyle temizlenir. Ya da suyla doldurup limon tuzu, limon sirke ilave edip bekletilir. Anı şekilde kireç tutmuş lavabo ve tuvaletler limon ile ovmak suretiyle temizlenir.
]]>
Kireç Çözücü https://www.kirec.gen.tr/kirec-cozucu.html Thu, 08 Nov 2018 11:02:25 +0000 Kireç çözücü: ev temizliğinde zaman zaman ihtiyaç duyulan bir temizlik malzemesidir. Özellikle banyoda ve lavaboda kireçlenen fayanslar veya çeşme başlangıçları sıkça kireçlenmektedir. Bu kireçlenmeler bir çok ev hanımın Kireç çözücü: ev temizliğinde zaman zaman ihtiyaç duyulan bir temizlik malzemesidir. Özellikle banyoda ve lavaboda kireçlenen fayanslar veya çeşme başlangıçları sıkça kireçlenmektedir. Bu kireçlenmeler bir çok ev hanımını rahatsız etmektedir. Tertemiz bir lavabo veya banyo her kadının ev temizliğinde dikkat ettiği bir detaydır. Kireç çözücü banyoda veya lavaboda oluşan her türlü kireçlenmeyi kısa sürede kolayca temizlemektedir. Temizlik sonrasında oluşan ferahlık ve hijyenik görünüm tüm titiz kadınlara hitap edebilecek kadar etkileyici olduğu için temizlik günlerinde sıkça kireç çözücüden yardım alınmaktadır. Fakat kireç çözücü kullanımında kadınların dikkatli olması gerekmektedir. Hem çok fazla kullanmamak gereklidir hemde kullanım kurallarına uyarak kullanmak gereklidir. Aşağıda kireç çözücü kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları verilmiştir. Bu hususlara dikkat ederek kireç çözücü kullanmakta fayda vardır.

Kireç çözücü kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar:
 • Kireç çözücü kullanırken çıplak elle kullanılmaması lazım. Ellerde eldiven mutlaka bulunmalı. çıplak elle kireç çözücü kullanıldığında kireç çözücü içeriğindeki kimyasallar el derisini 5 saniye içerisinde tahriş etmeye başlar ve temizlikten 3 gün sonra bile eller acı çeker. Elde oluşan yaralar yanı sıra ellerin kimyasallara maruz kalması tüm vücut için zararlıdır.
 • Kireç çözücüyü çok fazla solumak da vücut için çok zararlıdır. Sağlıklı yaşama dikkat edenlerin kireç çözücü kullanırken maske kullanması en doğru olandır. Kireç çözücünün temizlik sırasında nefes alırken içe çekilmesi kireç çözücünün içeriğindeki maddelerin önce solunum organlarının sonra yemek borusunun ve daha sonra akciğerlerin zarar görmesine neden olabilir.
 • Kireç sökücüyü başka kimyasallarla karıştırarak temizlikte kullanılması sakıncalıdır. Özellikle tuz ruhu gibi zararlı temizlik maddeleri ile kireç çözücünün birleşmesi kişide zehirlenmeye neden olmaktadır. Kireç çözücünün başka temizlik malzemeleri ile birleşmesi karışımdan zehirli bir gaz yayılmasına neden olabilir ve bu zehirli gaz kişide hayati tehlikeye bile neden olabilir.
 • Kireç sökücü kullanırken kaynar su ile beraber kullanılmamalıdır. Kaynar suyun aşırı buharlı olması ve kireç sökücüye temas ettiğinde bu buharın zararlı kimyasallar içeren buhara dönüşmesi kullanan kişinin bu buhara ister istemez maruz kalmasına enden olmaktadır.
Kireç çözücü doğru kullanıldığı takdirde çoğu zaman büyük zararlara neden olmaz. Fakat her şeye rağmen kireç çözücü kullanıldıktan sonra baş dönmesi, mide bulanması veya kusma gibi şikayetleriniz oluşmuş ise mutlaka doktora gitmekte fayda vardır.
]]>
Kireç Kullanım Alanları https://www.kirec.gen.tr/kirec-kullanim-alanlari.html Thu, 08 Nov 2018 20:56:48 +0000 Kireç Kullanım Alanları: Kireç, kireç taşının yüksek derecede pişirilip eritilerek elde edilir. Suyla karıştığında havada veya suda katılaşma gösterir, beyaz renkli bir maddedir. Kireç sanayiden, inşaata  çok çeşitli ol Kireç Kullanım Alanları: Kireç, kireç taşının yüksek derecede pişirilip eritilerek elde edilir. Suyla karıştığında havada veya suda katılaşma gösterir, beyaz renkli bir maddedir. Kireç sanayiden, inşaata  çok çeşitli oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Sönmüş kireç, sönmemiş kireç olmak üzere kullanılan iki çeşidi vardır. Sönmemiş kirecin kimyasal adı Kalsiyum Oksit, sönmüş kirecin adı ise Kalsiyum Hidroksittir. Metalurji ve madencilik, yapı malzemeleri, cevre ıslahı, kimya endüstrisi, tarım gibi diğer bir çok endüstride kullanılmaktadır. 

Kimya Endüstrisinde: Çevre kirliliğinin önlenmesi çalışmalarında, su arıtma tesislerinde, göl, ırmak, bataklık gibi kirli suların ıslahında ve geri kullanımını sağlamada kullanılır. Tarım alanında, gübre sanayisinde kullanılmaktadır.

Yapı Malzemelerinde: Harç ve sıva yapımında katkı maddesi olarak kullanılır. Gaz beton üretiminde kullanılır. Boyacılıkta, karo ve seramik yapımında kullanılır.

Cam Endüstrisinde: Camın sertlik ayarının ayarlanmasında ve cam üretiminde kullanılır.

Metal Endüstrisinde: Nikel madeninin saflaştırılmasında, alüminyum imalatında, bakır saflığının ayarlanmasında, Çinkodan kükürtün ayrışmasında ve altın, gümüş üretiminde kullanılmaktadır.

Kağıt Endüstrisinde: Kağıt imalatında ve bazı kimyasalların ayrıştırılmasında kullanılmaktadır. 

Çevremizin temizliğinde, atık suların arıtılmasında, göl ve bataklıkların mikroptan arındırılmasında, karayolları yapımında kullanılır. 
]]>
Cillit Bang Kireç Sökücü https://www.kirec.gen.tr/cillit-bang-kirec-sokucu.html Fri, 09 Nov 2018 06:47:19 +0000 Cillit bang kireç sökücü: Cillit bang ürünleri herkes tarafından tanınan ve kalitesi ile bilinen bir temizlik malzemesi ürünüdür. Banyo, lavabo, çeşme başları, çaydanlık içleri ve daha bir çok kireçlenmiş alanda gönül r Cillit bang kireç sökücü: Cillit bang ürünleri herkes tarafından tanınan ve kalitesi ile bilinen bir temizlik malzemesi ürünüdür. Banyo, lavabo, çeşme başları, çaydanlık içleri ve daha bir çok kireçlenmiş alanda gönül rahatlığı ile kullanılabilen bir temizlik malzemesidir. Yan etkileri mümkün olduğunca azaltılmış olan cillit bang kireç sökücü ülkemizde en çok tercih edilen temizlik ürünlerinin başında gelmektedir. Bu ürünü kullanırken bir kaç uyulması gereken kural vardır. Cillit bang kireç sökücü çoğu zaman zararsızdır. Fakat muhtemel olabilecek herhangi bir beklenmeyen durumda doktora gidilmesinde fayda vardır. Gün içerisinde çok fazla cillt bang kireç çözücü kullandınızsa ve kaynar su ile temas halinde bu buharı solumuşsanız sonrasında baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi durumlarla karşılaşırsanız beklemeden doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Cillit bang kireç çözücü etkileri:
 • Cillit bang kullanıldığı yerlerde kalıcı leke bırakmaz.
 • Kullanıldığı alanlara zarar vermeden temizlik sağlanır.
 • Doğrudan kireçli bölgeye etki eder ve kireçli bölgede oldukça etkili bir temizlik sağlanır.
 • Kireç olan bölgeye sadece cillit bang püskürtülüp biraz beklenmesi temizlik için yeterlidir. Ovmaya ve yoğun bir çaba sarf etmeye gerek kalmadan sadece durulama ile temizlik sağlanır.
 • Kireçlenen bölgede uzun bir süre kireçlenme olmaz ve uzun süre kullanılan bölgede parlaklık sağlanır.
Cillt bang kireç sökücü kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar:
 • Cillit bang kireç sökücü çıplak elle kullanılmamalıdır. Kireç sökücünün tene temas etmesi cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle mutlaka eldivenle cillit bang kireç sökücü kullanılmalıdır.
 • Cillit bang kireç sökücüyü diğer temizlik malzemeleri ile karıştırarak kesinlikle kullanmayınız. İki temizlik malzemesinin birbirine karıştırılması sakıncalı ve zararlıdır.
 • Cillit bang kullanırken mümkünse maske kullanmak gereklidir. Kireç sökücü içeriğinde olan kimyasalların nefes yoluyla solunması zararlı ve tehlikelidir.
 • Cillt bang kireç sökücüyle saatlerce tüm temizliğin yapılması uygun değildir. Cillit bang sadece kireçli bölgelerin temizliği için kullanılmalıdır.
 • Kullanılırken püskürtme sırasında yanlışlıkla göze temas ettiği durumlarda hemen bol su ile yıkayıp acil doktora gitmekte fayda vardır.
]]>
Kireç Sütü https://www.kirec.gen.tr/kirec-sutu.html Fri, 09 Nov 2018 22:18:24 +0000 Kireç sütü: Kireç doğada  kaya şeklinde bulunur, söndürme havuzlarına suyla birlikte karıştırılarak söndürme işlemi gerçekleştirilir. Bir süre bekledikten sonra hamur haline gelen sönmüş kireç, paketlenip kulla Kireç sütü: Kireç doğada  kaya şeklinde bulunur, söndürme havuzlarına suyla birlikte karıştırılarak söndürme işlemi gerçekleştirilir. Bir süre bekledikten sonra hamur haline gelen sönmüş kireç, paketlenip kullanıma hazırlanır. Toz haline gelmesi için sönmüş kireç, kurutulup öğütülür paketlenir ve kullanıma hazır olur. İhtiyacı olan insanlar kullanacağı yere, yapacağı işe göre birini seçer. Kireç sütü, Sönmemiş kirece su ilave ederek elde edilen kimyasal bir maddedir. Halk arasında söndürülmüş kireç veya kireç sütü olarak bilinmektedir. Kimyada ismi Hidroksit' tir. 

Kireç sütü hazırlanışı ve kullanım alanları: 

Kireç sütünü kullanacağımız alana göre hazırlamalıyız. Badana yapılacaksa, kirece su yavaş yavaş karıştırılarak ilave edilir ve bu şekilde karışım kullanıma hazır hale getirilir. Kireç sütü hayatımızın bir çok alanında, oldukça önemli yararlar ve katkılar sağlar. Binaların duvarlarında boya olarak, hara ve beton malzemelerinde katkı maddesi olarak kullanılır. Su içerisindeki atıkların temizlenmesinde, petrol arıtma tesislerinde, gıdalarda ve alkollü içeceklerde kullanılır. Diş doktorları tedavi alanında kullanırlar. Diğer kullanım alanlarını saymak istersek;
 • Yol yapımında
 • Tuğla üretiminde
 • Betonun daha sağlam olması için katkı maddesi olarak kullanılır.
 • İnşaat işlerinde çimentoya hacim kazandırmak için kullanılır.
 • Altın üretiminde
 • Büyük akvaryumlarda canlıların yaşam dengesini sağlamada
 • Sobalı kullanılan evlerde baca gazının temizliğinde kullanılır.
 • Şeker fabrikalarında üretimde kullanılan suyun temizliğinde 
 • Bakır, kurşun gibi madenlerin işlenmesinde kullanılır.
 • Eczacılık ve İlaç sektöründe kullanılır.
]]>
Kireç Ph Değeri https://www.kirec.gen.tr/kirec-ph-degeri.html Sat, 10 Nov 2018 02:12:52 +0000 Kireç ph değeri: Öncelikle sizlerle birlikte kirecin nasıl elde edildiğini konuşmak istiyorum. Kimyada sönmüş kireç ya da kalsiyum hidroksit olarak bilinir. Sönmüş kireç ya da kalsiyum hidroksitin kimyasal gösterimi Ca(OH)2 Kireç ph değeri: Öncelikle sizlerle birlikte kirecin nasıl elde edildiğini konuşmak istiyorum. Kimyada sönmüş kireç ya da kalsiyum hidroksit olarak bilinir. Sönmüş kireç ya da kalsiyum hidroksitin kimyasal gösterimi Ca(OH)2 bu şekildedir. 

Kirecin kimyasal formülü: 

(k) + H2O(s) Ca(OH)2 +ısı 
bu tepkimedeki sönmemiş kirecin su ile reaksiyona girmesi sonucunda sönmüş kireç elde edilir. Sönmüş kirecin ne olduğunu bilmeyenler için söylüyorum sönmüş kireç sürekli kaynayan çaydanlıkların, ketılların altlarında biriken beyaz renkli tortulaşmalara kireç denir. Kireci her yerde görmeniz çok normal ve doğaldır. Çünkü hayatın her alanında kireci kullanıyoruz. Kireçin en fazla kullanıldığı yerlere örnek vermemiz gerekirse eğer; evlerde boya badana işlerinde, inşaatlarda, fabrikalarda, inşaatlarda, madencilik sektöründe, 

Kirecin kullanım alanları: 

Kimyada, yol yapımında, asfalt yaparken, harç yaparken kumun daha iyi tutması için, kağıt üretimi sanayisinde, metal maddelerin dezenfeksiyon işleminde, atık suların temizlenmesi için, içme sularının arıtılması ve tuğla üretimi için kireçten faydalanılır.

Kireç ph değeri: 

Kireç, kireç taşlarının çeşitli yöntemlere ile işlendikten ve kaynatıldıktan sonra elde edilen sönmemiş kuru kirecin su ile teması sonucunda ortaya çıkan beyaz renkli bir maddedir. Kimyasal tepkimelerde açığa çıkan ürünlerde eğer H+ iyonu varsa yeni oluşan ürünümüz asittir, eğer tepkime sonucunda açığa çıkan üründe (OH) iyonu varsa eğer ürünümüz baziktir. Ve ph cetveline göre 14 tane sıra vardır. Bu sıralamanın 0-7 arası asidik özellik gösterir iken 7-14 arası bazik özellik gösterir. Tam ortada bulunan ve ne baz ne de asit olan 7 rakamı ise bileşiğin nötr yani tuz olduğunu ifade etmektedir. Bu yüzden de maddeleri ph cetveline göre bakıp asit mi yoksa baz mı olduğunu anlayabiliyoruz. Kireç ya da sodyum hidroksitin de suda ph degeri 12,3'tür. Ve bu demek oluyor ki kireç bazik bir maddedir. Üstelik kuvvetli bir bazdır.

Kirecin ham maddesi:

 Kirecin elde edilmesi için gerekli olan madde kireç taşıdır. Bu maddede doğada bol miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden kirecin günlük yaşamda faaliyeti oldukça büyüktür. Fakat 12,3 değerli olan bu kireç maddesi kuvvetli bir baz olduğu için direk temas sakıncalıdır. Özellikle de cildin hızlı bir şekilde kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Her alanda rahatlıkla kullanılabilen bu kireç taşlarını doğru kullanmadığınız takdirde yararın yanında zararını da görebilirsiniz. Bu yüzden sönmüş kireci kullanmadan önce eldiven, maske ve önlük gibi kişisel koruyucu ekipmanlardan faydalanmalısınız.
]]>
Ağaçlara Kireç Sürmek https://www.kirec.gen.tr/agaclara-kirec-surmek.html Sat, 10 Nov 2018 06:03:54 +0000 Ağaçlara kireç sürmek: Çeşitli şekillerde yorumlanan ağaçlara kireç sürmenin hem zararı hem de yararı vardır. Her insanın kendi ağacına kendi şekil vermesi de kireç sürmenin içerisinde yer alır. Bazı insanlar sırf Ağaçlara kireç sürmek: Çeşitli şekillerde yorumlanan ağaçlara kireç sürmenin hem zararı hem de yararı vardır. Her insanın kendi ağacına kendi şekil vermesi de kireç sürmenin içerisinde yer alır. Bazı insanlar sırf göz zevki için ağaçlara kireç sürmektedir. Ağaçların yarısının beyaz yarısının kahve yarısının yeşil renk olması ağacın daha güzel görünmesini sağlar. Bu sayede kişinin iç huzuru artarak kendini daha mutlu ve huzurlu hisseder.

Ağaçlara kireç sürmenin faydaları

Kimi insanlarda ağaçlara kireç sürmenin ağacı güçlendirdiğini söyler. Çünkü özellikle yaz aylarında karınca gibi, böcek gibi börtü böceğin ağaca çıkması ağacın direncini azaltır. Böceklerin bu şekilde ağaçlara çıkması ağaca zarar verir ve yeni yetişecek olan meyvelerin veriminin düşmesine neden olur. Özellikle yaz aylarının kavurucu sıcağında kaçarak gölge yerlere gitmek isteyen karıncaların ağaçlara çıktığı gözlemlenir. Bu yüzden böceklerin ve karıncaların ağaçlara çıkmasını ve zarar vermesini engellemek için ağaçlara kireç sürülür.

 Ağaçlara kireç sürmenin faydaları bazı insanlarda gecenin karanlığına iyi gelmesi ve etrafında daha aydınlık olmadı için ağaçlara kireç sürerler. Bu sayede gece lambalarının olduğu yerler daha aydınlık iken ağaçların kireç sürülür yerleri daha aydınlık olur.  Böylelikle gece lambalarının olmadığı yerlerde gökyüzünün ışığı ile aydınlanan ağaçların kireçli yerleri daha parlak ve aydınlık olur. Ayrıca yaz aylarında ağaçlara vuran sıcaklığın azalmasını sağlar. Bu sayede daha havalar soğuk iken açan çiçeklerin yanmasını önler. Çünkü beyaz renk ışığı soğurmaz dışarıya yansıtır. Fakat siyah renk güneş ışıklarını emerek daha fazla soğurur bu yüzden de çiçeklerin mevsimden önce açmasına engel olur. Ve ilkbahar mevsiminde açan çiçeklerin yanmasını önler.

Ağaçlara kireç sürmenin ağaca faydaları

Mevsimler arasındaki geçişte sıcaklık farklarının neden olduğu ağaç kabuklarının çatlamasına engel olur. Bu sayede de güneş alan taraf ile buz tutan taraf arasında meydana gelen sıcaklık farkının azaltır. Ve ağacın daha sağlıklıoolmasını sağlar. Bazen de ağacın gövdesinden çıkan ve istenmeyen filizlenmelerin önüne geçer. Ağaçlara sürülen kireç sayesinde yeni çıkan filizlenmelerin önüne geçilir. Ağaçların erken sulama ihtiyacını gidererek su ihtiyacını azaltır. Ağaçlarda meydana gelen bazı hastalıkların azalmasını sağlayarak ağacın gövdesindeki gözeneklerinkapatıalmasını sağlar. Ayrıca da ağaçlarda meydana gelen yanmalara iyi gelir.
]]>
Kireç Formülü https://www.kirec.gen.tr/kirec-formulu.html Sat, 10 Nov 2018 12:44:37 +0000 Kireç formülü, Kireç taşının belirli bir sıcaklıkta pişirilmesi sonucu elde edilen, çeşitli sıvı maddeler katılarak katılaşması sağlanan ve formülü CO3  olan bir tür maddedir. Kireç bağlayıcı madde olarak eski d Kireç formülü, Kireç taşının belirli bir sıcaklıkta pişirilmesi sonucu elde edilen, çeşitli sıvı maddeler katılarak katılaşması sağlanan ve formülü CO3  olan bir tür maddedir. Kireç bağlayıcı madde olarak eski dönemlerden beri kullanılmaktadır. Eski dönemlerde Babil, Mısır ve Fenike gibi bir çok uygarlıkta bağlayıcı madde olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda Romalılar döneminde su kireci bulunmuştur ve bu sayede inşaatlarda kullanılmaya başlamıştır. 

Sönmemiş kireç kalsiyum oksit olarak bilinmektedir. Sönmemiş kireç formülü ise  CaO şeklindedir. Bu sönmemiş kireçten kireç elde edebilmek için kalker kayaçları alınarak belirli bir sıcaklıkta ısıtılır. Kirecin yapısı beyaz ve toz bir haldedir. Ayrıca kimyasal adı calcium oxide olarak bilinir. 

Kireç formülü kullanım alanları
 • Kireç formülü kullanılarak çok kaliteli ve sağlam plastik harçlar elde edilir. Oldukça kullanışlı bir malzeme sunan kirecin işlenebilirliği yüksektir. 
 • İnşaat sektöründe kullanımı oldukça  yaygındır. Şekil değiştirme özelliğine sahip olduğundan dolayı duvar sıvası yapımında kullanılması oldukça uygundur. Ayrıca çimento ile yapılan sıvaların çatlama ihtimali kireç ile yapılan sıvalardan daha fazladır. Bu yönü ile de kullanımı tercih edilmektedir. 
 • Taş ve tuğla gibi inşaat yapımında kullanılan malzemelerin iyi yapışması için de kullanılabilen bir maddedir. 
 • Ayrıca kireç tıbbı amaçlar ile de kullanılmaktadır. 
 • Baca gazlarının absorbasyonunu yapmak için de kullanılabilen yardımcı bir maddedir. 
 • Tarım alanlarında nötralizasyon için de kullanılabilen kireç toprağın zararlı maddelerden arınmasına yardımcı olur.
 • Ayrıca çeşitli haşere ve hayvanların zarar vermemesi amacıyla korunmak istenen alanın etrafında veya köşelerine dökülerek haşerelerin zarar vermesini engeller. 
 • Yol yapımında killi zeminlerden oluşan yapıyı stabilizasyon yapma amacı ile kullanılır. 
 • Sıcak asfalt yapımında asfalt katkısı olarak da kullanılmaktadır. 
 • Üretim aşamasındaki beton blokların sağlamlığının arttarmak amacıyla kullanılan bir maddedir. 
 • Gaz beton üretiminde de kullanılan kirecç kalsiyum slikat tuğla üretiminde de tercih edilmektedir.
 • Bakır, kurşun ve çinko gibi yer altı madenlerinin flotasyonunda ayarlayıca ve dengeleyici olarak kullanılır. 
 • Çeşitli kimyasal maddelerin üretimi amacıyla yardımcı madde olarak kullanılmaktadır. 
 • İçme suyunun içine karışmış olan virüs ve bakterilerin öldürülmesi amacı ile içme sularında kullanılır. 
 • Endüstri sektöründe oluşmuş atıkların suya karışması büyük bir tehlike arz etmektedir. Kireç bu tür  atıkları nötrleştirerek suyun temiz kalmasın fayda sağlar. Ayrıca evlerden çıkan kirli su atıklarının arıtılmasınada da kullanılan bu madde fosfor ve azotun giderilmesine de fayda sağlar.
Kireç çeşitleri ve özellikleri
 • Yağlı kireçler
 • Zayıf kireçler
 • Su kireci
Kireç formülü ile elde edilen bu kireç çeşitleri esmer kireç ve beyaz kireç olmak üzere kendi içinde iki dala ayrılır.  Esmer kireç dolomatik kireç taşlarının yakılmasıyla elde edilmekte olan bir türdür. Beyaz kireç ise saf kirecin yakılmasıyla elde edilen elde edilen sönmemiş kireçlerdir. Kirecin ısıtılmasında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler kireç taşının özelliğini de belirlemektedir. Farklı derecelerde ısıtılarak elde edilen kireçlerin kullanım alanları da özelliklerine göre değişmektedir. Kirecin ısınma işlemi sıcaklığı yaklaşık olarak üç yüz veya dört yüz dereceye kadar çıkabilmektedir. Söndürme işlemi sırasında yapılacak olan ufak bir yanlış işlem kirecin eski haline yanı Cao haline dönmesine neden olabilir. Bu nedende dolayı sıcaklık yüz dereceye ayarlanarak, soğutma işlemi sırasında dökülen suyun yavaşça üzerine ilave edilmesi gerekmektedir. 
]]>
Kireç Taşının Formülü https://www.kirec.gen.tr/kirec-tasinin-formulu.html Sat, 10 Nov 2018 22:22:36 +0000 Kireç Taşının Formülü; kalsiyum karbonat bileşiğinin halk arasında bilinen ismidir kireç taşı. Kireç taşı; kireç elde etmekte kullanılan, kalsiyum karbonat tuzundan meydana gelen tortul bir kayaçtır. Kireç taşını Kireç Taşının Formülü; kalsiyum karbonat bileşiğinin halk arasında bilinen ismidir kireç taşı. Kireç taşı; kireç elde etmekte kullanılan, kalsiyum karbonat tuzundan meydana gelen tortul bir kayaçtır. Kireç taşının diğer bir adı ise kalkerdir. Bileşik formülü ise CaCO3 biçimindedir.

Kireç Taşının Kimyasal Özellikleri

 • Kalsiyum karbonat, diğer karbonat türleriyle genelde aynı özellikleri taşır. Güçlü asitlerle karşı karşıya geldiğinde karbondioksit gazı açığa çıkar; CaCO3(k) + 2HCl(s) → CaCl2(s) + CO2(g) + H2O(s
 • 840 °C'ye kadar ısıtılan kalsiyum karbonat, karbondioksit oluşturur ve entalpi 178 kJ/mol enerjisiyle karbon dioksit ve kalsiyum dioksit meydana gelir; CaCO3 → CaO + CO2

Kireç Taşının Kullanım Alanları

İnşaat ve Yapı: Birçok ülkede kireçtaşının ana kullanım alanı inşaat ve yapı sektörüdür. Kireçtaşı bu sektörde beton harcında agrega olarak ve yol yapımında dolgu maddesi olarak kullanılır. 

Çimento: Kireçtaşının diğer büyük kullanım alanı ise Portland çimentosu (CaO + SiO2+ Al2O3 + Fe2O3) yapımıdır.

Kireç üretimi: Sönmemişkireç üretiminde kullanılan yıllık kireçtaşının dünyada 750 milyon ton olduğu bilinmektedir. Türkiye’ de bu miktar hemen hemen 10 milyon ton/yıl civarındadır ve toplam kireçtaşı üretiminin % 4 üne denk gelir.


 Metalürji: Özellikle yüksek fırınlarda demir rafinasyonu için cüruflaştırıcı olarak fazlamiktarda kireçtaşı kullanılır. 

Tarım: Öğütülmüş kireçtaşı asidik toprakların pH değerini yükseltmek için kullanılır. Ayrıca suni gübre ve hayvan yemi üretiminde de kullanılır. 

Baca gazı arıtımı: Yüksek ölçekli desülfürizasyon tesislerinde (kömür kullanan termik santraller gibi) öğütülmüş kireçtaşı kullanılmaktadır. 

Diğer kullanım alanları: Cam sanayi, şeker sanayi, soda sanayi, kağıt sanayi, lastik – plastik - kauçuk sanayi; boya imalatı gibi alanlarda kireçtaşı kullanılır.

]]>
Kireç Çözücü Formülü https://www.kirec.gen.tr/kirec-cozucu-formulu.html Sun, 11 Nov 2018 21:53:33 +0000 Kireç çözücü formülü, kireç beton yosun pas yada mineral kalıntıları gibi şeyleri zemin yüzeyinden uzaklaştırarak parlak bir zemin elde etmek amacı ile kullanılmış olan kullanımı ise oldukça basit ve kolay olan bir formü Kireç çözücü formülü, kireç beton yosun pas yada mineral kalıntıları gibi şeyleri zemin yüzeyinden uzaklaştırarak parlak bir zemin elde etmek amacı ile kullanılmış olan kullanımı ise oldukça basit ve kolay olan bir formüldür. Yoğun bir buhara yaratan rahatsız edici bir özelliğe sahip değildir. Çözmeyi başardığı kireç beton mineral kalıntıları yağ pas yosun gibi kalıntıları kendi bünyesi içerisinde çözerek temizleme esnasında tıkanma sebeplerine de yol açmaz. Kireç çözücülerin hepsi asit ham maddesi ile meydana gelir. Üretimi boşaltır fakat oldukça özen gösterilmesi gereken ve formülüne de muhakkak uyulma sağlaması gereken bir maddedir. Her kullanılacak olan asidik madde yüzeyde bulunan kireçleri çözme konusunda etki göstermeyebilir. Bu sebeple kireç çözücü formülleri özellikle dikkat edilerek asit miktarı ile doğru orantılı şeklinde kullanılarak güçlendirilir. 

Kireç çözücü formülü nerelerde kullanılmaktadır 

Bu formüller farklı sanayi kollarında su sistemleri ve su taşıma araçlarında ısıtma ya da soğutma sistemlerinde buhar kazanlarında gibi yerlerde kullanım alanları vardır. Yukarıda da bahsedildiği gibi kireç çözücü formülü olarak bir çok asit türevi formüle edilerek kullanılabilir. Fakat kullanım alanına göre bilinerek üretilmiş Kireç çözücü formülü kullanılması gerekmektedir. Kullanımı sağlanacak olan kireç çözücü formüllerin kullanılacak olan metallerin alüminyum ve bakır pirinç gibi maddelerin cinsine göre kullanılması bu maddelere zarar vermemesi açısından önemlidir. 

Kireç çözücü formüllerin özellikleri nelerdir 

Çok amaçlı olarak kullanılır. Yüzeylerdeki tabakalaşmayı yok ederek parlak bir zemin yaratmayı sağlar. Ekonomik ve uzun ömürlüdürler. Az miktarda kullanılarak su ile seyreltilip kullanılır. Bir çok metal madde üzerinde güven ile kullanılabilir. Metal yüzeylerdeki kalıntıları boyalı zemine zarar vermeden temizler. Bunları temizler iken tıkanıklık oluşmasına neden olmadan kendi bünyesinde çözerek temizliğini sağlar. Normal temizleyicilerin sağlayamadığı temizliği sağlar. Özellikle yağ temizliği açısından en etkili çözümleri kireç çözücü formülü sağlar. Suyun akar iken dokunduğu yüzeylerde bırakmış olduğu lekeleri ve bu bölgeler üzerinde oluşturmuş olduğu kireç, yosun, pas, leke, tortu gibi kalıntıları yok ederek inşaat sonrasında kalan çimento, kireç tabakalarını da yok etme konusunda etkili sonuçlar verir. 
]]>
Kireçte Kabak Tatlısı https://www.kirec.gen.tr/kirecte-kabak-tatlisi.html Mon, 12 Nov 2018 20:39:30 +0000 Kireçte kabak tatlısı; Tatlı bizim mutfağımızın vazgeçilmez lezzetlerimiz arasındadır. Hatta bazen öyle ki tatlı olsun başka bir şey olmasın dediğimiz zamanlar bile olur. Çünkü tatlı yemeyi, yapmayı da çok severiz. Sini Kireçte kabak tatlısı; Tatlı bizim mutfağımızın vazgeçilmez lezzetlerimiz arasındadır. Hatta bazen öyle ki tatlı olsun başka bir şey olmasın dediğimiz zamanlar bile olur. Çünkü tatlı yemeyi, yapmayı da çok severiz. Sinirlenince tatlı yeriz veya mutlu olunca hemen kendimizi bir tatlı ile ödüllendiririz. Özelliklede biz bayanların tatlı krizlerimiz tuttuğu zaman hemen bir tatlı yapıp yeriz. Misafirlerimiz geldiği zaman çayın yanına hemen bir kaç çeşit tatlı yapıp ikram ederiz. Tatlı ülkemizde ülkemizde gerçekten çok sevilen bir lezzettir. Ve ülkemizde tatlı çeşidi oldukça fazla. Tatlı çeşidi türk mutfağında en az yemek kadar önemlidir. Bugün de sizlere yapılışı biraz zor olan ancak tadı da bir o kadar mükemmel olan bir tatlı tarifi vereceğim. O zaman şimdiden kolay gelsin. 

Kireçte kabak tatlısı için gerekli olan malzemeler;
 • 1 kilo soyulmuş bal kabağı
 • 5 su bardağı toz şeker 
 • 6 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı limon tuzu 
 • 300 gram sönmemiş kireç
 • 3 litre su
 • Arzu ederseniz 1 yemek kaşığı dut pekmezi 
Kireçte kabak tatlısı yapılışı;

Kabak tatlısı için ilk olarak sönmemiş kireci ve 3 litre suyu bir kabın içerisine koyun ve ağzını yarım bir şekilde kapatın. Bir gece kireci bu şekilde bekletmeniz gerecektir. Bir gece beklettikten sonra kirecin üzerine su birikmiş olduğunu göreceksiniz. Bu suyu dağıtmadan başka bir kabın içerisine alın. Bal kabağını biraz kalın olacak biçimde uzun uzun doğrayın. Doğradığınız kabakları ayırmış olduğunuz suyun içerisine koyun ve üzerine ağırlık yapacak bir şey ile bastırın. Bu şekilde 12 saatten az olmayacak bir zamanda kireçli suyun içinde bekletin. Ne kadar çok bekletir iseniz tatlınız o kadar sert olur. Bu şekilde beklettikten sonra kabakları 4 veya 5 kez normal su ile yıkayın. Daha sonra bir kabın içerisine tekrar çeşme suyu koyun kabakları da ekleyip 1 saatte bu şekilde bekletin. Böyle bekletir iseniz kireç tam anlamı ile temizlenmiş olur. 

Şimdi tatlımızı yapmaya başlayabiliriz. Tatlı için bir tencere içerisine su ve şekeri koyup kaynatın. Çok fazla değil sadece 5 veya 6 dakika kadar. İsterseniz pekmez de koyabilir ve şerbetin altını kapatın. Duru suda bekletmiş olduğunuz kabakları tekrar sudan geçirin ve ılınmış olan şerbete katın. Tekrar şerbetin altını kısık açın ve kaynamaya gelene kadar bu şekilde pişirin. Kaynamaya başladıktan sonra ise ortalama 2 veya 2.5 saat gibi bir zaman da tam anlamı ile pişecektir. Bu süre içerisinde kabak şeffaf bir renk almaya başlayacaktır. En son olarak ocağın altını açın ve biraz koyulaşmasını bekleyin. Koyulaştıktan sonra limon tuzunu ekleyip iki dakika daha kaynatın ve altını kapatın. Soğuduktan sonra kireçte kabak tatlısı arzu ettiğiniz şekilde servis edebilirsiniz. 

Afiyet olsun. 
]]>
Elma Sirkesi Kireç Sökücü https://www.kirec.gen.tr/elma-sirkesi-kirec-sokucu.html Tue, 13 Nov 2018 03:52:54 +0000 Elma Sirkesi Kireç Sökücü: Evimizde, mutfağımızda kullandığımız çaydanlık, katıl, kahve cezvesi gibi eşyaların kullandığımız suyun aşırı şekilde kireçli olması sebebiyle kireçlendiği ne şahit oluyoruz. Bu gibi Elma Sirkesi Kireç Sökücü: Evimizde, mutfağımızda kullandığımız çaydanlık, katıl, kahve cezvesi gibi eşyaların kullandığımız suyun aşırı şekilde kireçli olması sebebiyle kireçlendiği ne şahit oluyoruz. Bu gibi durumlarda piyasada satılan birçok kimyasal ürün bulunmaktadır. Ancak kimyasallar kullanmadan Elma sirkesi Kireç sökücü olarak kullanılması hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan birçok fayda sağladığını ve son zamanlarda bütün ev hanımlarının, Elma sirkesi kireç sökücü olarak kullandığını görmekteyiz. Elma sirkesi kireç sökücü kullanıldığında hem içimiz rahat bir şekilde çayımızı içebiliriz. Aksi halde kimyasal kullanıldığında insanda sürekli olarak bir kuşku ve tedirginlik olacaktır. Kimyasalların kanserojen madde yaymasını düşünürsek Elma sirkesi Kireç sökücü olarak kullanmak, insan sağlığını hem korumuş olur, hem de bütün endişeleri ortadan kaldırmış oluruz.

Elma Sirkesi Kireç Sökücü Olarak Nasıl Kullanılmalıdır:  

Hakikaten çaydanlıkta kireç oluşumu çok can sıkıcı bir görünüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sıkıntıdan kurtulmak için Elma sirkesi Pratik ve doğal olarak imdadımıza yetişir. Öncelikle Kireçli olan çaydanlığın içerisine 1 çay bardağı dolusu elma sirkesi koyalım, karşılığında 1 bardak saf su ilave edelim. Bu karışımı çaydanlığın içerisinde yaklaşık olarak 1 saat bekletelim. Daha sonra suyu kırk beş dakika kısık ateşte kaynatalım. Görülecek manzara, harika bütün kirecin suyla birlikte akıp gittiğini görecek ve çaydanlığınız pırıl, pırıl olacaktır. Bazı zamanlarda inatçı kireçlenmeler olabilir bunu sökmek için ise çaydanlığınıza elma sirkesini koyun suyu da ekleyip akşamdan sabaha kadar bekletin sabah suyu dökün kirecin tamamen söküldüğü,  görülecektir. Elma sirkesi kireç sökme yöntem hem sağlıklı hem de çok ekonomiktir. Kolay gelsin.

]]>
Çamaşır Makinesi Kireç Önleyici https://www.kirec.gen.tr/camasir-makinesi-kirec-onleyici.html Tue, 13 Nov 2018 13:02:59 +0000 Çamaşır makinesi kireç önleyici; çamaşır makinesi zamanla eski gücünü kaybeder. Yani içerisindeki parçalar zamanla su ve deterjan kalıntılarından dolayı kireçlenir. Çamaşır makinesinde oluşan bu kireçler de hem çamaşı Çamaşır makinesi kireç önleyici; çamaşır makinesi zamanla eski gücünü kaybeder. Yani içerisindeki parçalar zamanla su ve deterjan kalıntılarından dolayı kireçlenir. Çamaşır makinesinde oluşan bu kireçler de hem çamaşırların kirli çıkmasına hem ıslak çıkmasına hemde makinenizin daha çabuk bozulmasına sebep olur. Ayrıca makinede biriken kireç önlenmediği sürece suyun ısınmasını zorlaştırarak daha fazla elektrik harcanmasına neden olur. Bu nedenle de ister bulaşık makinesi olsun ister çamaşır makinesi belli aralıklarla kireç temizlenmesi gerekir veya çamaşır makinesi için her yıkamada deterjan gözüne deterjan ile birlikte kireç önleyici kullanılabilir. Bu kireç önleyicilerin hem tablet hemde toz şeklinde marketlerde veya yetkilı servislerden kolaylıkla temin edilebilmektedir. Ayrıca çamaşır makinelerinin içi gibi dışının da temiz olmasına özen göstermeliyiz. Bu temizlik içinde ılık su nemli bir bez yeterli olacaktır. 

Çamaşır makinesindeki kireç için yapılması gerekenler;  

Limon tuzu; çamaşır makinesinde ki kireci önlemek veya temizlemek için limon tuzundan faydalanabiliriz. Tek yapmamız gereken deterjan bölümüne bir avuç kadar iri limon tuzu koyarak yüksek derecede boş olarak çalıştırmak. Bu yöntem hem sayesinde çamaşır makinesi kireçten arınmış çamaşırda eskisi gibi hem daha temiz hemde daha hijyenik olacaktır.

Sirke; sirkede tıpkı limon tuzu gibi deterjan gözüne konularak kullanılır. Yani bir su bardağı kadar beyaz sirkeyi deterjan gözüne döküp en yüksek ısıda boş olarak çalıştırmak çamaşır makinesinde ki  kirecin önlenmesine yardımcı olur. 

İri salamura tuz; bakkal ve marketlerde satılan salamuralık tuzlarda aynı sirke ve limon tuzu gibi deterjan gözüne konularak kullanıldığında çamaşır makinesinde ki  kirecin önlenmesinde veya önceden oluşmuş olan kirecin sökülmesine yardımcı olur.

Kireç önleyici toz veya tabletler; hemen hemen her markette ve her bütçeye uygun fiyatta çamaşır makinesi için kireç önleyiciler satılmaktadır. Bu ürünleri de her yıkamada çamaşır deterjanı ile birlikte kullanarak kireç in önlenmesini sağlayabiliriz.

Kısacası çamaşırların tertemiz, kuru ve hijyen olması için çamaşır makinesinin kireçli olmamasına bağlıdır. Bu nedenle çamaşır makinesi için kireç önleyici tedbirler alınması gerekir.
]]>
Araç Kireç Sökücü https://www.kirec.gen.tr/arac-kirec-sokucu.html Tue, 13 Nov 2018 20:08:54 +0000 Araç kireç sökücü, araçlarda oluşan kireç lekeleri günümüzde sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunun başlıca sebebi araçların yıkandığı suyun kireçli olması ve aracın yıkandıktan sonra güneş ışınlarına Araç kireç sökücü, araçlarda oluşan kireç lekeleri günümüzde sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunun başlıca sebebi araçların yıkandığı suyun kireçli olması ve aracın yıkandıktan sonra güneş ışınlarına maruz kalmasıdır. Kireçli su ve güneşin araç üzerindeki etkileşimi güneş yanığı dediğimiz duruma sebebiyet verir. Bu durumda araçların genellikle camlarında lekelenmelere neden olur. Birçok kişi aracını bu lekelerden arındırmak için yine aracını yıkamayı tercih ediyor ancak bu yöntem az önce de bahsettiğimiz gibi kireç lekelerinin asıl sebepleri arasındadır. Bu sebeple ne kadar uğraşılsa da genellikle istenilen sonuç elde edilemez. Her insan aracının lekesiz,parlak ve güzel görünmesini ister tabi ki. Şimdi gelelim araç kireç sökücü olarak kullanılabilecek maddelere ve bu maddelerin nasıl uygulanacağına. Aslında araçlarda oluşan kireç lekelerinden kurtulmak için yedi ayrı yöntem sayabiliriz.

Araç kireç sökücü uygulama yöntemleri
 • İlk akla gelen şey cam cilası olacaktır. Cam cilası araçların camlarında oluşan kireç lekeleri için kullanılan en yaygın yöntemdir.
 • Çamaşır makinelerinde kullanılan yumuşatıcılar da kireç sökme işinde oldukça etkilidir. Bu yumuşatıcıyı cama döküp daha sonra fiber bez veya yumuşak bir süngerle silerek kireç lekelerinden kurtulabilirsiniz.
 • Bir diğer yöntem ise sıcak su ve Pril(deterjan) adı verilen temizlik maddesi karışımıdır. Bu temizlik maddesini yeteri kadar suyla karıştırıp kireç lekelerinden kurtulmak için kullanabilirsiniz.
 • Sirke ve su karışımı da kireçten kurtulmak için sıkça kullanılan bir yöntemdir. %50 su ve %50 sirkeden oluşan bir karışım hazırlayarak lekeli olan kısımları silin, daha sonra temiz suyla tekrar duruladığınız da göreceksiniz ki kireç lekelerinden eser kalmayacak.
 • Limon da içinde bulundurduğu meyve asidi sayesinde etkili bir kireç sökücü olarak kullanılabilir. Limon ve yeteri kadar suyu karıştırarak oluşturacağınız karışımda işinizi görecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta limon suyunun değil, limonun kendisinin kullanılması gerektiğidir.
 • Son olarak önere bileceğimiz diğer temizlik ürünü ise bulaşık makinelerinde kireç önleyici olarak kullanılan Finish adı verilen temizlik ürünüdür. Bu ürünü de bir kabın yarısına kadar koyup üzerini de suyla doldurarak kullanabilirsiniz.
Bu yöntemleri kullanacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise bu kullanılacak maddelerin kesinlikle kaporta ile temas etmemesi gerektiğidir. Çünkü burada verdiğimiz yöntemlerin hepsi asit ile kireci sökmektir. Bu asitler aracın kaportasındaki boya koruyucuları çözebilir ve kaportadaki rengin parlaklığını alabilir. Yukarıda saydığımız yöntemler arasında en etkili olanı sirke ve su karışımıdır. Bu karışımın etkisi karışımdaki sirkeye bağlıdır. İlk kullandığınız karışımda eğer istediğiniz verimi alamazsanız karışımdaki sirke miktarını arttırıp tekrar deneyebilirsiniz. Bu yöntemlerin tamamını uygularken fiber bezleri ya da yumuşak sünger tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.
]]>
Sönmemiş Kireç Formülü https://www.kirec.gen.tr/sonmemis-kirec-formulu.html Tue, 13 Nov 2018 21:14:38 +0000 Sönmemiş Kireç Formülü, Kullanım alanları oldukça geniş olan bir tür kimyevi birleşiktir. Sönmemiş kirecin beyaz rengi aşındırıcı bir özelliğe sahip olup alkalik özellik taşımaktadır. Başlıca sanayide kireç taşlar Sönmemiş Kireç Formülü, Kullanım alanları oldukça geniş olan bir tür kimyevi birleşiktir. Sönmemiş kirecin beyaz rengi aşındırıcı bir özelliğe sahip olup alkalik özellik taşımaktadır. Başlıca sanayide kireç taşlarının sıcakla teması sırasında eritilerek karbondioksit gazının uzaklaştırılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Suyla temasa girdiği an sönmüş kireç olarak adlandırılır ve bambaşka bir birleşik açığa çıkar. Sönmemiş kirecin bu kadar yaygın ve sık kullanılmasının başlıca nedeni az maliyetli ve çevre dostu olarak çalışanlara bu avantajları sunarak sanayi ve endüstriyel alanlarında fazla rağbet görmüş bir kimyasal yapıdır. 

Sönmemiş kireç özellikleri

Sönmemiş kireçler %98'in üzerinde kalsiyum karbonat bileşiği bulunduran kireç taşlarından elde edilmektedir. ayrıca dolomitik sönmemiş kireçlerin içerisinde hem magnezyum hem de kalsiyum karbonatlarının karışımlarını içermektedir. Bunlar yüksek dereceli fırınlarda pişirilerek elde edilmektedir. Sönmemiş kireç diğer katkı malzemeleri yada farklı kimyasal bileşiklerle kolay bir şekilde karıştırılması için toz haline getirilene kadar dövülür. Sönmemiş kirecin üzerine su dökülerek döndürülmesi ile sönmüş kireç elde edilir. Sönmemiş kireç tam olarak inşaat sektöründe yapılarda, kimyevi işlerde, baca gazı artırımlarında kullanılmaktadır.

Sönmemiş kireç formülü nedir 

Sönmemiş kirecin kimya dalında ki bir diğer ismi ise '' kalsiyum oksit '' olarak bilinmektedir ve formülü CaO'dur. Bu kalsiyum oksiti elde edebilmek amacıyla kireçtaşı veya kalkerleri belli seviyelere alarak yaklaşık 900CC dereceli fırınlarda yakılmasıyla elde edilmektedir. Bir örnek verecek olursak eğer;

Kireç taşı + Isı -> Kireç (sönmemiş kireç) + Karbondioksit

CaCO3 + 900°C -> CaO + CO2   Bu kimyasal birleşiklerin yakılması sonucunda sönmemiş kireç elde edilir. 

Suda çözündüğünde ise hamurumsu bir şekil veren bir alkalidir. Sönmemiş kirecin vücudunuzda fazlaca bulunduğu zaman solunum güçlüğü ve iç kanama riski normal bireylere oranla kat kat fazladır. Sönmemiş kireç satın almak istiyorsanız eğer çimento, demir ve inşaat malzemelerinin satıldığı mağaza veya firmalar da sık kullanıldığı için kolay bir şekilde bulabilirsiniz.
]]>
Kireçtaşı Formülü https://www.kirec.gen.tr/kirectasi-formulu.html Wed, 14 Nov 2018 04:04:17 +0000 Kireçtaşı formülü, Kireçtaşlarının kimyasal olarak bileşiminde en az %90 oranında kalsiyum karbonatın bulunduğu tortul yapıya sahip kayaçlardır. Diğer bir ismi ise kalkerdir. Ayrıca doğada bol miktarda bulunan kalker taşla Kireçtaşı formülü, Kireçtaşlarının kimyasal olarak bileşiminde en az %90 oranında kalsiyum karbonatın bulunduğu tortul yapıya sahip kayaçlardır. Diğer bir ismi ise kalkerdir. Ayrıca doğada bol miktarda bulunan kalker taşlarının karbonatlı tortul kataçlar ve fosiller için kullanılan bir deyim olup gelişen ve yapısı gereği içerisinde kalsiyum karbonat veya kalsiyum magnezyum içeriklerini barındırarak doğada sıralı bir şekilde bulunur. 

Bunun yanı sıra içerisinde doğada aliminyum, silisyum gibi kimyasal maddeleri de rastlanabilmektedir. Doğa içerisinde birçok çeşit farklı türlerden kireçtaşlarına rastlamak mümkündür. Kalkerler saf halde aragonit kristallerinden oluşmaktadır. Ancak hiçbir zaman doğada saf halde bulunamaz. Kireçtaşları doğada sarı, kahverengi ve siyah renklerinde içerisinde ki maddelere göre bulunurlar. Bu özellikleri sebebiyle kireçtaşları yontulmaya ve farklı türevlerde kullanılmaya çok elverişli kiöyasal bileşiklerdir. 

Kireçtaşı formülü, içerisindeki kalsiyum karbonat oranını hesaplayarak yapılan bir tabloya göre kireç taşları cinsleri itibariyle yedi başlık altında toplanıp incelenebilir. 

 • Çok yüksek kalsiyumlu kireçtaşı (KT): CaCO3, min. % 97
 • Yüksek kalsiyumlu KT: CaCO3, min. % 95
 • Yüksek karbonatlı KT: (CaCO3+MgCO3), min. % 95
 • Kalsitik KT: MgCO3, % 5
 • Magnezyumlu KT: MgCO3, % 5 - 20
 • Dolomitik KT (Dolomit): MgCO3, % 20 - 40
 • Yüksek magnezyumlu dolomit: MgCO3, % 40 – 46
Kalsiyum oksidin ticari olarak ismi sönmemiş kireçtir. Bazen piyasada parça tabiri ile de anılmaktadır. Kalsiyum oksidin su ile temasında söndürülerek kalsiyum hidroksit yani piyasada ki ismiyle sönmüş kireç açığa çıkar. Birçok canlı çeşitleri toprakta fosilleştikten ve içerisindeki organizmalar öldükten sonra kireçtaşını oluşturmak üzere çökebilmektedir.

Yurdumuzda sık bir şekilde kullanılan kireç taşları özellikle çimento, demir ve inşaat fabrikalarında kullanılmaktadır. Ülkemizde kireçtaşının en çok üretildiği Adana ili birinci sırada gelmektedir. Ancak kalite bakımından Elazığ takip ediyor. Türkiye'nin doğusunda bulunan ve kullanılan kireçtaşından yapılmış yapıların tarih öncesine dayandığı saptanmıştır.

]]>
Sönmüş Kireç Ph Değeri https://www.kirec.gen.tr/sonmus-kirec-ph-degeri.html Wed, 14 Nov 2018 23:14:41 +0000 Sönmüş kireç ph değeri: Kimyasal adı sönmüş kireç ya da kalsiyum hidroksit olan bu maddenin en bilindik ismi kireçtir. Sönmüş kirecin ne olduğunu merak eden ya da hiç görmedim diyenlere birkaç örnek vermek istiyorum. As Sönmüş kireç ph değeri: Kimyasal adı sönmüş kireç ya da kalsiyum hidroksit olan bu maddenin en bilindik ismi kireçtir. Sönmüş kirecin ne olduğunu merak eden ya da hiç görmedim diyenlere birkaç örnek vermek istiyorum. Aslında sönmüş kireç ile o kadar çok karşılaşmaktasınız ki evlerde işyerlerinde, inşaatlarda ve daha birçok yerde sönmüş kireç ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sönmüş kireci sürekli kaynayan çaydanlıkların altında, ketılların altlarında bulunan beyaz tortulardan fark edebilirsiniz. Her alanda kullanılan sönmüş kirecin birçok faydası ve kullanım alanı vardır. Özellikle eskiden evlerin boyanması için, daha temiz görünmesi için annelerin kullanmış olduğu bir maddedir. Eskiden boya olmadığı için ya da maddi imkanlar el vermediği için kireç kullanılırmış.

Sönmüş kireç ph değeri: Sönmüş kireç, kireç taşlarından elde edilir. Sönmemiş kirecin işlenmesi sonucunda açığa yeni bir madde çıkar. Bu maddenin su ile temas etmesi ve işlenmesi sonucunda sönmüş kireç elde edilir. Kolaylıkla bulunabilen sönmüş kirecin suda ph değeri 12,3 değerliklidir. Bu madde ph cetvelinde bazik maddelerin bulunduğu sırada yer almaktadır. Ph cetvelinde sayılar birden ön dörde kadar sıralamıştır. Peki bu sıralama ne için diye soracak olursanız eğer size şöyle açıklayabilirim. Ph cetvelinde bulunan sayıların 1-7 arasındaki aralık maddelerin asit özellik gösterdiğini, 7-14 sayısı arasında kalan aralığın baz maddeleri oluşturduğu bilinmektedir. Sadece 7 rakamı ise maddelerin nötr olduğunu ifade eder. Sönmüş kirecin de sulu çözeltisi ph cetvelinde 7-14 arasında yer almaktadır. Ph cetvelinde sayılar büyüdükçe baziklik oranı artmaktadır. Sönmüş kirecin ph değeri de 12,3 olduğu için kuvvetli bir baz özelliği gösterir.

Sönmüş kirecin kullanım alanları: Her an kullanabileceğiniz ürünler arasında yer alan sönmüş kirecin birçok faydası bulunmaktadır. Evlerde, işyerlerinde, tuğla yapımında ve daha birçok yerde kullanabileceğiniz bir malzemedir. Şimdi sizlerle sönmüş kirecin kullanım alanlarına bir bakalım.
 • İnşaat: Ev yapımında kumun ve çimentonun daha iyi tutması için karışımın içine sönmüş kireç karıştırılır. Ve kerpiç evlerin boyası olarak kireç kullanılmaktadır.
 • Arıtma tesislerinde: Atık su ve kanalizasyon sularının temizlenmesinde ve dezenfeksiyon işleminde kullanılır. İçme sularına karışan pis maddelerin ve bakterilerin yok olmasına yardımcı olur.
 • Kağıt sanayi: Suların dibine çöken maddeleri yükseltmek için kullanılır. Ayrıca kağıt yapımında da sönmüş kireçten yararlanabilirsiniz.
 • Yol: Yollara yapılan asfalt yapımında sönmüş kireç kullanılır. Yolların daha sağlam ve temiz olmasını sağlar.
 • Diş: Ağız içerisine yapılan dolgu gibi tıbbi malzemelerin yapımında kullanılır.
]]>
Sönmüş Kireç Formülü https://www.kirec.gen.tr/sonmus-kirec-formulu.html Thu, 15 Nov 2018 01:43:02 +0000 Sönmüş kireç formülü: Çeşitli işlemlerden geçiştirilerek yapılan ve kireç taşından elde edilen sönmüş kirecin kimyadaki ismi sönmüş kireç ya da kalsiyum hidroksittir. Her maddenin halk arasında bir ismi olduğu gibi Sönmüş kireç formülü: Çeşitli işlemlerden geçiştirilerek yapılan ve kireç taşından elde edilen sönmüş kirecin kimyadaki ismi sönmüş kireç ya da kalsiyum hidroksittir. Her maddenin halk arasında bir ismi olduğu gibi sönmüş kirecin de halk arasındaki ismi kireçtir. Kireç taşlarından elde edilen sönmüş kirecin yapısı şu şekildedir. Sönmemiş kireçten elde edilen beyaz maddenin çeşitli işlemlerden geçirilmesi ve su ile reaksiyona girmesi sonucunda oluşan maddeye kireç denir. Sönmüş kireç oldukça yaygın bir kullanım sahiptir. Çok amaçlı bir madde olduğu için her alanda kullanılabilen bir maddedir. Özelikle eski  kerpiç evlerin boyasında kullanılmaktadır. Sönmüş kirecin kerpiç evlere yapmış olduğu büyük bir etki vardır. Bu etkiyi açıklamak gerekirse eğer; sönmüş kireç kerpiç evlere sürüldüğünde evlerin yazları serin, kışları ise sıcak geçmesine yardımcı olur. Ayrıca inşaatlarda yapılan harç çalışmalarında kumun daha sıkı ve bağlayıcı rol olmasına yardımcı olur.

Sönmüş kireç formülü: CaO+H2O=Ca(OH)2 Sönmüş kirecin kimyasal formülü görüldüğü üzere bu şekildedir. Kimyasal tepkimelerde yeni oluşan madde tepkimeye giren maddelerden elde edilir. Bu tepkimeye giren ürünlerin birbiriyle reaksiyona girmesi sonucunda sönmüş kireç elde edilir. Yukarıdaki sönmüş kireç formülüne bakıldığı üzere ürünler kısmında bulunan kalsiyum, hidrojen ve oksijen reaksiyona girmiştir. Sönmüş kireç formülünün çıkanlar kısmında da yine kalsiyum, hidrojen ve oksijen bulunur. Fakat bunların birbiri ile etkileşime girmesi sonucunda çıkan ürün giren ürünlerden farklıdır. 

Sönmüş kireç formülü: Kimyasal ismi sodyum hidroksit olan sönmüş kirecin oldukça yaygın bir kullanımı vardır. İnsanların sürekli kullanmış olduğu bir madde olan sönmüş kireç inşaat sanayide, boya badana işlerinde, fabrikalarda, kağıt sanayide, yol yapım çalışmalarında ve arıtma tesislerinde kullanılmaktadır. İçme sularının daha temiz olması için kullanılmaktadır.
]]>
Sönmüş Kireç https://www.kirec.gen.tr/sonmus-kirec.html Thu, 15 Nov 2018 04:07:06 +0000 Sönmüş Kireç, herhangi sönmemiş kireç ile suyu karıştırdığımız zaman oluşan maddedir. Sönmüş kirecin birçok kullanım alanı olan toz şekilde bulunan ve kullanırken hızlı ve verimli olan bir üründür. Bu oluşumu Sönmüş Kireç, herhangi sönmemiş kireç ile suyu karıştırdığımız zaman oluşan maddedir. Sönmüş kirecin birçok kullanım alanı olan toz şekilde bulunan ve kullanırken hızlı ve verimli olan bir üründür. Bu oluşumun bir diğer ismi de söndürme olarak da bilinmektedir.

Sönmüş Kireç Kullanıldığı Sektörler Ve Amacı 

İnşaat sektöründe kullanımı: Belediyelerin yapmış olduğu yol yapımında, yollarda kullanılan asfalt yapımında,inşaatlarda kullanılan tuğla yapımında, beton üretiminde, ürünün sağlamlığından emin olup onu sağlamlığını daha çok arttırmada kullanılır. İnşaatlarda duvarları sıvamak veya badana olarak da kullanılır. Özellikle yol yapımında kullanılan asfaltın daha iyi yapışmasına, asfaltın altının nem tutmasına yardımcı olur ve yukarı kalkmasını engeller.

Madencilik sektöründe kullanımı: Bakır, altın, çinko gibi birçok elementin bastırmada kullanılır. Özellikle palet üretiminde sıklıkla kullanılır.

Kağıt sanayi sektöründe kullanımı: Kağıt sanayisinden çıkan atık sulardaki katı maddelerin aşağı inmesinde yardımcı olur. 

Kimyasallar: Çeşitli kimyasal madde üretiminde kullanılır. Krom gibi kimyasal maddelerin oluşumunda önemli rol oynar.

Baca gazı arıtmada kullanımı: Evlerde yakılan sobalardan çıkan gazın bacada oluşan HCl bileşiğinin temizlenmesinde önemli rol oynar.

İçme suyu arıtmada kullanımı: İçtiğimiz suyun içindeki Ph değerini yükselterek içtiğimiz sulardaki bakterileri ve içindeki bazı virüsleri öldürmede önemli rol oynar.

Atık su arıtmada kullanımı: Evlerden çıkan pis suların arıtılmasında kullanılır. Atık sularda olan katı maddelerin aşağı inmesine yardımcı olur.
]]>
Hamur Kireç https://www.kirec.gen.tr/hamur-kirec.html Thu, 15 Nov 2018 17:55:22 +0000 Hamur Kireç, Geçmişten günümüze insanlık tarihi kadar eski olan kirecin insanoğlunun yaşam serüveninde, modern şehirler inşa etmesinde oldukça fazla katkısı vardır. Hamur kireç yapıyı oluşturan taşların bir biri üz Hamur Kireç, Geçmişten günümüze insanlık tarihi kadar eski olan kirecin insanoğlunun yaşam serüveninde, modern şehirler inşa etmesinde oldukça fazla katkısı vardır. Hamur kireç yapıyı oluşturan taşların bir biri üzerinde denge de durması için taşlar arasına koyulan harcın içinde, yapıyı yaptıktan sonra zeminin tesviye edilmesinde, yapının iç ve dış duvar yüzeylerinin pürüzsüz hale getirilmesinde sürekli kullanılmıştır.

Kireç ortalama 1000 derece sıcaklıkta ısıtılan kireç taşından elde edilir. Elde edilen kireç toz olmaya meyilli ve dayanıksızdır. Öyle ki inşaatların sıvasından sonra ilk boyar madde olarak kireç kullanılır. Fakat toz kireç hemen duvardan çıkabilen yapıdadır. Fakat söndürülmüş hamur kireç sürüldüğü yerde oldukça iyi tutunur ve kalıcı olur. Bu nedenle hamur kireç kullanımı çok yaygındır.

Hamur kireç nasıl üretilir

Sıcak su ile söndürülen kalker kireç bantlar ve diğer sistemler yardımı ile kireç eleklere alınır, elenen hamur kireç kuyulara alınarak dinlenmeye bırakılır. Daha sonra otomatik ambalajlama makinelerinde belirlenen standart kilolarda torbalanır. Hamur şeklinde olan kireç polietilen torbalarda nakliyeye hazır hale getirilir. Bu haliyle ekonomik ve kullanım kolaylığı sağlar. Hamur kirecin ülkemizde ki fiyatı oldukça düşüktür. Ortalama kilosu 1-3 tl. arasında değişmektedir.

Hamur kireç üretim tesisleri nerelere kurulur

Üretim için en önemli etken nakliye ve pazarlama hedeflerine olan mesafedir. Bunun için taş kireç madenlerinin yoğun olduğu yerlere kurulur. Kurulum aşamasında elde edilecek gelir, tesisin amortismanını, ortaya konulan ana sermayeyi ve belli bir süre kar getirecek şekilde hesaplanır. Bunun için hamur kireç ocağının doğal kaynak bakımından yeterli olup olmadığı ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılır. 

Eğer yeterli kireç rezervi var ise tesis kurulur. Kireç tesisi kurulum maliyeti hesaplanırken; bir ton kireç üretildiğinde ortaya çıkan maliyetin yüzde ellisi kadar da ton başına yakıt maliyeti çıkacağı hesap edilir. Örnek; 1 ton kireç taşı ocaktan çıkarılırken 100 tl. harcanırken, kireç haline getirme ve söndürmek içinde her 1 ton için 50 tl. yakıt maliyeti hesap edilmelidir.
]]>
Kireç Asit Mi Baz Mı https://www.kirec.gen.tr/kirec-asit-mi-baz-mi.html Thu, 15 Nov 2018 18:17:59 +0000 Kireç asit mi baz mı, Kireç sönmemiş kirecin su ile tepkimeyehgirmesi sonucu elde edilen beyaz tenli tortulardan oluşan bir maddedir. Çoğu yerde bulabileceğiniz ve her alanda kullanabileceğiniz kirecin asit mi yoksa baz mı olduğu Kireç asit mi baz mı, Kireç sönmemiş kirecin su ile tepkimeyehgirmesi sonucu elde edilen beyaz tenli tortulardan oluşan bir maddedir. Çoğu yerde bulabileceğiniz ve her alanda kullanabileceğiniz kirecin asit mi yoksa baz mı olduğu merak konusudur. Sönmüş kireç olan kalsiyum hidroksit (k) + H2O(s) Ca (OH)2 + ısı bu tepkimeden yola çıkılarak elde edilen sönmemiş kireçten elde edilir. Sönmemiş kirecin çeşitli işlemlerden geçtikten sonra su ile reaksiyonu sonucunda elde edilen kalsiyum hidroksitin asit mi yoksa baz mı olduğunu şimdi sizler ile paylaşmak istiyorum. 

Kireç asit mi baz mı

Öncelikle doğada saf ya da bileşik halde bulunan maddelerin asit ya da baz olduğunu anlamının çeşitli yöntemleri vardır. Turnusol kağıdı, metil Oranj ya da fenolftalein gibi bu maddeler doğada saf ya da bileşik halde bulunan birçok şeyin asit mi baz mı olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Örneğin turnusal kağıdına damlatılan ya da sürülebilen bir maddenin asit mi baz mı olduğunu şu şekilde anlarız. Turnusol kağıdı asit olan madde ile temas edince kırmızı, baz olan bir madde ile temas ederse ise mavi renge dönüşür. Elinize aldığınız bir limonun asit mi yoksa baz mı olduğunu turnusal kağıdına damlatılan bir damla limon suyundan anlayacaksınız. Turnusol kağıdın renginin kırmızıya dönüştüğünü ve limonun asit olduğunu anlayacaksınız. Şimdi ise kirecin asit mi yoksa baz mı olduğunu, nasıl ve ne şekilde oluştuğunu sizler ile birlikte göreceğiz. Limon gibi yapılan bir deneyde kirecin de asit mi yoksa baz mı olduğunu göreceğiz.

Sönmüş kireç olan sodyum hidroksitin sulu çözeltisinin ph değeri 12,3'tür. Ve ph cetvelinde 7-14 arasında kalan bölümü bazik maddeleri oluşturur. Kirecin sulu çözeltisi 12,3 olduğu için kireç kuvvetli bir bazdır. İçerisinde bulunan maddelerden dolayı bazik özellik gösteren kirecin günümüzde her alanda kullanılan bir madde olduğu gerçektir. Kireç en fazla inşaatlarda, evlerde boya badana yapmak için, fabrikalarda, tuğla sanayisinde, suların arıtımında, kanalizasyon sularının temizlenmesinde, yol yapımında, maden işletmelerinde, kağıt sanayide, kimya sektöründe, asidik ortamın nötralleşmesinde ve soba boruları kirecin kullanım alanları arasında yer alır.

Sonuçta bazik olan bu madde kimyasallar içerisinde yer alır. Kirecin kullanım alanı oldukça geniştir. Her alanda kullanılan kirecin özelikle kerpiç evlerde boya olarak kullanılması evlerin daha serin olmasına neden olur. Bu durum oldukça faydalı ve önemlidir. Çünkü kış aylarında evin daha sıcak olmasını yaz aylarında ise evlerin serin ve daha güzel geçmesine yardımcı olur. 
]]>
Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir https://www.kirec.gen.tr/caydanlik-kireci-nasil-temizlenir.html Fri, 16 Nov 2018 10:31:41 +0000 Çaydanlık kireci nasıl temizlenir; diye düşünmeye artık bir son verebilirsiniz. Çaydanlık mutfağımızda elimizden hiç düşmeyen araç gereçlerden bir tanesidir. Türk mutfağında çay ve kahvenin ayrı bir yeri vardır. Baz Çaydanlık kireci nasıl temizlenir; diye düşünmeye artık bir son verebilirsiniz. Çaydanlık mutfağımızda elimizden hiç düşmeyen araç gereçlerden bir tanesidir. Türk mutfağında çay ve kahvenin ayrı bir yeri vardır. Bazen yemek yemekten ya da uykudan taviz versek bile çaydan asla vazgeçemediğimiz olmuştur. Çay sayesinde yorgunluğumuzu gideririz. Soğuk havalarda ya da tatlının yanında da ilk çaya sarılırız. Balık ve et yemeklerinin üzerine de bir bardak çay içmeden nedense sindirmek bize zor gelebilir. Yani kısacası çay en iyi arkadaşımızdır. Bu nedenle bazen saatlerce ocakta altını açık tutarız. Aslında bu durum çaydanlığın kireçlenmesine neden olduğunu unutmamak gerekir. Tabi ki çaydanlığın kireçlenmesinin tek nedeni bu değildir. Şehir hayatında kullanılan şebeke suları da bir süre sonra çaydanlığın içerisinde kireç tortularının oluşmasına neden olduğu bilinmektedir. Çaydanlık kireci temizlenmediği takdirde bir süre sonra çaydanlık altının hacminin ağırlaştığını fark edersiniz. Ayrıca kireçlenmiş bir çaydanlıkta kaynayan suyla yapılan çayın lezzeti ve görüntüsü de pek iyi olmaz. Bazen gözle görülebilecek büyüklükte kireç parçalarının bardağın içinde yüzdüğünü görürseniz sakın şaşırmayın.   

Çaydanlık kireci nasıl temizlenir
 • Çaydanlık kirecini temizlemenin doğal ve kimyasal bazı yolları bulunmaktadır. Eğer doğal şeylerle uğraşmaya çok fazla vaktiniz yoksa kesin çözüm olan kireç çözücüden istifade edebilirsiniz. Piyasada değişik markalara ait birçok kireç çözücü türü bulunmaktadır. Bunların hemen hemen hepsi yanı bileşenlere sahip olsa da size uygun gelen bir markayı tercih edebilirsiniz. Kireç çözücü çok tehlikelidir. Bu nedenle çocuklardan uzak tutmaya özen gösterin. Kireçli çaydanlığın içerisine bir miktar kireç çözücü dökün ve yaklaşık yarım saat kadar bekletip dökün. Daha sonra elinizle temas ettirmeden iyice yıkayıp durulayın. Bol su kullanmak kimyasalın arınması için çok önemlidir.
 • Ayrıca evde kullandığınız limon kabuklarını çaydanlıkta bir miktar suyla kaynatmak da kirecin temizlenmesi ne katkı sağladığı bilinmektedir. Kullanacağınız limon kabuğu ne kadar fazla olursa kireç de o kadar iyi temizlenir. Kireç miktarı çok fazlaysa suyun içerisine bir miktar limon suyu da ilave edebilirsiniz. Limon yerine limon tuzu da tercih edebilirsiniz. 
 • Sirke ideal bir temizlik malzemesidir. Çamaşır makinesinden bulaşık makinesine kadar pek çok alanda kullanılan sirke çaydanlıkta oluşan kireci de temizlemek için önerilmektedir. Sirkenin bu faydasından istifade edebilmek için çaydanlığa bol miktarda su ve sirke konularak kısık ateşte kaynatılması gerekir. İşlem tamamlandığında da çaydanlığın içini ve dışını bu suyla bir güzel yıkayın. Çaydanlık kireci nasıl temizlenir sorusu için verilen önerilerden size uyan yöntemi seçerek sorununuzu çözebilirsiniz.
]]>
Sönmüş Kireç Nerelerde Kullanılır https://www.kirec.gen.tr/sonmus-kirec-nerelerde-kullanilir.html Sat, 17 Nov 2018 10:30:50 +0000 Sönmüş Kireç Nerelerde Kullanılır, Sönmemiş kirece su karıştırılarak elde dilen kimyasal maddedir. Kristal beyaz renkli toz halinde satılır. Suyla karıştırıldığında hamur gibi bir hal alır ve halk arasında adına sö Sönmüş Kireç Nerelerde Kullanılır, Sönmemiş kirece su karıştırılarak elde dilen kimyasal maddedir. Kristal beyaz renkli toz halinde satılır. Suyla karıştırıldığında hamur gibi bir hal alır ve halk arasında adına söndürülmüş kireç denir. Bir çok işte kullanılan, pratik ve verimli bir maddedir. 

Sönmüş kireç elde ederken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Kireç söndürme işlemi sırasında kaya kirece su ilave edildikten sonra iki katı bir artış görülür, kaynamalar, kabarcıklar ve buhar oluşur. Bu nedenle inşaatların kireç söndürme havuzlarında yapmak en doğrusudur. 10-15 gün iyice karışıp macun, hamur haline gelmesi beklenir. Daha sonra nerede kullanılacaksa, hamur halindeki sönmüş kireçten alınarak yavaş yavaş su ile karıştırılır boya, badana kıvamına geldikten sonra uygulanır. Söndürme işlemini yapmadan kullanmaya kalkılırsa, sönme anında yaşanılan değişimler uygulanan yerde oluşur ve bu o yüzeyde hasar gelmesine neden olur. İnşaat sektörü, madencilik, metal sanayi, kağıt sanayi, çeşitli kimyasallarda, baca gazı arıtmada, içme suyu arıtmada ve atık su arıtmada kullanılır. 

Sönmüş Kireç Nerelerde Kullanılır
 • Yol yapımında killi zeminlerin temizlenmesinde kullanılır,
 • Yol asfaltlamada katkı maddesi olarak kullanılır.
 • Tuğla üretiminde
 • Beton blokların mukavemetini artmasını sağlamada kullanılır.
 • sıva yapılırken çimentoya hacim sağlamakta 
 • Her türlü binada, badana amaçlı kullanılır.
 • Bakır, kurşun gibi madenlerin işlenmesinde kullanılır.
 • Altın üretiminde
 • Kağıt fabrikalarında atık sularda kullanılır.
 • Sobalı evlerde oluşan bacada gazının temizliğinde
 • İçme suyu arıtma çalışmalarında, sudaki bakteri ve çeşitli mikropları yok etmede
 • Şeker fabrikalarında kullanılan suyun temizliğinde
 • Büyük akvaryumlarda canlıların yaşam dengesini sağlamada sönmüş kireç kullanılır.
 • Gıda sektöründe, alkollü içeceklerde kullanılır.
 • Diş tedavisinde kullanılır.
 • Petrol sanayide
 • Ev hanımları, evde hazırladıkları, bazı reçellerin yapımlarında kullanırlar. Patlıcan, incir gibi.
]]>
Sönmemiş Kireç https://www.kirec.gen.tr/sonmemis-kirec.html Sat, 17 Nov 2018 13:04:01 +0000 Sönmemiş Kireç, Doğada kendiliğinden oluşan bağlayıcı yapılı bir maddedir. Kimya alanında "Kalsiyum Oksit" olarak tanınan bu ürün geniş bir yelpazede birçok alanda değerlendirilir. Rengi beyaz olup aşındırıcı bir kimyasa Sönmemiş Kireç, Doğada kendiliğinden oluşan bağlayıcı yapılı bir maddedir. Kimya alanında "Kalsiyum Oksit" olarak tanınan bu ürün geniş bir yelpazede birçok alanda değerlendirilir. Rengi beyaz olup aşındırıcı bir kimyasal bileşiktir. Katı nitelikli bu madde kireç taşından elde edilmektedir. Kireç taşının belirli seviyedeki sıcaklıkta ısıtılmasıyla birlikte sönmemiş kireç ve karbondioksit birbirinden ayrışır. Kireç ocaklarında yakılan söz konusu bu bileşik parçalara ayrılarak birtakım makinelerle toz haline getirilir. Fırınlama yapılmasıyla birlikte sönmemiş kireç su ile ısı birleşimi ile etkileşim meydana getirip tepkime sonucunda oluşur. Sönmemiş kireç ana kaynağını kalsiyum ve karbonhidrattan alır.

Sönmemiş kireç üretimi

Birçok alanda ihtiyaçları karşılayan sönmemiş kireç merkezi yaşam noktalarının dışında ocaklarda üretilmektedir. Tabiatta yer altı kaynaklarından temin edilen katı haldeki kireçler parçalanıp içeriğindeki diğer maddelerden ayıklanır. Daha sonra fırına gönderilerek ısı işlemine tabi tutulur. Kırıcıdan çıkış yapan kireçler konveyör bandından gönderilir. Isı işleminde etkileşen sönmemiş kireç depolama ile son bulur.

Sönmemiş kirecin kullanım alanları

Sönmemiş kireç genellikle inşaat sektöründeki birtakım yapı malzemelerinin bağlayıcı nitelikte olması için kullanılır. Bunun yanı sıra boyacılık alanında katkı maddesi olarak da kullanıma hazır hale getirilmektedir. Sönmemiş kirecin su ve hava ile teması katı bir hal almasına olanak sağlar. Hal böyle olunca çimento sanayisi kapsamında önemli bir bileşen olarak ön planda tutulur. Sönmemiş kirecin kullanım alanları tek bir noktada sınırlı kalmayıp çevresel faktörlere dayalı iyileştirme amacı ile de yarar sağlamaktadır. Özellikle su arıtımı, atık çöplerin dezenfekte edilmesi, göl ve dere sularının ph değeri dengelemesiyle birlikte ıslahının yapılması gibi çevre işlemleri için oldukça değerlidir. Öte yandan metalürji ve madencilik kapsamında, gıda, kimya, deri, cam, kağıt, lastik ve tarım alanında sıklıkla kullanılmaktadır.
]]>
Kireç https://www.kirec.gen.tr/kirec.html Sun, 18 Nov 2018 01:52:47 +0000 Kireç, bilindiği üzere insanların temel ihtiyaçlarından birisi barınmadır. Mağaralarda yaşayan insanlar barınma ihtiyacını gidermek için kendilerine binalar yapmışlardır. İnsanların yaptıkları binalarda yapı malzeme Kireç, bilindiği üzere insanların temel ihtiyaçlarından birisi barınmadır. Mağaralarda yaşayan insanlar barınma ihtiyacını gidermek için kendilerine binalar yapmışlardır. İnsanların yaptıkları binalarda yapı malzemesi ve bağlayıcı madde olarak kireç kullanmışlardır. Bazı medeniyetler kireç kullanımını yaygınlaştırmıştır. Mesela Eski Babiller,Mısır medeniyeti,Finikeliler,Hitit medeniyeti ve Persler hava kirecini binalarda kullanmışlardır. Roma medeniyeti döneminde ortaya çıkan su kireci özellikle su bulunan inşaatlarda kullanılmıştır. Türkler de Horasan harcı dediğimiz kireci elde etmek için volkanik olan puzolanik kirecinden faydalanılmıştır. Kirecin asıl ham maddesi kireç taşı olarak bilinmektedir. Kireç taşını doğada saflıkla bulmak çok zordur. Kireç taşının doğasında genellikle kil bulunur. 

Kireç üretimi,

Kireç üretimi genel olarak iki aşamadan oluşur. Bunun birincisi kireç taşı dediğimiz şeyin pişirilmesidir. Kireç taşının pişirilmesi sırasında CO2 uzaklaşarak kalsiyum oksit dediğimiz bileşen kalır. Bunun sonucunda sönmemiş kireç dediğimiz olay ortaya çıkar. Sönmemiş kireç genelde binalarda kullanılmaz. Sönmemiş kirecin binalarda kullanılması için söndürülmesi gerekmektedir. Kirecin söndürülmesi olayı suyun tepkime yaparak sokulması olayıdır. Su dökülen kireç kabararak kendi kendine çatlar ve buharlaşma gerçekleşir. Kirecin bu şekilde söndürülmesi olayına ekzotermik olay denir. Kireç söndürme olayı gerçekleşirken tamamının sönmüş olmasına dikkat edilmelidir. Söndürme işlemi başarılı olmazsa yapının bozulmasına sebep olur.

Kirecin sertleşmesi

Binalarda kullandığımız yapı malzemesi olarak da bildiğimiz kireç zamanla kuruyarak sertleşebilir. Kirecin bu sertleşme olayı geçici bir olaydır. Kireç suyu gördüğü an tekrardan yumuşayıp kendi haline geri döner. Kireç sertleşmesinde en etkili olan CO2 gazıdır. Kirecin içinde bulunan CO2 gazı temas ettiği hemen sertleştirir. Bu nedenle binalarda badana sırasında kireci ince bir şekilde sürülmelidir ve badana olunan duvara kesinlikle temas ettirilmemelidir. Sertleşme sırasında oluşan hacmin artması, kirecin olumsuz yönünden birisidir. Nedeni ise hacim büyüdükçe yapı geneline zarar verir. Bu nedenle bina yapımında oluşacak zararlara karşı kireci kumla karıştırarak harç haline getirmeliyiz.

Kireç çeşitleri 
 • Beyaz kireç: Yalnız havada sertleşen saf şekilde bulunan kalsiyum oksit tir. Genellikle yapılarda bulunur.
 • Dolomit kireci: Kalsiyum oksit haricinde içinde magnezyum oksit bulunan bir çeşittir. Bu kireç çeşidi de yalnızca havada sertleşir.
 • Su kireci: İçerisinde silikatlı denen bileşik bulunur. Bu kireç çeşidi hem havada sertleşir hem de suda sertleşme özelliği vardır.
 • Hidrolitik kireç: Bu kireç çeşidi hem suda hem de havada sertleşen ve diğer kireç çeşitlerin hepsinden serttir. 
]]>
Cam Kireç Sökücü https://www.kirec.gen.tr/cam-kirec-sokucu.html Sun, 18 Nov 2018 07:44:03 +0000 Cam kireç sökücü, Cam kireçlenmesi bir çok nedenden kaynaklanabilir. Suya temas eden camlarda sıkça kireçlenmeler görülebilir. Ayrıca bazı durumlarda yağmur suyu bile camlarda kireç lekesi kalmasına neden olabilmektedir. Bu gi Cam kireç sökücü, Cam kireçlenmesi bir çok nedenden kaynaklanabilir. Suya temas eden camlarda sıkça kireçlenmeler görülebilir. Ayrıca bazı durumlarda yağmur suyu bile camlarda kireç lekesi kalmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda cam temizliği için cam kireç çözücüleri kullanılmaktadır. Bir çok cam kireç çözücü çeşitli markalar adı altında üretilerek satılmaktadır. Kullanıcıların ne olduğu belirsiz cam kireç çözücü kullanmaları pek tavsiye edilmez. Kireç çözücü markaları arasında en tercih edilen ürünler yan etkileri en az olan ve kireç lekelerine doğrudan nüfuz ederek cama zarar vermeden kalıcı leke bırakmadan temizleyen ürünler olmalıdır. Cam kireç çözücüler kullanıldıkları alanda sadece biraz bekletildikten sonra durulamak temizlik için yeterli olmaktadır. Bir çok kadının temizlik sırasında özellikle duş kabini temizliğinde büyük sıkıntılar yaşaması cam kireç çözücülerle daha kolay bir hale gelmektedir. Cam kireç çözücü duş kabinini saatlerce ovmaktan ve kol ağrıları yaşamanızdan sizi kurtarır. Ayrıca sağladığı temizlik ve parlaklık ile de titiz bayanların bile beğenisini kazanmaktadır.

Cam kireç sökücü kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar
 • Cam kireç sökücü kullanırken camı çizecek aletlerle camı temizlemeye çalışmayın. Sert cisimlerle veya bulaşık teli gibi malzemelerle camdaki kireci ovarsanız camda çizilmeye yol açabilirsiniz. Cam kireç sökücü kireçli cama püskürtüldüğünde zaten ovmaya gerek kalmadan cam temizlenir.
 • Cam kireç sökücü kullanırken çıplak elle kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Cam kireç çözücü korumasız bir şekilde tene temas ettiğinde derinin tahriş olmasına neden olabilir. Ellerinizde küçük yaralar oluşmasını istemiyorsanız cam kireç çözücüyü mutlaka eldivenle kullanmanız gerekir.
 • Cam kireç sökücü kullanırken başka kimyasal içeren temizlik malzemeleriyle karıştırılarak kullanılmamalıdır. Cam kireç çözücünün farklı temizlik malzemeleri ile birleştirilmesi zehirlenmeye neden olabilir. İki temizlik malzemesinin birleşmesi zehirli gaz oluşumuna neden olabilir. Bu gazı nefes alırken solumak yemek borusuna, akciğerlere ve diğer iç organlara zarar verebilir.
]]>
Kireç Önleyici https://www.kirec.gen.tr/kirec-onleyici.html Mon, 19 Nov 2018 07:15:15 +0000 Kireç Önleyici, Kireç suda bulunan doğal maddelerin, minerallerin yüzeylerde  birikmesiyle oluşan taş gibi bir kalıntıdır. Hayatımızın bir çok alanında kireç önleyici kullanılır. Evde kullanılan su ile çalışan veya su Kireç Önleyici, Kireç suda bulunan doğal maddelerin, minerallerin yüzeylerde  birikmesiyle oluşan taş gibi bir kalıntıdır. Hayatımızın bir çok alanında kireç önleyici kullanılır. Evde kullanılan su ile çalışan veya suyla teması olan tüm araç gereçlerin temizliğinde kullanılır. Sıvı ve toz halinde olabilir veya fabrikalarda üretilen aletler şeklinde üretilir ve kullanılır. 

Kireç önleyici kullanım alanları

Evlerimizde bulunan, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, su ısıtıcılar, şofben, kombi, ütü, ev içi döşeli boru tesisatı, kalorifer tesisatı, semaver, çaydanlık, çay makineleri ve küçük ev aletlerinde kullanılır. Evlerin, ana su giriş vanasına kireç önleyici aletler, cihazlar takılarak evde kullanılan tüm cihazların, kireçten korunmasını, erken yıpranmasını ve arıza yapmamasını sağlayabiliriz. Alet  takma imkanı yoksa; Çamaşır makinesinde, deterjana  toz kireç önleyici ekleyerek makinenin ömrü uzatmış oluruz hem de çamaşırların daha yumuşak olması sağlanır. Bulaşık makinelerinin, içlerinde bulunan depolarına kireç önleyici ekleyerek makineyi koruruz ve bulaşıkların lekesiz pırıl pırıl olmasını sağlamış oluruz. Diğer küçük aletlerini de sıvı ve toz kireç önleyici ürünlerle gerekli işlemler yapılarak kireçten arındırmış oluruz. Şofben ve kombi gibi diğer tüm sanayi kuruluşların, fabrikaların ısıtma, soğutma gibi makineler, borular, tesisatlar, süt ürünleri üretim tesisleri, havuzlar, kısaca tüm suyla teması olan alan ve yüzeyler kireç önleyici ile korunup, temizlenmektedir. 

Kireç önleyici kullanmanın faydaları
 • Harcadığımız elektrik miktarında  azalma olur. 
 • Kullandığımız cihaz ve aletlerin bakım masraflarını aza indirmiş oluruz. 
 • Tükettiğimiz sıvı içeceklerin tat ve koku düzeyleri ayarlanmış olur. Daha lezzetli ve sağlıklı olması sağlanır. 
 • Kullanılan tüm alanlarda arızaların azalması sağlanmış olur.
 • Ürünlerin kaliteli olması sağlanır.
 • Deterjan, yumuşatıcı, parlatıcı gibi maddelerin kullanımında tasarruf sağlanır.
 • Evde kullandığımız su, cildimizin çatlayıp kurumasına engel olur.
 • Sabun ve şampuanı daha az kullanmamızı sağlar, daha iyi temizler.
]]>
Kireçtaşı https://www.kirec.gen.tr/kirectasi.html Mon, 19 Nov 2018 23:56:13 +0000 Kireçtaşı, Kireç taşı yada kalker adını verdiğimiz maddeler kireç elde etmek amacıyla kullanılır. Kireçtaşı kalsiyum karbonat tuzundan oluşan tortul bir kayaç türüdür. Kireç taşının diğer bir ismi kalkerdir. Doğada Kireçtaşı, Kireç taşı yada kalker adını verdiğimiz maddeler kireç elde etmek amacıyla kullanılır. Kireçtaşı kalsiyum karbonat tuzundan oluşan tortul bir kayaç türüdür. Kireç taşının diğer bir ismi kalkerdir. Doğada yapısında en az %90 oranında kalsiyum karbonat bulunduran kayaçlara kalker olarak ifade edilmektedir. Kalker günümüzde çimento yapımında kullanılır. Bahsetmiş olduğum kalkerler yer altında bulunan sularda traverten şeklinde deniz ve tatlı sularda kimyasal bir çözelti olarak doğada oluşmaktadır. Karslaşma safa yakın olarak oluşan kalkerler üzerinde artmakta bunun içerisinde oluşan farklı maddeler ise azalmaktadır. Bu sebeple yaklaşık olarak iki yüz km genişliğinde ve bin km uzunluğunda ülkemizde Toros dağlarının kalker barındıran bölümlerinde içerisine karışan katkı maddesi az ve saflığı fazla olan kalkerler üzerinde muhteşem bir gelişme göstermiştir. 
Kireçtaşı kullanım alanları 
Kullanım alanlarına göre kireç taşını iki farklı gruba ayırmamız gerekiyor. Ülkemizde Malatya ve Elazığ illeri çevresinde gelişim gösterse de diğer bütün bölgelerde bolca bulunmaktadır. Başlıca kullanım alanları inşaat, çimento ve yapı sektörüdür. Yani başlıca kullanım alanı inşaattır. Diğer bir kullanım alanı olarak tarım sektörünü gösterebiliriz. Tarım sektöründe toprağın pH değerini düzenleyerek tarımda toprağın ıslah edilmesinde büyük katlı sağlar. Kireç taşlarını köklerine ve bileşimlerine göre ayıracak olursak; önceden doğada var olan kireçli kayaların birdenbire parçalanmasıyla ortaya çıkan kırıntılardan meydana gelmektedir. Bunlar Kırıntılı kireç taşı'dır.
Suda bir çökelti olarak bulunan kalsiyum bikarbonatın kararsızlığı sonucu çözünemeyen tepkimeler merdana gelmektedir. İnsanların kireçtaşlarını fırınlarında yakıp sönmemiş kirece dönüştürdüğünü ve daha sonra bu sönmemiş kireci suyla söndürüp harç olarak kullanıldığı tam olarak kesin olmamakla bu şekilde söylenmektedir.
Ülkemizin doğu bölgelerindeki harçlı kalıntılar tarih öncelerine dayanmaktadır. Birçok ülkede yüzde kırk ve yetmiş oranında kireçtaşının ana kullanım alanı inşaat ve yapı sektörüdür.Ülkemizde demir rafinasyonu için cüruflaştırıcı olarak çok miktarda kireçtaşı kullanılmaktadır. bunun ülkemizdeki bu amaçla kullanımı yıllık olarak 1 milyon ton'dur. Öğütülmüş kireçtaşı asidik ortamlarda topraklarım tarım amaçlı  pH değerini yükseltmekte yaygın bir şekilde kullanılmakta olup ayrıca hayvan yemleri üretiminde de yeri vardır. 
Kireç taşı, ülkemizde halk tarafından yüksek kükürtlü kömürlerin kireç ile yakılması mümkün hale getirilmiştir. Bu durumda çevre bakanlığının yürütmüş olduğu çalışmalar neticesinde ciddi anlamda mesafe kat edilmiştir. Bacalardaki kükürt arıtımı için kullanılabilecek en önemli malzemelerden biride kireçtaşıdır.
]]>
Kireç Nasıl Çıkar https://www.kirec.gen.tr/kirec-nasil-cikar.html Tue, 20 Nov 2018 05:22:54 +0000 Kireç Nasıl Çıkar, Ülke genelinde maalesef sularımız genelde  kireçli olduğundan  ve  biz de bu yüzden kireci nasıl çıkartırız diye alternatif yollar aradığımızdan çok çeşitli yollara baş vurabiliyoruz.  Kireç evim Kireç Nasıl Çıkar, Ülke genelinde maalesef sularımız genelde  kireçli olduğundan  ve  biz de bu yüzden kireci nasıl çıkartırız diye alternatif yollar aradığımızdan çok çeşitli yollara baş vurabiliyoruz.  Kireç evimizin hata iş yerimizin bir çok alınında karşımıza çıkabiliyor.  Banyoda, tuvaletlerde, mutfaklarda kireçle karşılaşmamız oldukça mümkün. Evlerimizin içine bu kadar yayılmış olan kireç nasıl çıkar diye merak ediyorsanız bunun iki yöntemi var. Birincisi doğal yollar ve bir diğeri kimyasallar ürünlerdir. 

Kireci Çıkarma Yöntemleri 
 • Sirke 
 • Limon tuzu 
 • Limon suyu
 • Marketlerde satılan kimyasal kireç çıkarıcılar
Genelde ev kadınları olsun çalışan bayanlar olsun kireç nasıl çıkar diye düşündüğünde doğal yöntemler her zaman ilk tercih edilen yöntem oluyor. Sirkeyle kireç nasıl çıkar derseniz kireçli yerlere sirkeyi döküp uzunca bir süre bekletmemiz gerekir. Yaklaşık 7-8 saat kadar. Bu yöntem biraz zaman alabilir, bu yüzden çok tercih etmeyebilirsiniz. 

En kısa yöntemler arasından limon suyu ve liman tuzu yer alır. Su ısıtıcılarının, çaydanlıkların içine 2 yemek kaşığı döküp suyu kaynattığınızda içinin nasıl temizlendiğini göreceksiniz. Kaynayan suyu soğutmadan sıcak sıcak tuvaletlere ve banyoya dökerseniz oluşan kireç lekelerin ortadan yok olacaktır.
]]>
Kireç Boya Nasıl Yapılır https://www.kirec.gen.tr/kirec-boya-nasil-yapilir.html Wed, 21 Nov 2018 03:14:42 +0000 Kireç Boya Nasıl Yapılır, Çok eskilerden beri yani boyanın henüz olmadığı zamanlarda evlerimize genelde kireç boya yapılmaktaydı. O zamanlar kireç boya yapıldığında evler çok güzel temiz kokardı. Kirecin kendine has ko Kireç Boya Nasıl Yapılır, Çok eskilerden beri yani boyanın henüz olmadığı zamanlarda evlerimize genelde kireç boya yapılmaktaydı. O zamanlar kireç boya yapıldığında evler çok güzel temiz kokardı. Kirecin kendine has kokusu; beyazlığı yanında duvarlarda oluşan mikropları yok etme açısından da çok faydalı bir üründür. 

Kireç Boya Yapmak İçin Dikkat edilmesi Gerekenler

Öncelikle kireç boya yapacağımız yerin ne kadar kireç harcanması gerekir, bu tespiti yapmalıyız. Nalburdan yeteri kadar boya badana kireci almalıyız. Kireç boyayı bir kova içerisinde su ilave ederek iyice karıştırmalıyız. Kireç boya yapmak için 1 adet uzatmalı rulo fırça sapı, bir adet badana fırçası, bir adet ise kenarlar için kestirme fırçası almalıyız. Kovaya yarısına kadar kireç koyduktan sonra yarısı kadar su ilave edip, daha sonra bu karışıma yarım su bardağı zeytinyağı, bir avuç tuz ilave ederek iyice karıştırmalıyız. Daha sonra kireç boyama işlemine geçebiliriz. Ancak bu işlemi yapmadan önce boya yapılacak olan duvarı nemli bir bezle silmek çok faydalı olacaktır. 

Kireç Boya Nasıl Yapılır

Badana fırçamızı hazırladığımız kireç içerisine daldırarak ve süzdürerek düzgün ve dik bir şekilde yukarıdan aşağı sürerek kireç boyamızı yapmaya başlayabiliriz. Tavan kireç boya yapmak daha dikkat ister özellikle fırçayı kireç içinden çıkartarak kava etrafına iyice silkeleyerek tavana sürtmeye başlamalıyız. Tavan kireç boya işlemi bittikten sonra kestirme fırçasıyla kenarları yaptıktan sonra yaklaşık 2 saat bekleyip tekrar aynı işlemi yaparak açık alan kalmamasını sağlamalıyız. Bir diğer hassas konu ise kireç boya yapmadan evvel duvarlarda bulunan, çatlak, çukurlar var ise sıva alçısı yaparak boya yapmaya başlamadan en az iki saat önce kapatılmalıdır. Kireç tozunun çıkmaması için karışıma bir su bardağı tutkal ekleyebiliriz. Kolay gelsin.

]]>
Kireç Üretimi https://www.kirec.gen.tr/kirec-uretimi.html Thu, 22 Nov 2018 02:54:40 +0000 Kireç Üretimi, İmalat ortamının uygunluğu ve koşulların yeterliliği oldukça önemlidir. Bu hususta kireçler kırılıp yıkanarak ocakta diğer işlemlerden geçirilir. Bu aşamada ayıklama ile birlikte fırına gönderme yöntemi Kireç Üretimi, İmalat ortamının uygunluğu ve koşulların yeterliliği oldukça önemlidir. Bu hususta kireçler kırılıp yıkanarak ocakta diğer işlemlerden geçirilir. Bu aşamada ayıklama ile birlikte fırına gönderme yöntemi tamamlanır. Söz konusu bu maddenin üretimi yer ve deniz altı sondajlarıyla elde edilebildiği gibi kireç ocaklarından da bire bir temin edilebilir. Kirecin hazırlanması hususunda fırın boyutlarına göre kırılma işlemi yapılır. Bu noktadan sonra kireçler eleklerden geçirilip iri boyuttaki parçalar geri gönderim için hazırlanır. Buna yönelik cihazların varlığı kireç üretimine hız kazandırır. Öte yandan kurutucu devreye girip depolama aşamasına geçilir.

Kireç üretimi konusunda yakma işleminin normal düzeyde ayarlanması kalite bakımından son derece önemlidir. Yüksek sıcaklık sonrası kirecin bekletilmesi reaktif ayarı için gereklidir. Diğer yandan kullanılacak olan fırın tercihi kireç üretimi için diğer seçenekler içerisinde yer alır. Yanma öncesi ve sonrası gidişatın kontrol edilmesi toz oluşumu ve kireç kalitesi dikkate alınmalıdır. Öğütülen kireçler belirli boyutlarda paketlenip çoğu alanda kullanıma açık olup hizmete sunulmaktadır.

Kireç üretimi sonrası kullanım alanları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kolaylıkla kullanıma hazır bir hale getirilen kireç üretimi birçok sanayi alanı kapsamında ön planda tutulmaktadır. Hayatı kolaylaştıran ürünler arasında yer alan kireç üretimi sonrası kullanım alanları; demir cevherinin hazırlama aşamasıyla birlikte çelik üretimi, döküm kalıbının hazır hale getirilmesinde, tellerin çelik nitelikli üretimi, krom ve alüminyum elde edilmesinde, çevre kirliliğinin önlenmesi, su arıtma tesislerinde, kirli suların geri kazanılmasında, çöp gibi atıkların geri dönüşümünde, tarım alanlarında haşerelere karşı önlemin alınmasında kullanılmaktadır. Bununla birlikte inşaat sektöründe sıva olarak değerlendirilir. Ayrıca cam endüstrisi içerisinde ham madde niteliğinde, kara yolları yapımında sert ve sağlam yapılı zeminin sağlanması için kullanılmaktadır.
]]>
Banyo Kireç Temizliği https://www.kirec.gen.tr/banyo-kirec-temizligi.html Thu, 22 Nov 2018 17:03:04 +0000 Banyo Kireç Temizliği, Kadınların en büyük temizlik sorunlarından biride kireç lekeleri hele ki banyoda kireç temizliği büyük bir dert, ama artık her şey için bir çözüm var. İster doğal yöntemleri kullanın isterseniz mar Banyo Kireç Temizliği, Kadınların en büyük temizlik sorunlarından biride kireç lekeleri hele ki banyoda kireç temizliği büyük bir dert, ama artık her şey için bir çözüm var. İster doğal yöntemleri kullanın isterseniz marketlerde satılan kimyasal ürünleri, her iki yolla da işinizi halledebilirsiniz. Ama evinizde küçük bebeğiniz, çocuklarınız varsa banyo kireç temizliği yaparken daha çok doğal yöntemleri kullanmanızı öneririm. 

Banyo Kireç Temizliği İçin Doğal Yöntemler Nelerdir
 • Banyo kireç temizliği yaparken beyaz sirke kullanabilirsiniz. Kireçli yerleri, banyo duşa kabin çamlarını, aynanızda ki kireç lekelerini  sirkeli suyla bir güzel silerseniz lekelerin geçtiğini göreceksiniz silme işleminiz bitince mutlaka bol suyla durulama yapın.
 • Banyo kireç temizliği yaparken limon tuzu da kullanabilirsiniz. Öncelikle su kaynatmalı ve kireçli yerlere limon tuzlu suyla yıkamalısınız. Çok etkili bir yöntemdir. Mutlaka deneğin. Limon tuzuyla sildiğiniz yerleri de suyla durulamayı unutmayın.
 • Son olarak doğal yöntemler arasında limon suyu var. Limonu kabuklarıyla bir güzel kaynatın ve soğumadan sıcak sıcak banyo kireç temizliğinde kullanın. Ve arkasından soğuk suyla durulama yapın.
 • Banyo kireç temizliği yaparken kimyasal ürünleri de tercih edebilirsiniz. Spreyli başlıkları olduğu için işinizi baya kolaylaştıracaktır. Çalkalayın ve banyoda kireçli yüzeylere sıkın yaklaşık on beş dakika kadar bekledikten sonra suyla iyice durulayın. Bu işlemleri yaparken mutlaka maske takmanızı öneriyorum kimyasal olduğu için zehirlemelere yol açabilir.
]]>
Kireç Tozu https://www.kirec.gen.tr/kirec-tozu.html Fri, 23 Nov 2018 12:50:29 +0000 Kireç Tozu, Kireç taşı 850 derecelik ateşte pişirilir ve kireç tozu elde edilir. Ortaya çıkan beyaz renkli toz su ile karıştırılarak karışım yapılır. Kireç tozu beyaz renkte olur. Su ile temas ettiği zaman erimeye başlar. Kireç Tozu, Kireç taşı 850 derecelik ateşte pişirilir ve kireç tozu elde edilir. Ortaya çıkan beyaz renkli toz su ile karıştırılarak karışım yapılır. Kireç tozu beyaz renkte olur. Su ile temas ettiği zaman erimeye başlar. Kireç tozu en eski olan malzeme türüdür. Kireç tozu su ile karıştırılarak çözülür. Çıkan sonuç akışkan veya katı olabilir. Kireç tozu bir çok alanda kullanılır. Kireç tozu inşaat sektörünün ana malzemesidir. Kullanım amacı çoktur. Toz olduğu için kıyafete bulaşır. Rüzgarlı havada dağılır. Kendisine ait olan torbada muhafaza edilir. Kireç tozu sürüldüğü bölgenin kirini, pasını temizler. Beyaz ferah ortam oluşturur. Kireç tozu haşereye ve mikroba karşı önlem sağlar. Boya yapılmadan önce kireç tozu hazırlanır ve duvara sürülür. Üzerine boya yapılır. Kireç tozuna çıplak elle dokunulduğu zaman ağrı ve yanıcı etki oluşturur. Vücuda zarar verebilir. Özellikle göz temasından kaçınılmalıdır. Günümüzdeki kullanımı her sektörde devam etmektedir.

Kireç tozun kullanıldığı alanlar

Kireç tozu bir çok alanda tercih edilir. Kullanılan malzeme içinde çözülür ve sağlamlık, güçlük etkisi oluşturur. Yol yapımında killi zemin üzerinde kullanılır. Kaldırım taşının  yapışkan malzemesi içinde kullanılır. Yola dökülen sıcak asfalt içinde kullanılır. Boya içinde kullanılır. İnşaat sektörüne ait olan her malzeme içinde kullanılır. Çimento ile karıştırılır. Metal içinde ve madencilikte kullanılır. Tarımda kullanılır. Bitki ağacını haşereye, böceğe karşı korumak için kullanılır. Kimyasal ürün içinde kullanılır. Kağıt sektöründe kullanılır. Baca temizliğinde kullanılır. İçme suyun arıtmasında kullanılır. Hayvanları hastalıktan korumak için ahırın duvar boyamasında kullanılır.
]]>
Kireç Çözücü Kimyasallar https://www.kirec.gen.tr/kirec-cozucu-kimyasallar.html Sat, 24 Nov 2018 08:45:24 +0000 Kireç Çözücü Kimyasallar, Asidik ham maddelerden oluşmaktadır. Kireç çözücü formülü, Hidroklorik asit(HCI), Asetik asit(CH3COOH) ten oluşmaktadır. Piyasalarda imalatı kolay olmasına rağmen aşırı derece dikkat isteyen bir Kireç Çözücü Kimyasallar, Asidik ham maddelerden oluşmaktadır. Kireç çözücü formülü, Hidroklorik asit(HCI), Asetik asit(CH3COOH) ten oluşmaktadır. Piyasalarda imalatı kolay olmasına rağmen aşırı derece dikkat isteyen bir formüldür. Kireç çözücüler genellikle içindeki asit miktarlarına göre etkinliğini oluşturmaktadır. Eğer evde kireç çözücü yapmak istiyorsanız ilk olarak fosforik asit,hidroklorik asit, nitrik asit, yüzey aktif madde, nonyonikler, amfoterik maddeler, inhibitörler belli oranda su ile karıştırarak kimyasal kireç çözücü elde edebilirsiniz. Artık günümüzde sıkça kimyasal kullanılıyor ve kimyasalın insanlar için tehlikeli olduğunu söylüyorlar. Evet tehlikeli olabilir ancak siz kimyasala karşı önleminizi aldıktan sonra sizin için hiç bir tehlikesi artık kalmaz. Yeni yeni ev hanımlarının da tercih ettiği kireç çözücü kimyasalları mutfaklarda sıkça kullanılmaktadır. Kireç çözücü kimyasallar kullanırken alanda bulunan çocuklar uzaklaştırılmalıdır ortamda sıkça havalandırılmalıdır. 

Kireç çözücü kimyasal ürünler

Porçözün içinde yaklaşık olarak yüzde 26 oranında nitrik asit olduğu için nitrik asitin solunum ve boğaz yollarını tahriş ettiği ve bunun yanında mideyi de kötü etkilediği gibi metalle teması halinde zehirli olan nitrik gazların oluştuğu nedeniyle kişide akciğerinde su toplanmasına neden olabileceği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Uzmanlar porçözün yüzde 25 den fazla oranda nitrik asit içerdiği için yasaklandığını söylüyorlar. Ancak ülkemizde porçöz halan kullanılmaktadır ve çoğu halk kesiminin yasaklandığı bilinmiyordur. Porçöz kullanmak isteyenler kolayca marketlerden temin edebilirler ve kullanabilirler. 

Kireç çözücü kimyasalların kullanıldığı yerler
 • Çaydanlık tabanında oluşan kireçler de uygulanır.
 • Tencere ve tavalarda kullanılır.
 • Su tesisatlarının içinde biriken kireçler de kullanılır.
 • Su kazanlarında oluşan kireçleri temizleme de uygulanır.
 • Mutfak temizliğinde belli yerlerde kullanılır.
 • Banyo temizliğinde sıkça kullanılır.
 • Endüstriyel sanayilerde kullanılır.
 • Isıtma sistemleri ve soğutma sistemlerinde uzun zamanla biriken kireçler için kullanılır.
Kireç çözücü kimyasalların insanlar için zararları
 • Kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilmektedir.
 • Akciğerde su toplamasına neden olabilmektedir.
 • Akciğerde tahrişe neden olabilir.
 • Mideyi tahriş edebilme.
 • Kişilerde zehirlenmeye neden olabilmesi.
 • Göz kısımlarının tahriş olabilmesi.
 • Cilt kanseri oluşturabilme.
 • Baş dönmesi ve bayılma.
 • Solunum yollarını tahriş edebilmesi.
 • Genizde tahriş oluşturabilme.
 • Deride kızarıklık ve kaşıntı.
 • Astım krizi oluşturabilme.
Endüstriyel kireç sökücüler

Endüstriyel kireç çözücüler çoğu fabrikalar, inşaatlar, temizlik şirketleri tarafından sıkça kullanılmaktadır. Özellikler inşaatlarda kireç ve çimento, pas tabakaları, boya kalıntıları, yosun tabakaları ve kirleri parçalayıp eriterek kolayca söker. Diğer kullanım alanlarından olan su tesisatlarında su borularında oluşan kireçleri çözmek için kullanılır. Aynı zamanda büyük su kazanlarını temizlemede kullanılır.

Kimyasal kireç çözücüye karşı alınacak fiziksel önlemler
 • İlk olarak maske kullanılmalı.
 • Gözler korunmalı.
 • Eldiven takılmalı.
 • Kullanılan ortam sıkça havalandırılmalı.
 • Cilde teması engellenmeli.
]]>
Bosch Ütü Kireç Temizleme https://www.kirec.gen.tr/bosch-utu-kirec-temizleme.html Sat, 24 Nov 2018 15:27:39 +0000 Bosch ütü kireç temizleme, ütü markaları arasında önemli bir yere sahip olan bosch ütü ile kolayca kıyafetlerinizi yeni almış gibi düzgün bir hale getirmeniz mümkün. Bosch ütü düzenli kullanımla kolay kolay kireç tutmaz. Bosch ütü kireç temizleme, ütü markaları arasında önemli bir yere sahip olan bosch ütü ile kolayca kıyafetlerinizi yeni almış gibi düzgün bir hale getirmeniz mümkün. Bosch ütü düzenli kullanımla kolay kolay kireç tutmaz. Malum ülkemiz su olarak yer altı kaynaklarını kullanmaktadır. Sert ve kireçli yapıya sahip olan su kaynatılmadan kullanıldığı zaman zaman içerisinde kireç oluşmasına neden olur. Bosch ütü kireç temizleme için servisinden destek alabilirsiniz. Yada evde uyguyacağınız yöntemler ile ütünüzün hazinesini temizleyebilirsiniz. 

Bosch ütü kireç temizleme yöntemleri, 
 • Sirkeli su ile bosch ütü kireç temizleme, bosch ütü ile birlikte satılan su ölçeği kabının yarısını kaynamış su ile doldurun. Kalan yarısını beyaz sirke ile doldurun. Beyaz sirke dışında sirke kullanmak ütünün diğer kullanımlar da kıyafetlerde leke bırakmasına neden olur. Karışımı ütü hanesine koyduktan sonra ütüyü fişe takın ve yüksek derecede ısıtın. Ara sıra buhar düğmesine basarak ütünün deliklerinin çıkmasına yardımcı olun. 10 dakika bu şekilde uygulamaya devam edin. Daha sonra içini boşaltıp durulayın. 
 • Limon tuzu ile bosch ütü kireç temizleme, ütünün haznesi kaynamış su ile doldurduktan sonra limon tuzunu hazneye ilave edin. Yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı yeterli olacaktır. Ütünün fişini takıp yüksek derecede 30 dakika ısıtın. Ütü buharına basarak deliklerin açılmasına yardımcı olun. Sonra ütüyü fişten çekip içindeki suyu boşaltın. 
 • Piyasada bulunan kimyasal ürünlerle bosch ütü kireç temizleme, piyasada bulunan kimyasal içerikli ürünlerin kullanımı tehlikelidir. Kullanım talimatına uymak ve dikkatli olmak gerekir. Verilen ölçünün üzerine çıkmamak ve buharı solumamaya özen göstermek gerekir. Verilen ölçünün üzerine çıkmak ütünün kirecini daha fazla yok etmez. Aksi takdirde rezidansın zarar görmesine ve delinmesine yol açar. Ütü hanesine bir ölçek üründen koyun üzerini su ile doldurun. Kullanma talimatında ki süre miktarı bekleyin. Fişten çekip suyu boşaltın. 
Sizin için hazırladığımız makalede bosch ütü kireç temizleme yöntemlerini anlattık. Sağlıklı bir sonuç almanızı temenni ederiz. Unutmamanız gereken önlem almanızın daha doğru olacağıdır. Önlemek ödemekten iyidir. 
]]>
Hidrolik Kireç https://www.kirec.gen.tr/hidrolik-kirec.html Sat, 24 Nov 2018 21:47:31 +0000 Hidrolik Kireç; kireç, kireç taşına ısı verilerek elde edilen bir madde türüdür. Kireç taşını kalsiyum oluşturmaktadır. Hidrolik kireç su kireci anlamına gelmektedir. Hidrolik kireç içeriğinde kil bulunduran kalker taşın Hidrolik Kireç; kireç, kireç taşına ısı verilerek elde edilen bir madde türüdür. Kireç taşını kalsiyum oluşturmaktadır. Hidrolik kireç su kireci anlamına gelmektedir. Hidrolik kireç içeriğinde kil bulunduran kalker taşının ısıtılarak pişmiş hale gelmesiyle edilen bir kireç cinsidir. Hidrolik kireç bir sönmemiş kireç türüdür. Hidrolik kirecin toz haline getirilmesi su yardımıyla gerçekleştirilir. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için kirecin içerisinde yeteri miktarda kalsiyum oksit bulunmak zorundadır. Bu sayede kireç su içerisinde erimez katı bir hal alır.

Hidrolik kirecin sahip olduğu özellikler;
 • Çimentolu harçalara göre yüzeye tutunma dayanıklılığı daha yüksektir
 • Yapıların tarihi dokularına zarar vermez
 • Narin yüzeylere zarar vermez
 • Hidrolik kireçle tasarım yapılabilir
 • Yapının hava almasına olanak sağlar
Hidrolik kireç çimento içermediğinden, genellikle tarihi yapılar için kullanıma elverişlidir. Taş veya tuğla duvar örme işçiliklerinde kendine kullanım alanı bulmaktadır. Su buharını kolaylıkla geçirebilmektedir. Uygulanacağı yüzey her türlü yabancı maddeden arındırılmış olmalıdır. Hidrolik kireç uygulandıktan sonra olumsuz hava koşullarından korunmalıdır aksi takdirde uygulama başarısız olur. Uygulama gerçekleştikten sonra hidrolik kireç en az üç saat dış etkilerden korunmalıdır. Hidrolik kireç içerisinde karbonat bulundurur, dolayısıyla gayet  doğal kökenli bir üründür. Tarihi yapılarda çatlakların kapatılmasında önemli rol oynamaktadır. Yaygın kullanım alanlarını kagir kubbeler, kagir duvarlar ve tonoz çatlakları oluşturmaktadır. Tarihte ilk yerleşim alanları olan mısır, Mezopotamya, Babil, Asur gibi uygarlıkların var olduğu dönemlerden bugüne kadar ulaşmayı başarmıştır. Osmanlı devleti döneminde de camilerin yapımında, kervansarayların ve hanların yapımında da etkin olarak kendine kullanım alanı bulmuştur. 
]]>
Kireç Filtresi https://www.kirec.gen.tr/kirec-filtresi.html Sun, 25 Nov 2018 13:20:23 +0000 Kireç Filtresi, kireç çözünmüş halde yada çözünmemiş olarak dünya üzerinde en fazla bulunan maddelerden biri olma özelliğine sahiptir. Doğal hali ile suyun dibinde biriken kalsiyum, magnezyum, karbonat ve sülfatt Kireç Filtresi, kireç çözünmüş halde yada çözünmemiş olarak dünya üzerinde en fazla bulunan maddelerden biri olma özelliğine sahiptir. Doğal hali ile suyun dibinde biriken kalsiyum, magnezyum, karbonat ve sülfattan oluşan bileşik kireç olarak adlandırılır. Bu bileşim genelde suda çözünmüş olarak bulunur. Suda bulunan kireç oranı ne kadar fazla ise o sudan  o kadar kireçli olarak bahsedilir. Tabi ki kireçli su bu kadar basit anlatılmasına rağmen günlük hayatımızda ki kullanım şekli için bir takım sıkıntılar oluşturmaktadır. Özellikle elektronik aletlerimiz başta olmak üzere günlük kullanımda sürekli elimizin altında bulundurduğumuz çaydanlık, su ısıtıcısı gibi ısıtma sistemlerinde kireci daha net bir şekilde görebiliyoruz. Isı ile reaksiyona giren kireç, hem sürekli kullandığımız elektronik aletlere zarar veriyor hem de suyu sertleştirerek deterjan, sabun gibi maddelerin çözünmesini zorlaştırıyor. Ayrıca kireç oranı yüksek olan su ile çay bile demlediğinizde çayın tadının farklı olduğunu hemen fark edersiniz. Tabi bu durumda da imdadımıza kireç filtresi yetişiyor. Kireç filtresi bir kere kullanmaya alıştığınızda gerçekten çok faydalı olduğunu göreceğiniz bir ergonomiye sahip. En azından kireç dahil bir çok zararlı maddeyi süzme özelliğine sahip.

Kireç filtresi nedir, faydaları nelerdir

Kireç kalsiyum karbonat içeren kireçtaşının ısı ile reaksiyon sonucu kalsiyum oksite dönüşmesi ile elde edilir. Bu durumda sönmemiş kireç elde edilmiş olunur.  Kalsiyum oksit yani sönmemiş kireç su ile reaksiyona girdiğinde de kalsiyum hidroksite yani sönmüş kireç özelliğine geçer. İşte bizim kireç filtresi kullanmamızı gerektiren durum suyun içerisinde çözünmüş halde bulunan kalsiyum hidroksittir. Kirecin suda bulunma sebebi istenmeyen zararlı maddeleri sudan uzaklaştırmasıdır.

Artık piyasa da çok değişik şekiller de ve ad altında kireç filtresi bulabilmek mümkün. Bir gereklilik haline geldiği de kesin. Kireç filtresi elektronik aletlerinizin kireçten gördüğü zararı en aza indirgeyerek aynı zamanda musluk suyunuzu da oldukça verimli bir şekilde kullanmanızı sağlayan bir yardımcı. Pek çok şeyi musluk suyu ile yaptığımızı düşündüğümüz de zararlı maddelerin ve kirecin arıtılmasını sağlıyor. En fazlada musluk suyunu arıtmak için kullanılan kireç filtresi fiyatları size ilk etapta pahalı gelse de çeşitliğin artması ile birlikte daha ekonomik şekilde kireç filtresi temin edebilmeniz mümkün hale geldi. Elbette oldukça iyi çalışan sistemli ve tam bir dezenfekte sağlayan kireç filtreleri biraz daha pahalı olsa da uzun vade de dışardan aldığınız içme suyuna harcadığınız paranın size geri dönmesini sağlıyor. Ayrıca mutfak işlerinde fazlaca kullandığınız suyun sağlıklı hale gelmesini de kireç filtresi sağlıyor. pek çoğumuz sebze meyve yıkama işlemlerini musluk suyu ile hallediyoruz. Kireç filtresi gıdalarınız ile temas eden suyu güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlıyor.    

Kapsamlı ve detaylı özelliklere sahip bir kireç filtresi edindiğinizde su içerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum iyonlarının elektronik eşyalarınıza vermiş olduğu zararı yok edebiliyorsunuz. Ayrıca kireç filtreleri değişebilen filtreler içerdiği için uzun süre kullanabilmenize olanak sağlıyor. Ayrıca kireçten arınmış bir su cilt ve saç temizliğiniz ve genel sağlığınız içinde çok önemli. Kireç filtresi suyun içerisinde ki kimyasallardan zarar görmenizi büyük ölçüde önlüyor. Suyun içerisinde bulunan ağır metal parçacıklarının sağlığımıza büyük bir tehdit oluşturduğunu akılımızdan çıkarmayalım. Sağlık için kireç filtresi bir lüks değil kesinlikle şart.     

]]>
Buharlı Ütünün Kireci Nasıl Temizlenir https://www.kirec.gen.tr/buharli-utunun-kireci-nasil-temizlenir.html Mon, 26 Nov 2018 04:17:04 +0000 Buharlı ütünün kireci nasıl temizlenir, Buharlı ütülerin iç haznesi bulunduğunuz bölgenin suyunun sertliğine göre tabaka halinde kireç tutar. Bu kireç gözeneklerin tıkanıp ütünün buharından faydalanmanızı önler. Bunun Buharlı ütünün kireci nasıl temizlenir, Buharlı ütülerin iç haznesi bulunduğunuz bölgenin suyunun sertliğine göre tabaka halinde kireç tutar. Bu kireç gözeneklerin tıkanıp ütünün buharından faydalanmanızı önler. Bunun için yapmanız gereken kireçlenen ütünüzün içini temizlemektedir. 

Evde pratik bir şekilde yapacağınız yöntemlerle buharlı ütünün kireci nasıl temizlenir sorusuna cevap bulmuş olacaksınız. Eğer ütünüzü temizlemeyi başaramazsanız bir süre sonra ütünüz bozulur ve tamiri için ücret ödemek zorunda kalırsınız. 

Buharlı ütünün kireci nasıl temizlenir
 • 1. işlem, Ütünün altındaki tüm delikleri kürdan yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bu işlem ütünün nefes almasına yardımcı olur. Kürdanların kırılmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Aksi takdirde ütünün tabanı tıkanacaktır. 
 • 2. İşlem, Ütünün haznesini beyaz sirkeyle doldurun. Fişe taktığınız ütüyü iyice ısıtın. Isınan ütüyü dik konumda buhar düğmesine basarak tekrar tekrar deliklerden buhar çıkmasını sağlayın. Sonra eğik ütü pozisyonunda yere değdirmeden buhar düğmesine basmaya devam edin içinde biriken kirecin sıvı halinde deliklerden çıktığını göreceksiniz. Bu işleme 15-20 dakika devam edebilirsiniz.
 • 3. işlem, içindeki sirkeyi boşalttıktan sonra hazneyi yeniden kaynamış su ile doldurun. Bir kez de bu şekilde çalıştırıp içindeki kalıntıları giderene kadar devam edin.Bu işlem kıyafetlerinizin bir daha ki ütüleme esnasında lekelenmesini engeller. Ütünün kireçlenmemesi için kaynatılmış su kullanmanızı öneriyoruz.
]]>
Limon Tuzu İle Kireç Temizleme https://www.kirec.gen.tr/limon-tuzu-ile-kirec-temizleme.html Mon, 26 Nov 2018 11:26:25 +0000 Limon Tuzu İle Kireç Temizleme; Limon tuzu günümüzde hemen hen her mutfakta kullanılan yemek ve çorbalara ekşilik katan kristal görünümlü bir tuzdur. Mutfak haricinde kullanılan limon tuzu kavanozda muhafaza edilmesi gerekmektedi Limon Tuzu İle Kireç Temizleme; Limon tuzu günümüzde hemen hen her mutfakta kullanılan yemek ve çorbalara ekşilik katan kristal görünümlü bir tuzdur. Mutfak haricinde kullanılan limon tuzu kavanozda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Kavanozda muhafaza edilmeyen limon tuzunun tadında bir değişiklik olmasa da görünümü kristal değil beyaz renkte olmaktadır. Mutfak haricinde kireç çözmek içinde kullanılan limon tuzu çamaşır makinesi ve çamaşır makinesinin kireçlerden arınması için kullanılması gerekmektedir. Makinanızın veya ısıtıcının ömrünü kısaltan kireçten ayda bir temizlenmesi gerekmektir. Kireç az olduğunda aynı işlemi limon suyu ile yapabilirsiniz. Fakat kirecin çok olup katmanlaşmış olduğu durumlarda limon tuzu kullanılması gerekmektedir. Kireç çözücü birçok ürün bulunabilir. Fakat özellikle mutfakta kullanılan çaydanlık ve ısıtıcılardan içerisinde kimyasal madde bulunduğu için bu ürünlerden arındırmak oldukça güç olmaktadır.

Limon Tuzu İle Kireç Temizleme Nerelerde Kullanılmalı;  
 • Çamaşır makinası
 • Bulaşık makinası
 • Isıtıcı
 • Çaydanlık
 • Lavabo açıcı
Limon Tuzu Faydaları; Limon tuzu reçel, turşu ve zeytin imalatında daha uzun muhafaza edebilmek için kullanılması gereken bir tuzdur. Reçel yapımında renk ve kıvam veren limon tuzu reçel ustalarının vazgeçemeyeceği bir üründür. Limon tuzu ayrıca özellikle epilasyon yaptıranlar için istenmeyen tüyleri azaltarak cansız çıkmasında yardımcı olmaktadır. Limon tuzu antioksidan etkisini göstermekte ve yiyeceklerin uzun süre bozulmamasını sağlamaktadır.

Limon Tuzu İle Kireç Temizleme İçin Kullanımı; Limon tuzu kireç için makinada kullanılacak olduğunda deterjan gözüne 2 çorba kaşığı eklenerek boş olarak çalıştırılır. Isıtıcıda ise kireçli bölgeyi biraz geçecek kadar su doldurulan ısıtıcının içeresine 1 yemek kaşığı limon tuzu atılarak çalıştırılır daha sonra durulanır. Çaydanlıkta da 2-3 kaşık atılarak kaynatılır ve su dökülerek çalkalanır. 
]]>
Kireç Çeşitleri https://www.kirec.gen.tr/kirec-cesitleri.html Mon, 26 Nov 2018 22:41:21 +0000 Kireç çeşitleri; kireç, kireç taşının suyla karıştırıldığında elde edilen beyaz renkli organik olmayan bir maddedir. Kireç kalsiyumun oksit hidroksit ve karbonat hallerinden oluşur. Kirecin oluşumu dokuz yüz ile bin dereceli Kireç çeşitleri; kireç, kireç taşının suyla karıştırıldığında elde edilen beyaz renkli organik olmayan bir maddedir. Kireç kalsiyumun oksit hidroksit ve karbonat hallerinden oluşur. Kirecin oluşumu dokuz yüz ile bin derecelik ısıda mümkün olmaktadır. Kireç tekne fırınları, halka fırınları ve döner fırınları kullanılarak elde edilebilir. Kireç elde etmek için fırınlarda genellikle yakıt olarak jeneratör gazı kullanılmaktadır bu sayede daha temiz bir ürün elde edilmiş olur. Jeneratör gazı diğer yakıt türlerine göre daha hesaplıdır enerji tasarrufu sağlar. Bazı fırınlarda gaz yerine kok kömürü kullanılmaktadır bu durumda kirecin içine kömür tozlarının karışma ihtimali yüksektir. Kirecin kullanım alanlarını yapı, harç, sıva ve badana işleri oluşturmaktadır. 

Kireç Çeşitleri;
 • Beyaz kireç
 • Dolomit kireci
 • Su kireci
 • Hidrolitik kireç
 • Yağlı kireç 
Beyaz kireç yapı işlerinde kullanılmaktadır. Beyaz kireç içerisinde kalsiyum oksit barındırmaktadır. Dolomit kireci içerisinde kalsiyum oksit ve magnezyum oksit barındırmaktadır. Su kireci silikatli bileşiklerden oluşmuştur. Hidrolitik kireç en sert kireç türüdür. Kirecin en saf ve en iyi halini ise yağlı kireç oluşturmaktadır. Kireç taşının ısıtılmasıyla sönmemiş kireç elde edilir. Kireç taşının su ile etkileşime geçmesi ile de sönmemiş kireç elde edilir. Sönmüş kirecin suda çözülme oranı çok az bir miktardadır. Sönmemiş kireç günlük hayatta genellikle sadece kireç kelimesiyle kullanılmaktadır. Kireç paketleme işlemi iyi yapıldığı takdirde ortalama dokuz ay bozulmadan kendini muhafaza edebilmektedir.
]]>
Kireç Taşı Nedir https://www.kirec.gen.tr/kirec-tasi-nedir.html Tue, 27 Nov 2018 12:54:29 +0000 Kireç taşı, kireç elde etmek için kullanılan kalsiyum karbonat tuzundan oluşmuş tortul bir kayaçtır. Kireç taşı diğer adıyla kalkerdir. CaCO3 ile formüle edilir.Doğada bol miktarda bulunan kireç taşı, karbo Kireç taşı, kireç elde etmek için kullanılan kalsiyum karbonat tuzundan oluşmuş tortul bir kayaçtır. Kireç taşı diğer adıyla kalkerdir. CaCO3 ile formüle edilir.Doğada bol miktarda bulunan kireç taşı, karbonatlı tortul kayaç ve fosiller için kullanılan genel bir deyimdir ve yapısında değişik oranlarda demir, alüminyum, silisyum, kükürt gibi safsızlıklara da rastlanılır.
Kireç taşının dört önemli özelliği vardır:
 • Kirecin hammaddesidir. Eski çağlardan beri kullanılmaya devam edilmiştir.
 • İlk insandan günümüze kadar evlerde, okullarda, yollarda, birçok birimde en çok kullanılan madde kireç taşı olmuştur.
 • Mermerlerin yapıcı taşları arasında yer alır. Kayaçlar birçok metamorfizma geçirerek, uzun zaman ile birlikte değişerek mermere dönüşmüştür.
 • Çimento ve asfaltın keşfinden beri çimentoda %60 oranında hammadde olarak,asfaltlı yol yapımında ise asfalta karıştırılan mıcırda bol miktarda kireç taşı bulunmaktadır.
Aragonit kristaller kalsit kristallere daha kolay dönüşebildiği için eski kireç taşı oluşumlarında aragonit kristalleri bulmak zorlaşır.
Kireç taşları kökenlerine ve bileşimlerine göre ; kırıntılı, çökelme, organik, kimyasal, klastik, marn kireç taşları olmak üzere 6 ya ayrılır. 

Karstlaşma ile kireç taşı tabakalarının eğimi ve zayıf kuşaklar arasında sıkı ilişkiler bulunur. Zayıf ve kırık kuşakların bulunması karstlaşmanın yüzeyden derinlere doğru kaymasında ve mağara ile yer altı akarsularının gelişmesine katkıda bulunur.
]]>
Ketıldaki Kireç Nasıl Temizlenir https://www.kirec.gen.tr/ketildaki-kirec-nasil-temizlenir.html Tue, 27 Nov 2018 14:11:32 +0000 Ketıldaki kireç nasıl temizlenir, Hemen hemen herkesin mutfağında bulunan ve biz bayanların yardımcısı, ve kurtarıcısı küçük ev aletlerinden biridir ketıl. Bir çoğumuz zamandan tasarruf etmek için minik su ısıtıcısı ol Ketıldaki kireç nasıl temizlenir, Hemen hemen herkesin mutfağında bulunan ve biz bayanların yardımcısı, ve kurtarıcısı küçük ev aletlerinden biridir ketıl. Bir çoğumuz zamandan tasarruf etmek için minik su ısıtıcısı olarak kullanırız. Fakat ülkemizdeki suların kireç oranından dolayı çok çabuk kireç kaplayarak bize sorun çıkarabiliyorlar. Kimyasal temizleyiciler kullanmaktan kaçınan bir çok bayan ketıldaki kireci nasıl temizlenir sorusunu sık sık birbirlerine sormaktadır. Aslında elimizdeki malzemeler ve doğal yöntemlerle temizlemek oldukça basit ve daha sağlıklıdır. Gerek soda, gerek elma sirkesi, gerekse limon tuzu veya limon suyu ile bize sorun olan kireçten kolaylıkla kurtulabiliriz. Gem ketılın rezidansına zarar vermemiş oluruz hemde kimyasal ürünlere bir dünya para vermemiş oluruz.

Ketıldaki kireç nasıl temizlenir

Limon tuzu; Öncelikle ketılın maksimum hazasına kadar su doldurup kaynatın. Ardından kirecin tabakasına göre 1-2 yemek kaşığı kadar iri taneli limon tuzu ekleyin ve tekrar kaynama düğmesini açın. Ketıl kaynatmayı kesince bir müddet bekletip tekrar çalıştırın bu işlemi kireç tamamen temizleninceye kadar devam edin. Daha sonra bir kere duru suyla kaynatıp o suyu herhangi bir şeyin temizliğinde kullanabilirsiniz. Burada maksat ketılda limon tuzuna ait bir tat kalmamasıdır. 

Elma sirkesi ve limon suyu; Ketılın maksimum yazısına 3 parmak kalıncaya kadar su doldurup kaynatıyoruz. Daha sonra bir adet limonu dilerseniz kabukları ile dilim dilim atabilirsiniz dilerseniz de suyunu sıkıp onu ekleyebilirsiniz. Limonu ekledikten sonra maksimum yazısına kadar elma sirkesi ekleyip tekrar kaynatma düğmesine basıyoruz. Limon tuzu ile temizleme yönteminde olduğu gibi bir den fazla tekrar tekrar kaynatma işlemi yapabiliriz. Kireci tamamen temizlendikten sonra içerisindeki suyu boşaltıp duru su ile bir kez kaynatarak sirke kokusundan kurtula biliriz. Duru su ile kaynatma işlemi sırasında suya bir iki adet karanfil de atabiliriz. Böylelikle bir çok kisinin ketıldaki kireç nasıl temizlenir sorusuna da cevap vermiş olalım.
]]>
Kireç Kaymağı https://www.kirec.gen.tr/kirec-kaymagi.html Wed, 28 Nov 2018 08:36:11 +0000 Kireç Kaymağı, Su ve sönmemiş kireç karıştırılarak elde edilen çözeltiye kireç kaymağı adı verilmektedir. Kimyada hipoklorit olarak bilinen kireç kaymağı bazı gıdaları hazırlarken kullanılmaktadır. Özellikle reç Kireç Kaymağı, Su ve sönmemiş kireç karıştırılarak elde edilen çözeltiye kireç kaymağı adı verilmektedir. Kimyada hipoklorit olarak bilinen kireç kaymağı bazı gıdaları hazırlarken kullanılmaktadır. Özellikle reçel yapımında yumuşak meyvelerin dağılmaması için kullanılmaktadır.

Hijyen açısından da kullanılmaktadır. Kireç kaymağı oluşturulurken aktif klor olarak da bilinen hipokloröz asit ortaya çıkmaktadır. Uzun süre gıda maddelerinin kireç kaymağın da durması bu sebeple sakıncalıdır. Yeterli süre tutulduktan sonra gıda maddesi çözeltiden alınmalıdır.

Kireç Kaymağının Kullanım Amacı: Reçel yaparken birçok meyve yumuşar ve dağılır. Bu durumda reçelin görüntüsünü kıvamını olumsuz etkilemektedir. Reçel yapımında meyvelerin şekerle pişirilmesi gereklidir. Kayısı, incir, şeftali, çilek, kabak, patlıcan gibi yumuşak meyveler pişme sırasında lapa gibi olur. Reçelin görüntüsü olumsuz olur. Kıvamını tutturmakta epeyce güçleşir. Bu duruma çözüm olarak ta insanlarımız meyveleri reçel yapımından önce hazırladıkları kireç kaymağın da bir süre tutarak meyvenin sertleşmesini sağlar. Meyveler reçel yapımı esnasında da dağılmaz ve diri halde kalırlar.

Reçel yapımında meyveleri sertleştirmek dışında da kireç kaymağı temizlik içinde kullanılmaktadır. Kaymakta açığa çıkan hipokloröz asit yani aktif klor mikro organizmaları parçalamakta ve yok etmektedir. Bir kısım gıda sanayinde bu özelliğinden dolayı sebze meyveleri mikro organizmalardan temizlemek için, su depoları gibi yerlerinde mikro organizmalardan temizliği için kullanılır.

Kireç Kaymağının Hazırlanışı: Bir kap içerisine iki litre su ve bir su bardağı sönmemiş toz kireç konularak karıştırılır. Oluşan reaksiyondan sonra karışımın soğuması ve suyun durulması beklenir. Kireç tortu olarak dibe çöktükten sonra üstte kalan su kireç kaymağıdır. Bu su dipteki tortu hareket ettirilmeden bir başka kaba alınmalıdır. Reçel yapımında kullanılacak çözeltiden alınan sudur. Meyve ve sebzeler bir gece bu suda bekletilmelidir. Karışımın içerisine meyve ve sebzeler atılırsa kireç onları yakar. Elde edilen su dezenfekte olarak ta kullanılabilir.
]]>
Kireç Nasıl Temizlenir https://www.kirec.gen.tr/kirec-nasil-temizlenir.html Wed, 28 Nov 2018 21:11:59 +0000 Kireç nasıl temizlenir, hemen hemen her ev kadınının ortak soruları arasında yer almıştır. Bazen suların oldukça kireç içermesi sonucu banyo mutfak ve lavabolar o kadar çok kireçlenir ki, sonuç tam bir kabusa döner. Bu d Kireç nasıl temizlenir, hemen hemen her ev kadınının ortak soruları arasında yer almıştır. Bazen suların oldukça kireç içermesi sonucu banyo mutfak ve lavabolar o kadar çok kireçlenir ki, sonuç tam bir kabusa döner. Bu durumlarda akla ilk gelen her hangi bir markanın bizlere sunmuş olduğu kireç sökücü sprey yada deterjanlar olsa da aslında kireç sökmek için oldukça enteresan doğal formüller de bulunmaktadır.

Kireç nasıl temizlenir herkesin tamda hakim olmadığı bir konudur aslında. Nedeni ise her hangi bir su ya da kireç lekesinde toplum olarak direk kimyasallardan oluşan ve cilde ve solunum yollarına oldukça zararlı olan deterjanlara olan zaafımızdan belli olmaktadır. Oysa evde kendimizin hazırladığı ve çok kolay elde edebileceğimiz doğal ürünlerle kireçten çok daha sağlıklı ve temiz bir şekilde kurtulabiliriz. Bu doğal yöntemlerle kireç nasıl temizlenir sorusu, artık korkulu sorularımız arasından çıkar ve tarih olabilir. peki bu yöntemler nelerdir, nasıl uygulanır aşağıda ki yazımızda inceleyelim.

Kireç nasıl temizlenir
 • Limon ile temizlenir: Bu en kolay olan yöntemdir. Evde bir adet limonunuz varsa çok kireç nasıl temizlenir konusunda oldukça şanslısınız demektir. Çünkü bir adet limonla ortalama büyüklükteki bir evdeki batarya ve lavaboları temizlemek mümkün. Bu nasıl mı oluyor; Bir tane limon ikiye bölünerek uygulanacak bölge önce ıslatılır ve daha sonra limonla sanki bir temizlik bezi ile sürtercesine sürteriz. Bu uygulamadan sonra yaklaşık beş on dakika kadar bekletir ve durulanır. Sonuç inanamayacağınız kadar şaşırtıcı olacaktır. Deterjanlara oranla hem daha sağlıklı hem de daha temiz bir görünüm elde edilecektir.
 • Sirke-limon tuzu-karbonat karışımı: Her zaman limon bulunamayan mevsimlerde bu karışımla da kireç nasıl temizlenir sorununu ortadan kaldırabiliriz. Yapımı oldukça basit olan bu karışım evde hazırlanıp saklanabilen pratik bir doğal temizlik ürünüdür. Acil durumlarda kireç ve kir temizliğinde ilk sarılacağımız bir silah gibidir. Yapılışı şu şekildedir; Yaklaşık yarım litre sirkenin içine bir çorba kaşığı kadar limon tuzu ve bir çorba kaşığı kadar karbonat eklenir ve bir şişeye koyulup ağzı kapatılır. İçindeki limon tuzu ve karbonat tam olarak eridiğinde doğal kireç sökücü formülümüz kullanıma hazır demektir ve daha sonraki zamanlarda da kullanılabilir. Bir fısfıs yardımıyla oldukça pratik bir kullanımı vardır ve son derece etkili bir sonuç vermektedir. Ayrıca içinde bulunan sirke sayesinde doğal bir dezenfektan görevi de görmektedir.
Kireç nasıl temizlenir konusu yukarıda da verildiği gibi oldukça basit ve doğal yöntemlerle artık bir sorun olmaktan çıkar. Evde çok rahatlıkla uygulayacağımız bu doğal yollarla hem kendi vücudumuza hem de çevreye zarar vermeden, üstelik kimyasallara oranla çok daha etkili bir temizlik yapabiliriz. Artık kirlenen ve hastalıkların çoğaldığı dünyada bu tarz temizlik yöntemlerine dönüp kullanmakta fayda vardır. Kireç nasıl temizlenir konusu da buna bir örnektir. Özelikle evde küçük bireyler yani bebekler varsa kimyasallardan uzak durmakta ve doğal yöntemleri tercih edip uygulamakta fayda vardır.
]]>
Sirke İle Kireç Çözme https://www.kirec.gen.tr/sirke-ile-kirec-cozme.html Thu, 29 Nov 2018 05:56:11 +0000 Sirke ile kireç çözme, çok kolaydır. Elektronik eşyalarda, mutfakta ya da banyoda kullandığımız pek çok malzemede zamanla kireç lekeleri ve kalın kireç tortuları meydana gelebilir. Özellikle şehir hayatında şebeke suyu Sirke ile kireç çözme, çok kolaydır. Elektronik eşyalarda, mutfakta ya da banyoda kullandığımız pek çok malzemede zamanla kireç lekeleri ve kalın kireç tortuları meydana gelebilir. Özellikle şehir hayatında şebeke suyunun etkisiyle bu sorundan kaçmak neredeyse imkansızdır. Kireç eşyadan beklenen verimi son derece azaltır. Bu nedenle eşyaları kireçten korumak ve kireç kalıntılarından kurtulmak için bazı önlemlerin alınması gerekir. Bilinen en klasik yöntem kireç önleyici ya da kireç çözücü kullanmaktır. Eğer kimyasal maddelerle aranız iyi değilse yani doğal yöntemleri kendinize daha uygun buluyorsanız uygulanabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Bazen limon veya limon tuzu ilave edilmiş suyla kaynatmak kireç atıklarını çok iyi temizler. Tabi sirkenin de kireç çözmede ki başarısını yabana atmamak gerekir. Güzellikten temizliğe her derde deva sirkeyle tüm kireçlere son verebilirsiniz. Evde çarelerin tükenmeyeceğini unutmamak gerekir. Aşağıda sirkeyi kireç çözücü olarak nasıl kullanacağınız ayrıntılı olarak izah edilmektedir. 

Sirke ile kireç çözme işlemi nasıl yapılır

Kireçten kurtulmak için sirkeden yardım almak istiyorsanız bu işlemi klasik sirkeyle yapamazsınız. Lokman hekim ya da marketlerde satılan beyaz sirke kullanmanız gerekir. Yapılması gereken şey çok basittir. Kirecini temizleme istediğiniz eşyanın içerisine 3/4 oranında su doldurun. Daha sonra da kalan kısmını beyaz sirkeyle tamamlayın. Ocağın üzerine koyarak kısık ateşte uzun süre kaynatın. Kireçlerin eridiğini gözünüzle fark edeceksiniz. Suyu dökmeden yaklaşık 10 saat kadar bu şekilde bekletin. İşlem tamamlandığında eşyanızın içine su doldurup kaynatın ve ağır sirke kokusu gidinceye kadar deterjanla yıkayın. Sirke ile kireç çözme işlemi bu kadar basittir. Kireçlenme miktarı artmadan bu uygulamayı sürekli yaparsanız az miktarda kireçten daha kolay kurtulabilirsiniz.
]]>
Kirecin Faydaları https://www.kirec.gen.tr/kirecin-faydalari.html Fri, 30 Nov 2018 04:43:32 +0000 Kirecin Faydaları, Kalsiyum karbonatın ısıtılmak suretiyle içinde bulunan karbondioksit uçurulur. Bu işlemden sonra geride kalan madde kalsiyum oksittir. Buna da sönmemiş kireç denmektedir. İnsanlar kireci gıda maddesi hazır Kirecin Faydaları, Kalsiyum karbonatın ısıtılmak suretiyle içinde bulunan karbondioksit uçurulur. Bu işlemden sonra geride kalan madde kalsiyum oksittir. Buna da sönmemiş kireç denmektedir. İnsanlar kireci gıda maddesi hazırlamadan ortamın dezenfekte edilmesine kadar birçok alanda kullanmaktadır.

Kirecin Faydaları: Kireç sağladığı yararlar sebebiyle inşaat sektöründe, madencilik sektöründe, gıda maddelerini hazırlamada, ortam dezenfekte etmede, toprağı temizlemede, mikroorganizmaların üremesini önlemede kullanılmaktadır.

Kirecin Faydaları, Kullanım Alanları:

İnşaat Sektörü: İnşaat sektöründe betonun kalitesini artırmak, sertliğini korumak amacıyla beton hazırlamada kullanılmaktadır. Donmayı geciktirdiği ve yapıştırıcı etkisi sebebiyle kum sıva yapımında sıvanın çabuk donmasını engelleyerek sıvanın şekillenmesini sağlamak için kireç kullanılmaktadır.

Asfalt Yapımı: Asfalt yapımında kireç katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Kireç asfaltın az nem tutmasını sağlar; bu da asfaltın çabuk soyulmasını deforme olmasını engeller. Asfaltta sertlik ve dayanıklılık kazandırarak çatlamaları önleyerek asfaltın ömrünü uzatmaktadır.

Madencilik Sektörü: Madencilik sektöründe çinko, kurşun, bakır gibi cevherlerin flotasyonunda ph oranını ayarlayıcı ve pirit bastırıcı olarak kullanılır. Demir cevherinin konsantrelerini peletlemede bağlayıcı olarak kullanılır. Altın cevherini siyanür yöntemiyle ayıklamada ph oranını ayarlamak için kullanılır.

Kimya Sektörü: Kimya sektöründe hipoklorit üretiminde, sitrik asitin rafinasyonunda, krom üretiminde nötrleştirici olarak, gibi birçok kimyasal olaylarda kullanılmaktadır.

İçme Suyu Arıtımı: İçme suyunun arıtılmasında, suyun sertliğini düşürmek için, suda bulunan asidin nötrleştirilmesinde, suda bulunan tuzların ve diğer partiküllerin çöktürülmesinde ve suda bulunan mikroorganizmaların yok edilmesi için kullanılır. Atık sularında arıtımı için kullanılmaktadır.

Gıda Sektörü: Gıda sektörünün birçok alanında reçel gibi hazırlanan gıdalarda meyvelerin diriliğini korumak için kireç kullanılır.

Dezenfekte Etmede: Sönmemiş kireç hangi ortamda söndürülürse ortaya çıkan kimyasal olayda çıkan gaz ve ısı sebebiyle o ortamda bulunan tüm mikroorganizma, kurt, böcek ve sinek gibi haşeratların yok edilmesini sağlar.

   ]]>
   Pas Kireç Sökücü https://www.kirec.gen.tr/pas-kirec-sokucu.html Fri, 30 Nov 2018 06:04:31 +0000 Pas kireç sökücü, ısıtma ve soğutma sırasında uzun bir kullanımdan sonra pas, kireç, yosun gibi maddeler zamanla oluşmaktadır. Pas kireç sökücü, metallere zarar vermeden, metaller üzerinde oluşan kireç ve pası Pas kireç sökücü, ısıtma ve soğutma sırasında uzun bir kullanımdan sonra pas, kireç, yosun gibi maddeler zamanla oluşmaktadır. Pas kireç sökücü, metallere zarar vermeden, metaller üzerinde oluşan kireç ve pası söker atar. Pas kireç sökücü uygulandığı zaman kireç ve pas çözülmeye başlar, metaller, sert yüzeyler, lavabolar ve klozetler temizlenmiş olur.

   Pas kireç sökücü özellikleri;
   • Güçlü bir yağ, kireç ve pas alıcı olması gerekir.
   • Ekonomik olmalıdır.
   • Yanıcı olmaması gerekir.
   • Kullanılan ürün kişinin sağlığına olumsuz etkisi olmaması gerekir.
   • İki işlemi bir arada çok iyi yapmalıdır. İyi bir pas sökücü ve iyi bir kireç sökücü olmalıdır.
   Pas kireç sökücü kullanımı;

   Günümüzde pas kireç sökücüler tüm yüzeylerde kullanılmaktadır. Kumaş yüzeylerinde oluşan pas lekelerinde, fayans araları, klozet ve lavabolarda, evyelerde ve ütülerde kullanılabilmektedir. Paslanmanın yoğun olduğu bölgelerde direkt olarak kullanılabilir fakat özellikle kumaş yüzeylerde veya günlük yapılacak temizlikte 1/5 oranında sulandırılması gerekmektedir.

   Pas kireç sökücülerin ütülerde kullanımı ise şu şekilde olmaktadır; ütülerin su haznesine bir çay kaşığı pas kireç sökücü koyduktan sonra geri kalanına su doldurarak açık havada ütü fişe takılarak, buhar püskürtme yöntemi ile suyunu boşaltın, böylece ütü kireçten kısa zamanda arınmış olacaktır. Eğer çok uzun bir zaman kireci sökülmemiş bir ütü ise rezistansa zarar vermemek için üründen çok az kullanılıp bol miktar su ile işlem bir kaç kez tekrarlanmalıdır. Söktüğü kireci seyrelterek tıkanmaya yol açmamaktadır. Böylece ütünüz kireçten arınarak eskisi gibi ütü yapabilirsiniz.

   Aynı zamanda pas kireç sökücülerin en büyük özelliği ortamı dezenfekte ve hijyen olmasını sağlamaktadır. Yüzeydeki kireçlenmenin derecesine göre seyreltilerek kullanılmaktadır. Çok etkili olduğu için kokusu rahatsızlık verebilmektedir. Bu yüzden sulandırılıp uygulandıktan sonra o bölgede bulunulmaması uygun olacaktır. Uygulanacak yüzeye döküldükten sonra 5 dakika gibi kısa bir süre beklendikten sonra yüzey bol su ile durulanmalıdır. Yorulmadan, kısa zamanda kalıcı ve hijyen temizlik yapılmasını sağlamaktadır. Kireç, pas ve mineral kalıntılarını çok çabuk yok ederek parlak yüzeyler ve temizlik sağlamaktadır.
   ]]>
   Kireç Çözücü Lekesi Nasıl Çıkar https://www.kirec.gen.tr/kirec-cozucu-lekesi-nasil-cikar.html Sat, 01 Dec 2018 02:59:24 +0000 Kireç çözücü lekesi nasıl çıkar, kireç oluşumu suyun içindeki kalsiyum ve magnezyumun soğuk sıcak dengesinin bozulmasıyla belirli bir ısıda kristalize olduğu zaman ortaya çıkar. Suyun yumuşatılmış olması, filtrelenmesi Kireç çözücü lekesi nasıl çıkar, kireç oluşumu suyun içindeki kalsiyum ve magnezyumun soğuk sıcak dengesinin bozulmasıyla belirli bir ısıda kristalize olduğu zaman ortaya çıkar. Suyun yumuşatılmış olması, filtrelenmesi kireç oluşumuna mani olamaz. Bu nedenle evlerde çaydanlıklarda, fayanslarda, mermer satıhlarda, bataryalarda ve suyun temas ettiği çeşitli alanlarda kireç oluşumları ortaya çıkar. Hanımların en önemli dertlerinden biri de budur. Kireçlerin temizliğinde kullanılan kireç çözücülerde bu satıhlarda lekelenmeye neden olabilir. Kireç çözücüler endüstriyel kullanıma, evlerde kullanıma uygun şekilde farklı formülasyonlarla üretilirler. Yani evlerde kullandığımız kireç çözücü satıhlarda zarara neden olmaz. Kireç çözücü lekesi nadiren başımızı ağrıtabilir. Ancak bunun içinde bazı çözüm yolları bulunmaktadır. Kireç çözücü lekesi nasıl çıkar, lekeleri nasıl temizleyebilirim diyenler için bazı ipuçları vereceğiz. Hem kireç sorunundan, hem de kireç çözücü lekesinden kolayca kurtulacaksınız.

   Kireç çözücü lekesi nasıl çıkar

   Kireç çözücü kullandığınız satıh mermer, lavabo, fayans gibi yüzeyler olduğunda kireç çözücü lekesini temizlemenin oldukça kolaydır. Sizlere tavsiyemiz kireç çözücü maddeyi bu satıhlar üzerinde fazla bekletmeden kullanmanızdır. Uzun süre kireç çözücü maddeyle temas etmeleri yüzeyin bozulmasına yol açabilir. Kireç çözücü lekesi fazla değilse, çözüm cif dediğimiz temizlik maddesiyle sağlanabilir. Lekenin üzerine biraz cif dökerek yayın. Bunu bir süre leke üzerinde bekletin. Daha sonra cifle birlikte lekeyi iyice ovarak temizleyin ve bol suyla durulayın. Kireç çözücü lekesi bu şekilde kolayca çıkacaktır.

   Lavabo, fayans gibi yüzeylerdeki kireç çözücü lekeleri için çamaşır suyu da kullanabilirsiniz. Ancak lekeleri hiç bekletmeden temizlemeye çalışın. Önce bol su ve deterjanla yüzeydeki kireç çözücü maddeyi temizleyin. Çünkü kireç çözücü ve çamaşır suyu etkileşime geçerek solunum yollarınıza zarar verebilir. Ardından çamaşır suyuyla bölgeyi ovalayarak temizleyin.

   Kireç çözücü maddenin kullanım yerleri bellidir. Ancak bazı hallerde istenmeyen yerlerde de lekeye neden olabilir. Giysinize sıçrayabilir, kıyafetinizde leke yapabilir. Bunun içinde farklı çözüm yolları sunulmaktadır. Ancak en güvenli yol giysideki renk farklılığını  boya kapatıcı gibi maddelerle gidermektir. Bu tür kireç çözücü lekelerin nişasta yardımıyla düzeldiğini söyleyenlerde vardır. Ancak bunun ne kadar güvenli olacağını bilemeyiz.

   Kireç çözücü lekesi nasıl çıkar, bunun için pratik yöntemlerden biri de limondur. Limonun asitli yapısı lavabolardaki, fayanslardaki kireç çözücü lekeleri için iyi bir alternatiflerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Yarım limonun üzerine biraz tuz dökerek kireç çözücü lekeyi bununla ovalayın. Lekenin daha kolay çıktığını göreceksiniz. Aynı şekilde sirkede kireç çözücü lekesinin çıkmasına yardımcı olur. Bu yöntemler çok bekletilmemiş kireç çözücü lekesinin kolay çıkmasına, lekeden kurtulmanıza destek olacaktır.
   ]]>
   Kazanlı Ütü Kireç Temizleme https://www.kirec.gen.tr/kazanli-utu-kirec-temizleme.html Sun, 02 Dec 2018 02:04:37 +0000 Kazanlı ütü kireç temizleme, ütü hayatımıza gireli uzun zaman oldu. Kıyafetlerin düzgün görünmesi için ütülenmesi şart. Hayatımıza girdikten sonra çok değişikliklere uğradı en son hali olarak da kazanlı ütüler kullan Kazanlı ütü kireç temizleme, ütü hayatımıza gireli uzun zaman oldu. Kıyafetlerin düzgün görünmesi için ütülenmesi şart. Hayatımıza girdikten sonra çok değişikliklere uğradı en son hali olarak da kazanlı ütüler kullanılmaya başlandı. Kazanlı ütüler insan hayatını kolaylaştıran bir çok donanıma sahip. Yüksek buhar teknolojisi de bunlardan biri. Ancak yüksek buhar suda bulunan kireç oranının zamanla ütü tabanına yapışması sonucunda bazen işlevini yapamaz. Kazanlı ütü kireç temizleme yapılmazsa ütüden istenilen randıman alınmaz. Kıyafetlerin üzerinde beyaz, sarı lekeler oluşmaya başlar. Kazanlı ütü kireç temizleme için bir çok farklı yöntem bulunur. Bunlar kazanlı ütünüz de bulunan kireç temizlemenize yardımcı olur. Ancak unutmamanız gereken büyük meblağla aldığınız kazanlı ütünün öncelikle kireçlenmesini önlemektir. Bunun için ihtiyacınız olan ütü suyunuzu kaynayarak kullanmaktır. Bu aslında çok kolay bir yoldur. Çaydanlığın altında kalan kaynamış suyu pet şişelerde biriktirerek ütü yaparken bu suyu kullanabilirsiniz. Böylelikle kazanlı ütünüz uzun ömürlü olur. 

   Kazanlı ütü kireç temizleme yöntemleri şöyledir,
   • Sirke, Kazanlı ütü kireç temizleme yöntemlerinden biri Sirke kullanmaktır. Üzüm ve elma sirkesi tercih edilebilir. Bunun için bir ölçek yaklaşık yarım çay bardağı sirkeyi kazanlı ütüye koyun. Su hazinesini suyla doldurup fişi takın ve ısınmasını bekleyin. Ara sıra buhar düğmesine basılı tutun  ve dediklerinden buhar ile sirkenin çıkmasını sağlayın. Böyle yarım saat beklemesi gerekir sonra soğutun ve suyu dökün. 
   • Limon suyu, limonun suyunu sıktıktan sonra suyunu süzün. İçinde pütür kalmayan bir limon suyunu hazneye doldurup su ilave edin. Isının etkisiyle limonun asidik yapısı kazanlı ütü limon temizleme işinde size yardımcı olacaktır. 
   • Limon tuzu, limon suyunda anlattığımız yöntem limon tuzunda da geçerlidir. Ölçü bir çay kaşığı limon tuzu dur. 
   • Kireç sökücü, Kazanlı ütü kireç temizleme yöntemleri arasında en riskli olanı anlatmaya geldi. Kimyasal içerikli ürünler olduğundan dolayı dikkatli kullanmak gerekir. Aksi taktirde ürünü bozabilir ve delinebilir. Bu nedenle küçük ölçekli kullanın ve aşırı ısıtmayın. Buharını elinize gözünüze temas ettirmeyin. Buharı solumamaya özen gösterin. 
   ]]>
   Ütü Kireç Çözücü https://www.kirec.gen.tr/utu-kirec-cozucu.html Sun, 02 Dec 2018 11:02:30 +0000 Ütü Kireç Çözücü, Bir çok kimyasal madde satılmaktadır. Bu ürünlerin yanında doğal yöntemler ile ütü kireci çözülür. Sudaki kireç nedeni ile su haznesinde oluşan kireç zamanla tıkanır. Ancak basitçe temizlenebilir. Ütü Kireç Çözücü, Bir çok kimyasal madde satılmaktadır. Bu ürünlerin yanında doğal yöntemler ile ütü kireci çözülür. Sudaki kireç nedeni ile su haznesinde oluşan kireç zamanla tıkanır. Ancak basitçe temizlenebilir. Ütü kireci olan su haznesine su ve aynı oranda beyaz sirke ile doldurun. Ütünüzü en yüksek sıcaklık seviyesine getirin ve fişe takın. Isındıktan sonra buharını bir iki dakika püskürtün ve fişten çıkarıp soğumasını bekleyin. Ütünüz soğuduktan sonra sirkeli suyu boşatıp temiz su koyarak yeniden çalıştırıp kullanmadığınız bir kumaş üzerinde deneyin. Ütü kireci çözünmüş ve temizlenmiş olacaktır.

   Ütü kireç çözücü olarak kullanılan diğer bir doğal yöntem karbonat ise sirke ile birlikte kireçli su haznesine uygulanabilir. Ütü kireci oluşmasını önlemek için işimiz bitince ütünün içindeki suyu boşaltmaktır. 
   ]]>
   Ütünün Kireci Nasıl Temizlenir https://www.kirec.gen.tr/utunun-kireci-nasil-temizlenir.html Mon, 03 Dec 2018 06:00:48 +0000 Ütünün Kireci Nasıl Temizlenir; Ütünün içinde zamanla katılaşan kireç ütünüzün verimini de düşürmektedir. Kireçlenen ütü az buhar verir, kıyafetlerde leke bırakır, ısı düşüklüğüne neden olur. Bu tür sıkı Ütünün Kireci Nasıl Temizlenir; Ütünün içinde zamanla katılaşan kireç ütünüzün verimini de düşürmektedir. Kireçlenen ütü az buhar verir, kıyafetlerde leke bırakır, ısı düşüklüğüne neden olur. Bu tür sıkıntıları yaşıyorsanız ütünüzün kireçlenmiş olması ihtimali yüksektir.

   Ütünün kireci nasıl temizlenir; Bu konuda size 2 pratik yöntem sunabilirim;

   Ütünüzün içinde oluşan kireci temizlemenin en bilindik yöntemlerin birisi limon tuzudur. Temizlemek için bir miktar limon tuzu ve suyu kaynatın, kaynayan suyu ütünün su haznesinin içine doldurun. Bir kaç defa buhar düğmesine basarak karışımın ütü içerisinde yayılmasını sağlayın. Daha sonra soğumaya bırakın ve içindeki limon tuzu su karışımını dökerek yeni su ile ütünüzü yapabilirsiniz.

   Ütünüzün kirecini temizlemenin bir diğer yöntemi ise beyaz sirkedir. Ancak beyaz sirke olmasına dikkat etmeniz de fayda var, başka bir sirke kullanırsanız kıyafetlerinizde leke bırakabilir. Aynı miktarda sirke ve suyu ütü haznesinin içine koyulur. Bu aşamada ütünün iyice ısınmasını beklemeniz gerekmektedir. İyice ısınana ütünün buhar düğmesine birkaç defa basılarak ütü içerisinde karışımın yayılmasını sağlamak gerekmektedir. Daha sonra ütünün soğuması beklenir ve sirkeli su dökülerek yeni bir su koymayı unutmayınız.

   Ütünüzün kireçlenmesini önlemek için; Ütünün su haznesine çeşme suyu yerine kaynamış su veya hazır suyu koymayı tercih etmenizde fayda var. Ütüleme işiniz bittiğinde ise ütü içerisinde su bırakmayın, bekleyen su daha çabuk kireç oluşumuna neden olmaktadır.
   ]]>
   Ütü Kireç Sökücü https://www.kirec.gen.tr/utu-kirec-sokucu.html Tue, 04 Dec 2018 02:42:58 +0000 Ütü Kireç Sökücü; ütü kireçlenmesi ütünün içine konulan sudan kaynaklanır dolayısıyla ütünün verimi düşer ve normalden fazla elektrik tüketimi ortaya çıkar. Ütünün içine konulan suyun kireci ve kalitesi ütü kireç Ütü Kireç Sökücü; ütü kireçlenmesi ütünün içine konulan sudan kaynaklanır dolayısıyla ütünün verimi düşer ve normalden fazla elektrik tüketimi ortaya çıkar. Ütünün içine konulan suyun kireci ve kalitesi ütü kireçlenmesini önlemek açısından önem arz etmektedir. Ütünün içine kireçlenmenin önlenmesi adına çeşme suyu yerine kaynamış su ya da hazır su konulmalıdır. 

   Ütü kireç sökücü nelerdir

   Ütü içerisindeki kireci sökmek için genellikle limon tuzu kullanımı yaygındır. Limon tuzu ve su kaynatılarak ütü haznesine boşaltılır. Bu karışım hazneye boşaltıldıktan sonra kirecin sökülmesi için birkaç kez buhar düğmesine basılması gerekmektedir. Daha sonra ütü fişten çekilip soğumaya bırakılmalıdır. Son olarak ütü içerisindeki su boşaltılıp yerine temiz su konulmalıdır. Limon tuzunun kireci sökmesinde baş rolü oynayan özelliği asitik özelliği içinde barındırmasıdır. Beyaz sirkede ütüdeki kirecin sökülmesine yardımcı olmaktadır. Beyaz sirke dışındaki sirkeler kullanılmamalıdır aksi takdirde kıyafetlerde lekelenmeler meydana gelebilir. 

   Ütü kireç sökücü için bir başka maddede sirke ruhudur. Sirke ruhu kullanılırken oda havalandırılmalıdır aksi takdirde solunum yolları zarar görebilir. Ilık bir suya bir kaç damla bulaşık deterjanı damlatılarak kulak çöpleriyle ütü tabanında kireçlenmeden ötürü kapanan delikler açılabilir. Sirke ve karbonat birleşimi de kireç sökmek için pratik bir yöntemdir. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi ütü kullanımından sonra ütü içerisinde kalan suyun boşaltılmasıdır. Ütü içerisinde kalan suyun boşaltılması hem ütünün kireçlenme riskini azaltır aynı zamanda da ütünün kullanım ömrünü uzatır.
   ]]>
   Sudaki Kireç Nasıl Arıtılır https://www.kirec.gen.tr/sudaki-kirec-nasil-aritilir.html Tue, 04 Dec 2018 12:39:10 +0000 Sudaki Kireç Nasıl Arıtılır; suda kireç oluşumu kalsiyum ve magnezyumun sıcak soğuk dengesinin bozulmasıyla kristalleşmesi olayıdır. Kalsiyum ve magnezyum mineralleri insan sağlığı için zararlı değildir fakat su ile çalı Sudaki Kireç Nasıl Arıtılır; suda kireç oluşumu kalsiyum ve magnezyumun sıcak soğuk dengesinin bozulmasıyla kristalleşmesi olayıdır. Kalsiyum ve magnezyum mineralleri insan sağlığı için zararlı değildir fakat su ile çalışan cihazların bozulmasına neden olur. Sudaki kireç sular yumuşatılarak önlenmeye çalışılır. Suları yumuşatma işlemi maddi yönden işletmeleri olumsuz etkileyebilmektedir. Kireci hiç oluşturmamak işletmeler açısından daha ekonomik bir hal akmaktadır. 

   Sudaki Kireç Nasıl Arıtılır, Kullanılabilecek Yöntemler;
   • Tuzla rejenere edilen su yumuşatma cihazı
   • Su kimyasalı yöntemi 
   • Ters ozmos cihazı
   • Fiziksel yöntem ile kireç mücadelesi
   • Polifosfat
   • Reçine
   Polifosfat magnezyum ve kalsiyumun sudan ayrılmasını önleyen bir yöntemdir. Reçine magnezyum ve kalsiyumu sudan ayırma görevini görmektedir. Ters ozmos sadece magnezyum ve kalsiyum değil sudaki bütün mineralleri sudan ayırma özelliğine sahiptir. Tuzla rejenere edilen su yumuşatma cihazı ile magnezyum ve kalsiyum sudan alınır yerine sodyum bırakılır. Su kimyasalı yöntemi içindeki kimyasallarla magnezyum ve kalsiyum minerallerinin kristalleşmesine engel olmaktadır. Sudaki kirecin belirtileri musluktan bulanık su akması ve çaydanlık, tencere gibi ev gereçlerinde tortulanmaların oluşumudur. Kireçli su sert sudur. Sert su ile yumuşak suyun ayrımı pH ölçümleri ile belirlenebilir. Yumuşak su 15 pH'ın altında sert su ise 35 pH'ın üstündedir. Kirecin önlenmek istenmesinin sebebi enerjiden tasarruf etmektir.
   ]]>
   Porçöz Kireç Çözücü https://www.kirec.gen.tr/porcoz-kirec-cozucu.html Tue, 04 Dec 2018 13:44:29 +0000 Porçöz Kireç çözücü: günümüzde kadınların temizlikte kullandığı bir numaralı temizlik ürünüdür. içerisinde nitrit asit bulunan oldukça etkili bir kireç çözücüdür. Marketlerde çeşitli renk, ambalajda ve kokulu çe Porçöz Kireç çözücü: günümüzde kadınların temizlikte kullandığı bir numaralı temizlik ürünüdür. içerisinde nitrit asit bulunan oldukça etkili bir kireç çözücüdür. Marketlerde çeşitli renk, ambalajda ve kokulu çeşitlerini bulmak mümkündür. Porçöz kireç çözücü, sağlığa olan zararlı etkisi nedeniyle son derece dikkat edilmesi gerekir.

   Porçöz kireç çözücü nasıl ve nerelerde kullanmalı

   Porçöz alırken ambalajında yazılı olan asit miktarını incelemeli, üretici firmayı iyi araştırmalı ve kullanım kurallarına harfiyen uymak gerekir. Devletten müsadesiz, ürün onaysız halk arasında merdiven altı dediğimiz çok miktarda üretici firma bulunmaktadır. Bu gibi sağlığı hiçe sayan, art niyetlilerin kişilerin ürünlerini almamaya özen göstermeliyiz. Porçöz daha çok, seramik, çini,  fayans gibi yüzeylerde uzun süre temizlenmemiş ve  birikmiş kiri, pas temizlemek için tercih edilir.  Çaydanlık ve su ısıtıcı gibi kullandıkça içinde kireç tortusu oluşturan ev aletlerinin  kireç, leke gibi sorunları temizlemekte kullanılır. Porçöz kireç çözücüyü, seramik fayans gibi yüzeyleri temizlemek istersek, önce o alanı ıslatıp, porçözü su ile karıştırıp dökülür,  bir fırçayla bir süre fırçalanır; kabarcıklar, cızırtılar durunca bol suyla temizlenir, silinir. Kesinlikle porçöz direk dökülmez, çünkü fayansların parlaklığı gider, fayans arasındaki derzler kalkar ve erir, çukurlar oluşur. Çaydanlık, su ısıtıcısını temizlerken yine, direk dökmeden suyla karıştırılır, kireçli yerler, demlikteki sarı tortu temizlenir. Daha sonra deterjanla ovulur, sıcak suyla bolca yıkanır. Metal, krom, alüminyum, plastik, ahşap, bakı, gümüş ve pirin gibi eşya veya yüzeylerde kesinlikle kullanmamalı.

   Porçözü başka temizlik maddeleriyle birlikte karıştırarak kullanmak, son derece sakıncalıdır. Havaya saldığı asit buharını solumak, boğazı, solunum yollarını  ve mideyi ciddi şekilde tahriş eder. El, yüz ve cildimize sıçramamasına dikkat etmeliyiz. Sıçrarsa bol suyla yıkamalıyız.
   ]]>
   Kireç Sökücü https://www.kirec.gen.tr/kirec-sokucu.html Wed, 05 Dec 2018 06:45:30 +0000 Kireç Sökücü: Kireç sökücü hayatımızın bir çok alanında evde ve iş dünyasında çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Doğada bulunan kireç taşının çeşitli kimyasal maddelerle birleştirilerek üretilir. Kireç s Kireç Sökücü: Kireç sökücü hayatımızın bir çok alanında evde ve iş dünyasında çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Doğada bulunan kireç taşının çeşitli kimyasal maddelerle birleştirilerek üretilir. Kireç sökücü, diğer adı Sülfamik asittir. Rengi olmayan, suda kolay çözülen, çoğunlukla temizlik işlerinde kullanılan, sıvı, kimyasal bir maddedir.

   Kireç sökücü kullanım alanı; oldukça geniştir. Çeşitli fabrika, işyerlerinde ve endüstriyel  sanayide su sistemlerinde, su taşıma hatlarında, klimalarda ısıtma ve soğutma sistemlerinde, buhar kazanlarında kullanılmaktadır. Metal ve seramik olan eşya veya yüzeylerin temizliğinde de kullanılır. Hafif olduğu için yüzeylere zarar vermez. Bu bahsettiğimiz alanlarda kullanırken kireç sökücünün içerdiği asit miktarı ve kullanım alanları dikkate alınmalı ve ona göre kullanılmalıdır. Uçak ve buna benzer bazı yerlerde kireç sökücü farklılık gösterir. Boya fabrikalarında  renk oluşturmada kullanılır, tarım sektöründe bitkilerin ilaçlarında kullanılır ve kağıt fabrikalarında da kullanılır. Günümüzde ev hanımlarının, başta gelen vazgeçilmez temizlik ürünüdür. Marketlerde cazip ambalajlı, kokulu türleri rafları yerlerini aşmış durumda. Fakat kireç sökücü asitli olduğu için, son derece tehlikelidir ve dikkatli kullanılmalıdır. Mutlaka ürünün kullanım notlarını göz önüne almak ve uygulamak gerekir. Özellikle kireç sökücüyü, çamaşır suyu veya diğer temizlik ürünleriyle karıştırıp kullanmak son derece sakıncalı ve sağlığı tehdit eden bir durumdur. El ve cilde kesinlikle bulaştırmamalı, gaz buharını solumamalı. Kireç sökücü uygulanan yerden bir süre uzak kalmalı ve daha sonra bol su ile arındırmalı.
   ]]>
   Çamaşır Makinesi Kireç Temizleme https://www.kirec.gen.tr/camasir-makinesi-kirec-temizleme.html Thu, 06 Dec 2018 02:18:22 +0000 Çamaşır Makinesi Kireç Temizleme, Çamaşır makinelerinde oluşan kirecin en büyük sebeplerinden biri kullandığımız sudur. Bazı yerlerde gelen su çok fazla kireçli olduğu için çamaşır makinenizin kireçlenmesini sağlıyor. Çamaşır Makinesi Kireç Temizleme, Çamaşır makinelerinde oluşan kirecin en büyük sebeplerinden biri kullandığımız sudur. Bazı yerlerde gelen su çok fazla kireçli olduğu için çamaşır makinenizin kireçlenmesini sağlıyor. Bu da çamaşır makinenizi bozabiliyor. Şehir değil de köy gibi yerlerde belli bir şebeke olmadığı için genelde kuyu suyu kullanılıyor. Kuyu suyunda da yine kireç olduğu için çamaşır makinenizin kireçlenmesini sağlıyor. Çamaşır makinenizde eğer kireç varsa bu kireçten hemen kurtulmanız gerekir. Fazla kireç çamaşır makinenizin yaptığı işi aksatır ve makinenize zarar verir. Ayrıca ömrünü çok fazla kısaltabilir. Çamaşır makinenizin işi aksadığı için çamaşırlarınızı düzgün yıkayamaz ve sizin istediğiniz sonucu almanızın önüne geçiyor.

   Çamaşır makinenizin kalitesi ile kireçlenmesinin bir alakası yoktur. Dediğimiz gibi şehirlerde gelen su köylerde ise kullanılan kuyu suyundan olmaktadır kireçlenme genellikle. Çamaşır makinelerinde kireçten zarar gören ve bozulan tek bir kısım vardır. Bu da rezistans adıyla anılan kısımdır. Bu kısmın ömrü normalde 15 yıldır. Fakat kireçlenince bu ömür kısalıyor ve çamaşır makinenizde sorunlar çıkmasına mani oluyor.

   Çamaşır makinenizin kirecini önlemek

   Çamaşır makinenizin kirecini önlemek için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri en klasik olanı ve en bilineni marketten kireç çözücü almaktır. Bu marketten alınan kireç çözücüler çamaşır makinenizi kireçten kurtarır ve çamaşır makinenizden daha iyi bir sonuç almanızı sağlar.

   Çamaşır makinenizde oluşan kireci önlemek için bir yöntem de limon tuzu kullanmaktır. Limon tuzu yanında sirkede kullanılırsa daha etkili olur ve makinenizin içindeki kireçleri tamamıyla temizleyerek işlevini daha da arttırır. 200 gram limon tuzu ve 1 litre sirkeyi karıştırın ve çamaşır makinenizin iç kısmında bulunan tambur denen yerin oralara dökün. Bu çamaşır makinenizin performansını arttıracaktır. Makinenin içine bu karışımı döktükten sonra içine çamaşır atmadan boş bir şekilde 90 derecede uzun programda çalıştırın. Bu çamaşır makinenizde bulunan kireci sökecektir. Çamaşır makinenizin içindeki kireçleri temizlemek için çok iyi ve çok sağlam bir yöntem. Makinenize zarar vermeden içindeki kireçleri temizleyebilirsiniz bu yöntem ile.

   Dediğimiz gibi çamaşır makinelerinde kireç oluşmasını sağlayan nedenlerden biri de şebekeden gelen sudur. Bu suyu engellemek için herhangi bir yöntem gözükmüyor olsa bile bu suyun temiz gelmesi için bir yöntem vardır. Filtre sistemi ile çamaşır makineniz için kullandığınız suyu kireçten ve diğer kirlerden arındırarak temiz ve saf bir suyla çamaşırlarınızı yıkayabilir ve çamaşır makinenizde oluşabilecek kireç sorunlarını engelleyebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem çamaşır makinenize zarar da vermez. Bu yöntemi içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.
   ]]>
   Kireç Badana Nasıl Yapılır https://www.kirec.gen.tr/kirec-badana-nasil-yapilir.html Thu, 06 Dec 2018 20:33:48 +0000 Kireç Badana Nasıl Yapılır, Yaşam alanını devam ettirdiğimiz evlerimizin iç ve dış alanları badana yapılarak boyalanır. Boyama işlemindeki temel amaç evin temiz bir görüntüye sahip olmasını sağlamaktır. Böylelikle h Kireç Badana Nasıl Yapılır, Yaşam alanını devam ettirdiğimiz evlerimizin iç ve dış alanları badana yapılarak boyalanır. Boyama işlemindeki temel amaç evin temiz bir görüntüye sahip olmasını sağlamaktır. Böylelikle hem evdeki kötü görüntü ortamdan yok olmuş olur hem de kapanması gereken ortan gizlenmiş olur. Ülkemizde bir çok boya firması tarafından hazır boyalarla bu boyama işlemi gerçekleştirilir. Ancak sağlık açısında kireç badana ev ve iş yerlerinin boyanmasında kullanılmaktadır. Kireç badana sayesinde duvarda bulunan tırtırlı yapının kapanması sağlanır. Ayrıca sağlık açısında içinde kimyasal barındırmayan kireç badana oldukça faydalıdır. Kireç badana nasıl yapılır sorusu bir çok kişi tarafından sorulmaktadır. Kireç bananın hazırlanışı oldukça kolaydır.

   Kireç Badana Hazırlanışı

   Kireç badananın uygulanacağı alan göz önüne alınarak yeteri kadar kireç alınır. Alınacak kireç yaklaşık olarak 3-4 kg olması yeterli olacaktır. Bütün halde olan kirecin kolay çözülmesi amacıyla küçük parçalara ayrılır. Akabinde üzerine yeteri kadar su eklenerek kirecin kaynayarak erimesi beklenir. Erime esnasında kirecin duvar üzerinde dökülmesini engellemek amacıyla %3 oranında tuz ve şap eklenir. Böylelikle kireç vurulan yüzeyden kolay kolay dökülmez. Kaynaması tamamlandıktan sonra karıştırılarak homojen ortamın yakalanması sağlanır. Böylelikle kireç badana sürülmeye hazır olunur.

   Kireç Badana Nasıl Yüzeye Uygulanır

   Bir çok kişi kireç badana nasıl yapılır sorusunu sormaktadır. Aslında kireç badananın hazırlanışı yukarıda belirttiğim şekildedir. Bundan sonra bir fırça yardımıyla uygulanacak duvar bölgesine sürüm gerçekleşir. Kireç badananın ilk uygulanacağı yüzey tek perde halde yapılır. İlk perde kuruyunca bu defa koyu kıvamda olan kireç boyası sürülerek zeminin tam anlamıyla kapanması sağlanır. Sürme işlemi bittikten sonra yüzey kurumaya bırakılır. 

   Kireç Badana Nasıl Temin Edilir

   Kireç badana kişinin kendisinin hazırlamasıyla birlikte oluşturulabilmektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bir çok boya firması hazır halde kireç boyası satışı gerçekleştirmektedir. Satın alınan bu ürün açılarak su ile inceltilir. Akabinde kullanılacak zemine sürülme kolaylığı bulunmaktadır. Kireç badana hazırlayıcısı aktarlardan çok rahat bir şekilde ilgili malzemeleri temin etme kolaylığına sahiptir. ]]>
   Kireç Özellikleri https://www.kirec.gen.tr/kirec-ozellikleri.html Thu, 06 Dec 2018 20:53:59 +0000 Kireç Özellikleri, Doğada oldukça fazla bulunan kireç kalsiyum karbonat taşlarının yeteri sıcaklıkta pişirilmesi sonrasında elde edilmektedir. Kireç taşları, kirecin elde edilmesini oluşturan yapı taşları arasında yer Kireç Özellikleri, Doğada oldukça fazla bulunan kireç kalsiyum karbonat taşlarının yeteri sıcaklıkta pişirilmesi sonrasında elde edilmektedir. Kireç taşları, kirecin elde edilmesini oluşturan yapı taşları arasında yer almaktadır. Kireç özellikleri incelendiğinde 850°C derecede kalsiyum karbonatın ayrışması sonrasında karbondioksitten ayrılarak oluşmaktadır.  Kireç üretimi oldukça kolaydır basit bir kavurma işleminin ardından hemen ayrışır. Ancak bu ayrışmada oldukça dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Çünkü bu ayrışma sonrasında ciddi anlamda karbondioksit ortaya çıkmaktadır. Kireç sanayi alanında çok önemli bir yere sahiptir. Zayıf kireç ve su kirece şeklinde sanayi alanında oldukça fazla kullanılmaktadır. Sönmüş kireç özellikle binaların yapımında çok fazla kullanılmaktadır. Donmuş kireç su ve kum ile iyice karıştırılarak harç yapımı sağlanır. Elde edilen bu harç sayesinde evlerin dolguları oluşturulur.

   Kirecin Faydaları ve Kirecin Genel Özellikleri

   Kireç inşaat sanayinde oldukça fazla kullanılan bir yapı malzemesidir. Kireç ile etkileşim halinde bırakılması halinde bir çok faydalı işlem gerçekleştirilir. Kireç özellikleri incelendiğinde; Yağlı Kireçler, Zayıf Kireçler, Su Kireçleri gibi bir çok tür kullanılmaktadır. Ayrıca kireç kaymağı sönmüş kireç üzerinde elde edilerek bir kısım inşaat alanında kullanılabilmektedir. Özellikle kireç kaymağı ağartma işlerinde kullanılmaktadır. Yapı sektöründe kullanılan kireç özellikleri oldukça fazladır. Kireç sayesinde bir çok yapı malzemeleri üretilerek insan yaşamı kolaylaştırılmaktadır. Kireç boya sanayi, yapı sanayi ve inşaat sanayinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte kireç üretimi sayesinde bir çok kişiye iş ve istihdam sağası oluşturulmuştur. Ülkemizde kireç ocaklarında çıkartılan kireç sayesinde yurt dışına ihracat yapılarak ülke ekonomisinin gelişmesine katkılar sağlamaktadır. Kireç konusunda ülkemizin zengin olması nedeniyle bir  çok yapı ve inşaat şirketi memleketimize yatırım yapmışlardır. Bu sayede ülkemize ciddi anlamda döviz girdisi sağlanarak insanların hayat standartlarının yükselmesi sağlanmıştır. 

   ]]>